13 Maddede Evde Tasarruf Yapmanın Püf Noktaları

Fatura ödemeleriniz can sıkıcı hale geldiyse kendi alışkanlıklarımızı değiştirerek faturalarımızı da düşürmemiz mümkün. Ev içerisinde birkaç alışkanlığımıza özen göstererek hem fatura meblağlarımızı düşürebilir hem de doğayı koruyabiliriz.
Aşağıda verilen öneriler gereksiz enerji tüketiminin önüne geçerek doğanın ve insanın karlı çıkmasını amaçlamıştır.

1. Bulaşık makinalarını dolmadan çalıştırmayın

Bulaşık makinesini çalıştırırken içerisinin dolu olup olmadığını kontrol edin. Eğer makinanızda boş yerler görüyorsanız dolması için bekleyin. Böylece makine kullanım sayınızla birlikte deterjan kullanımını da azaltabilirsiniz.

2. Çamaşır makineniz için de aynı kural geçerlidir

Bulaşık makinası gibi çamaşır makinenizin da dolmasını bekleyin. Sıklıkla, az sayıda ürün yıkamak hem fazla kullanıma hem de kıyafetlerinizin deforme olmasına sebep olabilir.

3. Yüksek ısı ve performans mecburi değil

Bulaşık ve çamaşır makinanızda tasarruflu kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde her makinanın enerji tasarrufu, ekonomi ya da hızlı yıkama gibi ibarelerle belirtilen tasarruf seçenekleri bulunuyor. Bu seçenekte makinaların suyu daha az ısıtır. Fakat yüksek ısıya yoğun kirler dışında gerek yoktur.

4. Su ısıtıcılarında gereği kadar su ısıtmak

Kettle ya da su ısıtıcısı kullanırken hazneyi tümüyle doldurmanız gerekmiyor. Kullanacağınız kadar su ısıtmak hem makinanın uzun ömürlü olması hem de enerji tasarrufu için faydalı olacaktır.

5. Fişi erkenden çekebilirsiniz

Ütü ve tost makinası gibi ürünlerde fişi işiniz bitmeden 5 dakika önce çekebilirsiniz. Çünkü bu makinaların plakaları ısıyı bir süre daha muhafaza eder. Fişini çektikten sonra 5 dakika kadar tost makinenizi ve ütünüzü kullanmaya devam edebilirsiniz.

6. Fazla deterjan fazla enerji

Çamaşır makinelerinde kullandığımız fazla deterjan ürünlerin daha fazla temizlenmesini sağlamadığı gibi makinenin fazla enerji kullanmasına da sebep oluyor. Bununla birlikte kullandığımız deterjanlar denizleri de kirletiyor.

7. Buzdolabına sıcak ürün yerleştirmemeye özen gösterilmeli

Buzdolabına sıcak ürün yerleştirmek makinenin iç ısısını düşürerek daha fazla enerji sarf etmesine sebep oluyor. Bununla birlikte kaynar, sıcak ürünler buzdolabına yerleştirildiğinde makinenin ömrünü de kısaltıyor. Yemeklerinizi yerleştirmek için soğumasını beklemenizde fayda var.

8. Elde yıkamak su, enerji ve zaman kaybı

Bulaşıkları elde yıkadığınızda hem fazla su harcamış hem kullandığınız suyu ısıtarak fazla enerji harcamış olursunuz. Bununla birlikte bu esnada zaman da kaybedersiniz. Bulaşık makineleri elde yıkamaya göre 10 kat daha az enerji harcıyor.

9. Sıcaklıklara dikkat

Buzdolabınızın dondurucu bölmesi için -18, soğutucu bölmesi için +4 derece uygun bir sıcaklıktır. Bu ısıların korunması hem enerji tasarrufu hem ürün hem de buzdolabı için gereklidir. Daha düşük ısılar ürünleriniz için gerekli olmadığı gibi makinenizin ömrünü de kısaltacaktır.

10. Oda sıcaklığı

Kış aylarında makul olan oda sıcaklığı 20 derecedir. Düşürdüğünüz her 1 derece ise faturanızda 15 ila 20 lira arasında tasarruf ettirir. 100 Metrekareden büyük evlerde bu tasarrufun oranı da artmaktadır.

11. Meyve sebzeleri bir haznede yıkamak

Meyve sebze yıkarken akan suyun çoğunu kullanmıyor boşa akmasını sağlıyoruz. Üstelik bir kabın içerisinde soğuk suda yıkayarak da meyve sebzelerimizi yeterli oranda temizleyebiliriz.

12. Makineleri kapatın

Kullanım sonrası makineleri düğmesinden kapatmadığımızda enerji harcamaya devam ederler. Bu yüzden bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, televizyon gibi cihazları düğmelerinden de kapatmalısınız.

13. Süpürge temizliği

Süpürgelerin filtre ve torbalarını temizlediğinizde makinenin zorlanmamasını ve fazla enerji kullanmamasını sağlarsınız. Bununla birlikte makinenin kısa sürede daha iyi bir performansla çekim yapmasını sağlarsınız.

Tasarlab