3D Teknolojisi Kısırlığı Çözebilir: Spermlerin Nasıl Yüzdüğü Ortaya Çıkarıldı

Araştırmacılar son teknoloji ürününü 3D mikroskop kullanarak, spermlerin 3 boyutlu kuyruk hareketlerini detaylarıyla yapılandırmayı başardı.

Saniye de 8000 kareden fazla kayıt alabilen yüksek hızlı bir kamera ve piezoelektrik sensörler ile donatılmış özel bir mikroskop kullanan bilim insanları, spermlerin hareketlerini ve yüzme dinamiklerini ortaya çıkardılar.
Bristol Üniversitesi Mühendislik Matematiği Bölümü öğretim görevlisi ve Polymaths Laboratuvarı doğurganlık tedavileri uzmanı Dr. Hermes Gadelha bulgularını şu şekilde özetledi: “İnsan spermi, spiral benzeri bir burgu hareketiyle kendini ileri iterek yüzüyor ve bu hareket nedeniyle aynı zamanda kendi etrafında dönüyor. Fakat bu oldukça karmaşık bir hareket ve yüzme yönüne doğru senkronize yatay hareketler de içeriyor. Biz bu hareketleri detaylı incelediğimizde matematikte eksen sapması dediğimiz olguyu işaret edecek, bitki filizlerinde de görülen burgu şekillerinin, sperm başının dönüş hareketleriyle bağlantılı olduğunu bulduk.”

Kısırlık tedavisi, DNA hasarlı sperm tespiti veya kaliteli sperm tespiti için şu anda kliniklerde ve araştırmalarda kullanılan tüm teknikler sperm hareketini 2 boyutlu olarak inceleyebiliyor. 3 boyutlu hareket eden kuyruğu 2 boyutlu gözlemlemek çeşitli yanılgılara sebep olabiliyor. Söz konusu 3D teknolojisinin kullanılması, insan sperminin yüzme mekaniklerine dair bugüne kadar aydınlatılmamış alanlara ışık tutabilir.

Dr. Gadelha, “Kısırlık unsurlarının yarısından fazlasının erkek kaynaklı olduğu ortamda, insan sperminin kuyruk hareketlerini anlayabilmek, sağlıksız spermleri tespit edecek teşhis teknolojilerini mümkün kılacaktır. Bu bulgular bize gelecekte kısırlık tedavisi, tüp bebek ve insan doğurganlığına dair pek çok alanda öncülük edebilir.” diyerek araştırmaların potansiyeline dair açıklamalarda bulundu.

Kaynak:
Hermes Gadêlha, Paul Hernández-Herrera, Fernando Montoya, Alberto Darszon, Gabriel Corkidi. Human sperm uses asymmetric and anisotropic flagellar controls to regulate swimming symmetry and cell steering. Science Advances, 2020; 6 (31): eaba5168 DOI: 10.1126/sciadv.aba5168

Tasarlab