Animal Flow Nedir? Hareketleri Nelerdir?

Hem ruh hem de beden sağlığı için egzersizin gerekliliği artık kanıtlanmış bilimsel bir gerçek. Eğer bu ihtiyacınızı standart egzersiz rutinleriyle karşılaşıyorsanız veya karşılamayı düşünüyorsanız, bir yerden sonra sıkılmış hissedebilirsiniz. Neyse ki, bu sorunun çözümü oldukça basit: İlginç ve yeni egzersiz rutinleri bulmak! Bu egzersizlerden biri ise son yıllarda popülerlik kazanmış olan Animal Flow tekniğidir.

Animal Flow Tekniği Nedir?

Dilimize ‘hayvan akışı’ olarak çevrilebilecek bu teknik, adını içinde hayvan hareketlerine benzeyen hareketler barındırmasından almıştır. Yerde vücudun kendi ağırlığıyla yapılan bir tekniktir ve ek herhangi ekipman gerektirmez.

2005-2010 yılları arasında ABD’li eğitmen Mike Fitch tarafından geliştirilen bu teknik yoga, capoeira, break dance, kalistenik, jimnastik gibi farklı egzersizlerden esinlenilerek zamanla kendi halini almış ve Animal Flow adı altında bilinirlik kazanmıştır.

Animal Flow Nasıl Yapılır?

Animal flow’un toplamda altı bileşeni bulunur. Bunlar; el bileği mobilizasyonu, aktivasyonlar, forma özel esnetmeler, hareket seyahat formları, değiştirmeler geçişler ve akışlardır. Bu altı bileşenin her birinin ayrılmış hareketleri ve esnetmeleri bulunur. İçinde 40’a yakın farklı hareket bulunduran programdaki bazı hareketler akrep, yengeç, ayı, maymun, timsah ve leopar gibi hayvan isimlerine sahiptir.

Animal Flow’un çok sayıda avantajı bulunuyor ama şüphesiz en avantajlı yönü antrenman tarzınız, rutininiz veya programınız ne olursa olsun uyum sağlayabilir olmasıdır. Egzersiz yapmakta yeni ya da tecrübeli olabilirsiniz ama animal flow iki senaryoda da programınızın bir parçası olabilir. Bunun en önemli sebebi ise içindeki hareketlerin çeşitliliğidir. Egzersiz yapma amacınız göre esneklik, kuvvet ve zindelik hissi kazanmak için bu hareketleri farklı şekilde seçerek rutininize katabilirsiniz. Özellikle egzersizde yeniyseniz, bu seçimleri yapmadan bir profesyonele danışmayı düşünebilirsiniz. Çünkü her ne kadar Animal Flow farklı seviyelere hitap etse de, alışkın olmadığınız hareketler sizi zorlayabilir.

Özel ekipman, spor salonu veya stüdyo gerekmeksizin bu hareketler her yerde yapılabilir. 

Animal Flow Ne İşe Yarar?

Animal Flow’un son yıllarda popülerlik kazanmış olması ve yaygınlaşmasının sebepleri bulunmaktadır. Animal Flow hareketleri, egzersiz rutinlerine konulduğunda bütün vücudu çalıştırabilen hareketlerdir. Bu nedenle birçok işlevi bulunur. Bunlardan bazıları:

Egzersiz Esnasında İncinmeyi Önlemeye Katkıda Bulunur: Eğer Animal Flow egzersizin en başında yapılıyorsa, önden kasları çalıştırarak egzersiz sırasında meydana gelecek incinmelerin önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

 Nefesi Düzenlemeye Yardımcı Olur: Hareketler, egzersiz rutini esnasında nefesi düzene sokmaya da katkıda bulunur. Bu zamanla egzersiz esnasında kişiyi daha rahat hissettirir.

Vücut Hareketleri Üzerinde Kontrolü Arttırır: Animal Flow, kişinin vücudunu daha iyi anlamasını hareketlerini daha rahat kontrol etmesini sağlar. Bu da egzersiz esnasında alınan verimi arttırır. Hareketler özel olarak hareketliliği, kuvveti ve dayanıklılığı arttırmak için tasarlanmıştır. Ayrıca meditasyon işlevi de görebilir.

 Dayanıklılığı Arttırır: Animal Flow’un kapsamındaki hareketler, düzenli yapıldığında kişinin kuvvetini ve nefes düzenleme kabiliyetini arttırır. Bu sayede kişi zamanla egzersiz rutininde daha fazla dayanıklılık kazanır ve her geçen gün egzersiz esnasında daha az yorulur.

Koordinasyonu Arttırır: Animal Flow hareketlerinin bazıları belli bir oranda vücut koordinasyonu gerektirir. Bu yüzden alışkın olunmadığında bazı hareketler kişiyi zorlayabilir. Hareketler egzersiz rutininde kullanıldıkça, zamanla kişinin denge ve vücut koordinasyonunu arttıracaktır. Bu nedenle Animal Flow hareketleri sadece vücut için değil aynı zamanda beyin içinde oldukça faydalı hareketlerdir.

Eğer klasik egzersiz rutinlerinden sıkıldıysanız ve deneyecek yeni, farklı bir rutin arıyorsanız; Animal Flow size hitap ediyor olabilir.

Tasarlab