Ankilozan Spondilit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Duruş bozukluklarının, çeşitli kazaların kişilerin omurgasına hasar verebildiğini ve zamanla kamburluğa sebep olduğunu biliyoruz. Kamburluğun bir diğer sebebi ise ankilozan spondilit olarak bilinen bağışıklık sistemi sorunlarına dayanan bir hastalık olabiliyor. Kişiyi hayatı boyunca etkileyen ankilozan spondilit hastalığı, ergenlikte ilk belirtilerini gösteriyor ve kişinin yaşlılığında da devam ediyor.

Ankilozan spondilit hastalığı hakkındaki bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Ankilozan Spondilit Nedir?

Halk arasında kamburluk olarak bildiğimiz ankilozan spondilit hastalığı; diğer kambur kişilerin omurgasında bazı küçük kemiklerin birbirine kaynaşmasıyla oluşan bir hastalıktır. Ankilozan duruş bozukluğu sebebiyle oluşan kamburluklardan farklı olarak inflamatuar denilen bağışıklık sistemi rahatsızlığına bağlı olarak gelişir. İnflamatuar sonucu kaynaşan küçük kemikler (omurlar) zamanla esnekliğini yitirir ve kişinin eğik bir görünüme bürünmesine sebep olur. Bu durum aynı zamanda kişinin solunum problemleri yaşamasının, derin nefes almakta zorlanmasının da önünü açar.

Ankilozan spondilit, hem kadınlarda hem erkeklerde görülen bir hastalıktır. Bununla birlikte erkeklerde daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Hastalığın ilk belirtileri ergenlik döneminde ortaya çıkar. Bu semptomlar daha çok göz iltihapları ve bedenin farklı bölgelerinde görülen iltihaplar şeklindedir.

Ankilozan Spondilitin Sebep Olduğu Komplikasyonlar

Ankilozan spondilit vakalarında beden, hasar gören bölgeyi iyileştirmeye çalışarak yeni kemik dokusu oluşturur. Yeni oluşan kemikler daha önce kaynaşan kemiklerle kaynaşarak sertleşmeye ve bir bütün haline gelmeye başlar. Sertleşerek esnekliğini kaybeden omurga akciğer kapasitesini de baskılayarak kişinin solunum problemleri yaşamasına sebep olur.

Ankilozan spondilitin bir diğer komplikasyonu üveit hastalığıdır. Ani göz ağrıları, ışığa karşı duyarlılık, bulanık görme gibi komplikasyonlar ankilozan spondilit vakalarında görülmektedir.

Vaka sebebiyle esnekliğini ve gücünü yitiren omurlar arasındaki sinirler hasar görebilir.

Ankilozan spondilit hastalığının şiddeti artarsa atardamara zarar verebilir.  

Ankilozan Spondilit Hastalığının Belirtileri

Ankilozan spondilit hastalığının belirtileri şunlardır:

  • Hareketsizlik sonrasında hissedilen ağrı ve sertlik
  • Boyun ağrısı ve yorgunluk
  • Belirtilerin günden güne ağırlaşması
  • Vücudun farklı yerlerinde iltihaplanma
  • Işığa karşı duyarlılık
  • Bulanık görme

Ankilozan Spondilit Tedavisi

Ankilozan spondilit hastalığının ne yazık ki kalıcı bir tedavisi yoktur. Mevcut tedaviler hastalığın giderilmesi için değil omurga hasarının yavaşlatılması-geciktirilmesi, komplikasyonlarının azaltılması ve hastanın kendini daha iyi hissetmesi için uygulanır. Tedavinin erkenden başlatılması,  hastalığın geri döndürülemeyecek hasarlara yol açmasının önüne geçecektir.

  • Ankilozan spondilit tedavisi bağışıklık sistemini, sinir sistemini ve kemikleri destekleyen çeşitli ilaçlarla sürdürülebilir. Bu ilaçlar yalnızca hekim tarafından verilir. Tedavide enfeksiyon hastalıklarına karşı ilaçlar da kullanılabilir.
  • Fizik tedavi ve egzersiz ankilozan spondilit tedavisinin vazgeçilmez parçalarından biridir. Uygulanan fizik tedavi egzersizleri hasarın boyutunu azaltabilir, zayıflayan kas ve kemikleri güçlendirebilir, hastanın ağrılarını azaltabilir.
  • Tedavi yöntemlerinde çoğu zaman cerrahi operasyona gerek yoktur fakat nadiren uygulanan bir tedavi yöntemi olsa da uygulanabilir. 
Tasarlab