Alternatif Tatil İçin: Ekolojik Köyler

Her yaz tatilinde aynı planı yapmaktan sıkılmış olanlar ya da farklılık yaparak bu sefer doğayla iç içe olmak isteyenler için ekolojik köyler en iyi alternatif tatil mekanı olarak öne çıkıyor. Zihninizi özgür bırakmak ve yoğun tempodan uzaklaşmak için çok iyi bir seçenek olan ekolojik köyler sayesinde unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. Türkiye’de birçok alternatifi bulunan ekolojik köyler ya da çiftlik otelleri yazımızda bulabilirsiniz.

TaTuTa Ekoloji Çiftlikleri

TaTuTa (Tarım Turizm Takas) aslında Buğday Derneği tarafından geliştirilmiş olan bir projedir. Bu proje kapsamında Türkiye genelindeki çiftlikler ve köyler gönüllüleri bünyelerinde ağırlayarak ekolojik yaşamın deneyimlenmesini sağlıyor. Açılımında da olduğu gibi TaTuTa projesiyle konuklar tarıma katkıda bulunarak yeni bir deneyim yaşıyor ve ekolojik turizm de gelişmiş oluyor. Farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için ilginç bir seçenek olan TaTuTa, kendinizi yararlı hissedip yeni bilgiler almanıza yardımcı oluyor.

Pastoral Vadi

Fethiye Yanıklar Köyü’nde bulunan Pastoral Vadi, 1999 yılından bu yana hizmet veriyor. Dere ve çam ormanları manzarasıyla inanılmaz anlar yaşamanıza yardımcı olan bu ekolojik köyde portakal ve limon ağaçlarının yanı sıra, ayva, incir, dut, erik ve kayısı gibi birçok meyve ağacı bulunuyor. Misafirler için özel olarak düzenlenen atölyeler ve sanat etkinlikleriyle adeta cennetten bir köşe hissini yaşatan Pastoral Vadi, çocuklar için de birçok etkinlik düzenliyor.

Akdeniz Bahçesi

Antalya Kemer’de bulunan Akdeniz Bahçesi, portakal ağaçlarının arasında bulunan dinlendirici tatil mekanlarından biri olarak dikkat çekiyor. Sessiz ve sakin bir tatil isteyenler için ideal bir seçim olan bu ekolojik köy sahile yakın olması nedeniyle denize girmek isteyenler için de oldukça uygun. Çocuklar için özenle dekore edilmiş oyun alanlarıyla aileler için uygun olan Akdeniz Bahçesi, çeşitli atölyeler ve etkinliklerle doğayla iç içe olmanıza yardımcı oluyor.

Narköy

Eğitim odaklı sürdürülebilir tarım merkezi ve organik tarım çiftliği olan Narköy, Kocaeli Kandıra’da misafirlerini ağırlıyor. Doğa severler için farklı seçenekler sunan bu ekolojik köyde aromatik bitkiler toplamak, süt sağmak, orman yürüyüşleri yapmak, ekşi maya atölyesi ve peynir-yoğurt yapım atölyesi gibi birçok etkinliğe katılmak mümkün.

Kaş Eko-Elbademi Çiftliği

2004 yılında Kaş Çukurbağ Köyünde eski bir taş evin onarılması ile başlayan macerasını hala devam ettiren Kaş Eko-Elbademi Çiftliğinde her türlü sebze tohum yöntemiyle yetiştiriliyor ve misafirler bu bahçelerden kendi elleriyle sebze toplayabiliyor. Aynı zamanda sanat atölyesi ve orman yürüyüşü etkinlikleri de Kaş Eko-Elbademi Çiftliğinde sizi bekliyor.

Kapor Organik Çiftlik Evi

Kapadokya’nın Avanos ilçesinin biraz dışında yer alan Kapor Organik Çiftlik Evi, özellikle her sene bağ bozumu festivalinde yüzlerce konuk ağırlıyor. Bahçesinde yetişen sebze ve meyvelerle hazırlanan yemeklerle misafirleri mest eden çiftlik evi, çevresinde yer alan ekolojik alanıyla da doğayla baş başa kalmanızı sağlıyor.

Avcala Yaylası Ekolojik Köyü

Artvin’de bulunan Avcala yaylasında 2016 yılında inşa edilmiş olan Avcala Yaylası Ekolojik Köyü, özellikle gençler için ekolojik yaşam deneyimini yaşarken, eğitim alma avantajını da sunuyor. Yeşilin her tonundan olan güzel manzarasıyla dikkat çeken bu ekolojik köy, uzun süre yapmayı istediğiniz alternatif tatil için iyi bir seçenek olabilir.

Dedetepe Ekolojik Yaşam Çiftliği

Zeytinyağı üretimi ile bilinen Dedetepe Ekolojik Yaşam Çiftliği, Çanakkale ile Küçükkuyu arasında yer alıyor. Doğayla iç içe olan bu çiftlikte her an farklı bir aktivite yapılıyor ve deneyim kazanmanıza yardımcı oluyor. Dağ bisikleti turu, bitki gözlem noktaları ve yürüyüş parkurları bulunan Dedetepe Ekolojik Yaşam Çiftliğinde hem hareketli hem de mükemmel deneyim uyumunu yakalayabilirsiniz.

Tasarlab