Antikor Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

2020 yılından bu yana dünyayı etkisi altına almış olan Covid-19 salgını birçok sağlık prosedürü ile tanışmamızı sağladı. Salgın önlemleri ve araştırmaları yeni şeyler öğrenmemize vesile oldu. Bu yeniliklerden biri de antikor testi. Genellikle organ nakli sonrasında vücudun organı reddetmesi halinde ve bağışıklık sistemi değerlendirmelerinde uygulanan bu prosedür, Covid-19 ile birlikte hayatımıza girdi. Enfeksiyon kapan birçok hasta iyileşme sonrasında antikor seviyelerini ölçtürerek virüse karşı bağışıklık derecelerini öğrenmek istedi.

Antikor Nedir?

Tıbbi adı immunoglobulin olan antikorlar Y şeklinde bir proteindir. Bağışıklık sisteminde bulunur ve vücuttaki yabancı maddelerle savaşır. Savaştığı yabancı maddeler antijen olarak adlandırılır. Bakteri, virüs ya da kimyasal madde olabilir. Her bir antijen için farklı antikor üretilir ve benzersiz yapıya sahiptir.

Antikorlar antijen maddeye bağlanarak onları tanır ve vücuttan atmak için kompleksler oluşturur. Her bir virüs her bir bakteri ya da kimyasal madde için farklı antikor üretilir. Antikor türü ve seviyesi Seroloji testi olarak da bilinen antikor testleri ile tespit edilir. Kan alımıyla yapılan bu testte kişinin antikor türü ve değeri ölçülür. Antikor testleri genellikle bir türe odaklıdır.

Antikor Testi Neden Yapılır?

Antikor testinin temel amacı kişide var olan antikorları tespit etmek ve değerlerini ölçmektir. Bu sayede kişinin daha önce enfekte olup olmadığı ve enfeksiyonun hangi safhasında olduğu da tespit edilir. Antikorlar aynı zamanda onu var eden antijen türüne karşı bağışıklık geliştiren proteinlerdir ve antikor testi ile kişinin bağışıklık seviyesi de ölçülür. Testin amacını sıralayacak olursak:

  • Enfeksiyonun seyrini izlemek
  • Belirli bir antijene karşı geliştirilmiş bağışıklık seviyesini ölçmek
  • Eğer salgın varsa bulaşıcı olan virüs enfeksiyonunun gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmek
  • Karaciğer hastalıkları, bağışıklık sistemi bozuklukları, HIV, hepatit vb. gibi hastalıklardan kaynaklanan sorunları tespit etmek
  • Organ nakli sonrasında vücudun nakledilen organı reddetme sebeplerini araştırmak 

Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Vücuda antijenler girdiğinde bağışıklık sistemi antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar genellikle kan içerisinde bulunur ve dolaşım sistemi ile bedenin her noktasında salınır. Antikor testi kan alımı ile gerçekleşir. Testin pozitif çıkması vücutta antikor bulunduğu anlamına gelir ve çocuğu zaman antikorlar yeni enfeksiyonlara karşı bağışıklık geliştirir. Fakat bağışıklığın gelişip gelişmediği ya da ne kadar süre devam edeceği kesin değildir.

Antikor Testi Nerede Yapılır?

Antikor testi devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde yapılabilir. Antikor testi olmak için başvurduğunuz sağlık kuruluşunun prosedürüne göre randevu alabilirsiniz. Kimi kuruluşlarda test doktor sevki ile gerçekleştirilirken, kimi kuruluşlarda direkt laboratuvar randevusu sağlanabilir.

Bu sayfada yer alan bilgiler sadece kullanıcıları bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Tasarlab