3D Secure (Güvenli Ödeme & Alışveriş) Nedir?

 Son yıllarda online alışverişler hepimizin en sık kullandığı yöntemlerden biri. Özellikle dünyanın her yerinde gerçekleşen corona virüs salgını her birimizin hayatını kısıtladı ve ihtiyaçlarımızı dijital platformlardan sağlamamıza sebep oldu. Bu alışverişleri yaparken sık sık karşılaştığımız sistemlerden biri de 3D Secure güvenlik sistemi.

Müşterilerin online platformlardaki kart kullanımlarını daha güvenli bir hale getirmelerine olanak sağlayan bu sistemin detayları ise şöyle:

3D Secure Nedir?

3D Secure güvenlik sisteminin Türkçe açılımı, 3 boyutlu güvenlik sistemidir. Müşteri, iş yeri ve bankayı kapsayan bu üç boyutta bilgi akışı özel şifreler ve anahtarlar sayesinde koruma altına alınır. Alışverişin tamamlanması ve ödemenin gerçekleşmesi için 3 boyutlu kanalda bir güvenlik şifresi üretilir ve bu şifre müşterinin yani kart sahibinin telefon numarasına gönderilir. Yalnızca kart sahibinin bileceği şekilde hazırlanan ve tek seferlik kullanıma mahsus olan bu şifrenin girilmesi sonucu ödeme işlemi gerçekleşir.

Visa ve Mastercard’ın kullandığı bir güvenlik sistemi olan 3D Secure uluslararası platformlarda geçerlidir. Kart sahibi 3D Secure ifadesini gördüğü tüm e-ticaret sitelerinden güvenle alışveriş yapabilir.

3D Secure Ne İşe Yarar?

3D secure güvenlik sistemi, internetten yapılan bir alışverişin kart sahibinin bilgisi ve onayı olmadan gerçekleşmemesini sağlar. Sistem tarafından oluşturulan ve yalnızca kart hamiline iletilen şifre, ödeme kısmına girilmediği sürece alışveriş gerçekleşmez. Bu sayede yalnızca kart sahibinin bilgisi dahilinde olan alışverişlerin gerçekleşmesi sağlanır. 3D Secure sayesinde çalıntı kartlarla ya da bilgileri ele geçirilmiş olan kartlarla online alışveriş yapılamaz.

Bunun yanı sıra 3D Secure şifresinin kart sahipleri gibi iş yeri sahiplerine de faydası dokunur. Çünkü uluslararası kurallar gereği; e-ticaret sitesinden kendi rızası dışında alışveriş yapıldığını iddia eden müşterilere site ya da  şirket parasını iade etmek zorundadır. 3D Secure şifresinin kullanımı ise alışverişten müşterinin bilgisinin olduğunun kanıtıdır ve böyle bir durumda para iadesi talep edilemez. Özetle, işyeri sahipleri asılsız iddialardan 3D Secure ile korunur.

3D Secure Nasıl Aktive Edilir?

3D Secure banka kartları için zorunluyken kredi kartları için değildir. Bu sebeple banka kartıyla da ödeme almak isteyen tüm e-ticaret sitelerinin 3D Secure entegrasyonunu gerçekleştirmiş olması gerekir.

Kart sahibi müşteriler ise banka kartlarında 3D güvenliğinden otomatik olarak faydalandırılırken kredi kartlarında bunu özel olarak talep etmeleri gerekir. Kredi kartı ya da sanal kart için 3D Secure güvenlik hizmeti almak isteyen banka müşterilerinin bunu özel olarak bankadan talep etmeleri gerekir.

Türkiye’de tüm bankalar 3D Secure Güvenlik sistemini desteklemektedir.

Tasarlab