Amigurumi Nedir? Nasıl Yapılır?

Oyuncak, anahtarlık, süs eşyası ve daha birçok amaçla yapabileceğiniz Amigurumiler bu yazımızın konusu. Japon kültürünün bir parçası olan ve oyuncak yapmak anlamına gelen amugurimilerle çocuklarınıza da kendinize de bir şeyler yapabilir dilerseniz hediye edebilir ya da satabilirsiniz.

Amigurumi Nedir?

Son zamanlarda popülerlik kazanmış olan Amigurumi tığ içiyle yapılan oyuncaklardır. Dekorasyon ve anahtarlık olarak da kullanılabilen bu oyuncakları tığ işlerinde amatör olanlar da usta olanlar da yapabilir. Oyuncağın kolay yapılması, çok amaçlı kullanılabilmesi popülerliğini artırırken sağlıklı ve yaratıcı olması da hem kullanıcılarına hem yapan kişilere fayda sağlıyor. Amigurumi çocuklarının daha sağlıklı oyuncaklarla oynamasını isteyen ve yaratıcı özelliklerini geliştirmek isteyen ebeveynlerin tercih ettiği ürünler arasında. Bu objelerle dekorasyon ürünleri yapmak ve evinizi güzelleştirmeniz de  satış yaparak kazanç elde etmeniz de mümkün. Çeşitli satış sitelerine yaptığınız Amigurumileri koyarak birçok insana ulaştırabilir ya da çevrenizde satışa devam edebilirsiniz.   

Amigurumi Nasıl Yapılır?

Zorlayıcı olmayan bir tığ işi tekniğiyle yapılır ve yapmak isteyen birçok kişi kısa zamanda kendi Amigurumisini yapabilir. Dikiş tekniklerinde tek, çift ve görünmez dikişler kullanılır. Gerekli malzemeler ise şunlardır:

Örgü İpi: Amigurumi ipinizi seçerken ipin tiftiklenme yapmayacak olmasına dikkat etmelisiniz. %100 pamuk merserize iplik, yarı akrilik karışımlı pamuk iplik ve akrilik iplik tercih edebilirsiniz. Fakat en uygun iplik türü olarak yarı akrilik karışımlı pamuk iplik tavsiye edilmektedir. Bu iplikle yaptığınız Amigurumileri çamaşır makinesinde yıkayabilir, tığ işinizi daha sıkı şekilde yapabilir ve şekli kontrolde tutabilirsiniz.

Tığ: Dantel yaparken kullanılan küçük tığlardan edinmeniz gerekir. İdeal tığ numarası 2 ve 2.5’tur. Deseninizin şekline göre tığ numarasını büyütmeniz ya da küçültmeniz gerekebilir.

İç dolgusu: Amiguruminizi 3 boyutlu hale getirmek için içini doldurmanız gerekir. Bunun için elyaf ya da pamuk tercih edebilirsiniz. 

Süsleme Malzemeleri: Süsleme malzemeleri Amiguruminizde yaratıcılığınızın ortaya çıktığı bölümdür. Oyuncağınızı tepeden tırnağa süs malzemeleriyle donatabilir, yeni çıkan ürünleri ekleyerek ses çıkarmasını bile sağlayabilirsiniz.

Amigurumi Örnek Çıkarma

Amigurumi için ilk olarak öğrenmeniz gereken ilk şey sihirli halkalar yapmaktır. İnternet kanallarından tekniklerini izleyebileceğiniz sihirli halkalar şu şekilde yapılır:

İpliği parmağınıza dolayın ve içinden tığı geçirerek ilmek çıkarın. Oluşan halkanın içinde bu şekilde 6 sık iğne yapın. Sık iğneleri yaptıktan sonra ipi çekerek sıkıştırın. Bu şekilde devam ederek halkaları artırın ve Amiguruminizin şekillenmesini sağlayın. Sık iğnelerde atlama yaparak Amiguruminin şekillenmesini sağlayabilirsiniz.  Daha sonra elyaf dolumunu yaparak, dikişle son şekli oluşturabilirsiniz.

Amiguruminizin yüzünü şekillendirirken birbirinden farklı malzemeler kullanarak daha özgün hale getirmeniz de mümkün. Amiguruminize göz, burun ve dudağın yanı sıra diş, kulak, saç da ekleyebilirsiniz.

Tasarlab