Akalazya Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnsan bedeninde her şeyin yolunda gitmesi ve sistemin dengeli bir şekilde işlevini gerçekleştirmesi için mükemmel bir donanım bulunur. Bahsedilen bu donanım; beslenme, sindirim, kan dolaşımı, sinir sistemi, kaslar, iç organların çalışması ve çok daha fazlası için gereklidir. Fakat kimi zaman sistemimizde aksaklıklara yol açan hasarlar ve işlev görememezlik söz konusu olabilir. Akalazya hastalığı da bunlardan biridir.

Akalazya Nedir?

İnsan vücudunda beslenme ve sindirimin gerçekleşmesi için çok adımlı işlemler gerçekleşir. Her adımda farklı bir organ ve kas görev üstlenir. Tükettiğimiz besinlerin sindirilmesi, enerjiye dönüştürülmesi ve kullanılmayan artıkların bedenden atılması için sindirim sistemi görev alır. Tüketilen besinler yemek borusuyla önce mideye aktarılır. Mide sindirim enzimleri için yani besinleri parçalamak için mide asidi salgılar. Bu asidin ve mideye aktarılan besinlerin yemek borusuna geri kaçmasını önlemek için mide ve yemek borusu arasında bir kas yer alır. Bu kasın bir diğer adı “alt özofagus sfinkteri”dir. 

Alt özofagus sfinkteri normal şartlarda besinlerin mideye aktarılması esnasında açılır ve besin aktarıldıktan sonra kapanarak geri kaçmasını engeller. Fakat kimi kişilerde bu kas herhangi bir nedenden dolayı işlevini yitirebilir. Besinler yemek borusuna geri kaçabilir ya da besinlerin mideye aktarılmasında sorun yaşanabilir.

Alt özofagus kasının işlevini yitirerek besin kaçaklarına sebep olmasına ise akalazya hastalığı denir.

Akalazya Belirtileri Nelerdir?

Akalazya hastalarında besinin mideye aktarımında yaşanan sorunlara ve yemek borusunda takılmasına bağlı olarak sağlık sorunları ve belirtiler baş gösterir. Bu belirtilerin şiddeti beslenme esnasında ya da sonrasında artar ve hastanın hayat kalitesini düşüreceği gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Akalazya hastalığının belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Yutkunma güçlüğü
 • Midede ve göğüste ağrı ve yanma hissi
 • Öğürme, geğirme ve kusma
 • Beslenme sonrası ağrı ve rahatsızlık
 • Öksürük
 • Besin yetersizliği
 • Kilo kaybı
 • Beslenme sonrası yaşanan rahatsızlıklara bağlı olarak iştahsızlık

Akalazya Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akalazya hastalığı, alt özofagus sfinkteri olarak adlandırılan bir kasın felç olmasından kaynaklı var olur. Bu hastalığın tedavisinde kastaki felce son verilmesi (yani akalazya hastalığına son verilmesi) mümkün değildir fakat aşağıda sıraladığımız tedavi yöntemleriyle semptomlar iyieştirilebilir.

Pnömonik dilatasyon: Bir diğer adıyla balon dilatasyondur. Bu tedavi yönteminde yemek borusuna özel bir balon yerleştirilir ve alt özofogus sfinkterinin genişletilmesi sağlanır. Böylece kas uzayıp genişleyebilir ve yemek borusu daha iyi bir şekilde çalışabilir.

Özofagomiyotomi: Bu cerrahi operayonda kasa ulaşabilmek için küçük bir kesi açılır ve alt özofagus sfinkterinin altındaki kas kesilerek alan genişletilir.

Heller miyotomisi: Bu tedavi yöntemi de yine cerrahi operasyonla gerçekleşir. Fakat daha minimal bir uygulama olarak bilinir. Operasyon 5 adet küçük kesi atılarak gerçekleştirilir ve sonrasında fundoplikasyon tekniği uygulanarak reflü riski azaltılır.

Botoks: Ameliyata uygun olmayan hastalarda alt özofagus sfinkterinin genişlemesi için botoks enjekte edilebilir.

Diğer tedavi yöntemleri ise ilaç kullanımına dayalıdır. Doğru tedavi yönteminin belirlenmesi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Akalazya Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Akalazya hastaları yemek borusu, mide ve sindirim sistemini ilgilendiren birçok rahatsızlığın riskini taşır. Bu hastaların beslenme programı semptomların azalması için oldukça önemlidir. Hastalar şikayet düzeylerine ve belirti yoğunluklarına göre bir beslenmeye tabi olurlar.

Akalazya hastalarına genellikle aşağıdaki beslenme önerileri verilir.

 • Posası az yumuşak besinler.
 • Öğünler az ve sık tüketme prensibine dayanmalı.
 • Lokmaların ardından su içilmelidir.
 • Gazlı içeceklerden kaçınılması.
 • Kızartma, sos, demli çay, kahve, asidik meyveler, baharatlari sirke ve hardaldan kaçınılması.
 • Sıcak ve soğuk tüketimin yerine ılık tüketimin tercih edilmesi.
 • Besin değerlerinin doktorla takip edilerek gerekirse takviye alınması.

Bu sayfada yer alan bilgiler sadece kullanıcıları bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Tasarlab