Akıllı Ev Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Gün geçtikçe gelişen teknoloji hayatımıza birçok yeni kavram kazandırdı. Bu kavramlardan biri de akıllı cihazlar. Genellikle telefonlar için duymaya alıştığımız bu kavram, artık evlerimizde de geçerli hale gelmeye başladı. Bu yazımızda akıllı ev sistemleri nedir ve nasıl çalışır? Sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Akıllı Ev Nedir?

Akıllı ev, bir ev içine ve çevresine (bahçe, avlu vb.) yani tüm kullanım alanlarına yerleştirilebilen; akıllı sensörler, hoparlörler, beyaz eşya, ampuller, perdeler, televizyon vb. gibi cihazların birbiriyle uyumlu şekilde çalıştığı evlerdir. Akıllı ev sistemleri genellikle akıllı telefon yardımıyla kullanılır. Ev içindeki akıllı cihazlar telefonla kontrol edilebilir ve komut alabilir. Örneğin, akıllı çamaşır makinesi akıllı telefon bağlantısıyla iş yerinden çalıştırılabilir. Birçok cihaz programlanarak istenen saatte çalışması sağlanabilir. Bunun yanı sıra akıllı ev sistemleri sesli komutla da çalışabilir.

Akıllı Ev Sistemleri Nasıl Çalışır?

Akıllı ev sistemleri, akıllı cihazların internet bağlantısı (Wi-Fi) ile entegre edilerek akıllı telefona bağlanmasıyla kurulur. Tüm cihazları birleştiren yazılım sistemi sayesinde telefon veya tablet aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilir. Akıllı ev sistemini kurmak için çoğu zaman teknoloji firmalarına gerek duyulmaz. Gereken akıllı cihazı aldıktan sonra internet aracılığıyla telefona entegre etmek yeterlidir. Eğer cihaz daha kompleks bir kurulum yöntemine sahipse firmalardan destek istenmesi gerekir.

Akıllı Ev Sistemleri Nelerdir?

Akıllı ev sistemleri kapsamında birçok cihaz kullanılabilir. Bu cihazlar;

Akıllı ampuller: Ev aydınlatmasında akıllı ampuller kullanarak daha özgür ve esnek bir kullanıma sahip olabilirsiniz. Akıllı ampullerin aydınlatma dereceleri telefon üzerinden kontrol edilebilir. Bunun yanı sıra evde olmadığınız ve güvenlik endişesi yaşadığınız durumlarda uzaktan ışıklarını kapatıp açarak evinizin boş olmadığı izlenimini yaratmanızı da sağlar.

Akıllı kameralar: Akıllı kameraların diğer kameralara göre en ayırt edici özelliği görüntüyü kaydetme ve işleme görevini kendinin üstleniyor olmasıdır. Normal kamera sistemlerinde görüntünün kaydedilmesi için ikinci bir cihaz gerekmektedir.

Akıllı anahtar: Evinizin içinde bir düğmeyi çevirerek kullandığınız birçok şey için akıllı anahtar özelliğini kullanabilirsiniz. Şömine, tavan vantilatörü ve kablolu ışıklar vb.

Akıllı beyaz eşyalar: Çamaşır makinesi, fırın, kahve ve bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaları evde olmadığınız zamanlarda da kullanabilirsiniz.

Akıllı ısınma sistemleri ve enerji sistemleri: Evinizdeki sıcaklığı kontrol etmek, evinizi önceden ısıtabilmek ya da kapatmayı unuttuğunuz durumlarda enerji kaynaklarını kapatabilmek için iyi bir yöntemdir. Akıllı ısınma ve enerji sistemlerinde evinize uygun ısıtma programı da oluşturabilirsiniz.

Akıllı alarm sistemi: Klasik alarmlara göre daha farklıdır. Kablosuz olma özelliğine sahiptir ve sensörlerin herhangi biri uyarı aldığında siren çalmaya başlar.

Akıllı Ev Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Akıllı ev sistemlerinin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Uzaktan kullanılabildikleri için zaman tasarrufu sağlar.
  • Açık kalan cihazların ev dışından kapatılabilmesi enerji tasarrufu sağlar.
  • Cihazların uzaktan kontrol edilebilmesi olası kazaların önüne geçer.
  • Hırsızlık gibi tehlikeli ve tedirgin edici konulara karşı daha korunaklı olunur.
  • Ev içerisinde konforun artmasını sağlar.
Tasarlab