Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıklamalarına göre akciğer kanseri, en sık rastlanan kanser türü ve her yıl 1.6 milyon kişi akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybediyor. Ülkemizde de sıklıkla rastlanan akciğer kanseri cerrahi operasyonlar, kemoterapi, radyoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilebilse de büyük oranda can kaybına sebep oluyor. 15 Aralık 2020 yılında yayınlanan verilere göre; 2020 yılında Türkiye’de, akciğer kanseri hastalığında, 41.264 yeni vaka tespit edildi ve 37.070 can kaybı yaşandı. 

(Bkz: Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü – Kanser İstatistikleri

Bu yazımızda akciğer kanserini detaylı olarak ele alacak, korunmanın ve güvence altına almanın yollarından bahsedeceğiz.

Akciğer Kanseri Neden Olur?

Akciğer kanseri, anormal şekilde çoğalan hücrelerin zamanla kötü huylu tümöre dönüşmesi sebebiyle oluşur. Kanser hastalığı dışarıdan (virüs, iltihap, enfeksiyon gibi etkenlerle) kapılmıyor olsa da hücrelerin biyolojik yapısını genellikle yaşam stilinin ve tüketim alışkanlıklarının bozduğu biliniyor.  Kötü beslenme, sigara kullanımı, hava kirliliği gibi faktörler akciğer kanserinin temel sebepleri arasında yer alıyor. Özellikle sigara kullanan kişiler, akciğer kanseri olan kişilerin %85’ini oluşturuyor ve sigara kullanmayan bir kişiye göre 25 kat akciğer kanseri riski taşıyor. Aynı zamanda sigara kullanımı boğaz kanseri, ağız kanseri gibi kanser çeşitlerini direkt etkilediği gibi birçok kanserin de risk oranını artırıyor.

Bu sebeple akciğer kanserinden korunmak isteyen kişilerin sigara kullanımını sonlandırması öncelikli koşuldur. Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, nefes egzersizleri yapmak ve temiz havalı bölgelerde yaşamak alınacak diğer önlemler arasındadır.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanserinin belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Ses tonunun değişmesi
  • Giderek artan öksürük
  • Beden ağrıları ve yorgunluk hissi
  • Nefes darlığı ve yutma güçlüğü
  • İştahsızlık ve kontrolsüz kilo kaybı
  • Uzuv ağrıları ve parmaklardaki yumuşak dokuların sertleşmesi

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer kanserinin tedavisi kanserin türü ve evresine göre değişkenlik gösterir. Aşağıdaki tedavi yöntemleri hastanın durumuna ve doktorun kararına göre uygulanabilir.

Cerrahi Operasyon: Bu tedavi yönteminde kist-tümörler organa zarar vermeden çıkarılır ve kanserli olan tümör bedenden çıkarılır.

Kemoterapi: Akciğer kanseri hastaları ilaç ve diğer farmakolojik desteklerle iyileştirilmeye çalışılır. Alınan destekler kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engellediği gibi küçülmesini de sağlayabilir.

Radyoterapi: Bu tedavi yönteminde radyofrekans ile kanserli tümörler ve hücreler küçültülmeye çalışılır.

Akciğer Kanseri Tedavisi ve Hayat Sigortası

Beklenmeyen olumsuz durumlar, riskli hastalıklar, kazalar ve dahası…

Hayat sigortaları, yaşamın beklenmedik koşulları karşısında daha güvenli hissetmemizi sağlarken iyileşme olasılığımızı da artırır. Kanser tedavisini de güvence altına alan poliçeler sayesinde tedavi masraflarınız, iyileşme süreciniz ve aileniz güvence altına alınabilir. 

 

Tasarlab