AR (Artırılmış Gerçeklik) & VR (Sanal Gerçeklik)

Teknolojinin son on yıldaki hızlı gelişimi bizlere daha öncesinde hayal dahi edemeyeceğimiz imkanlar sunuyor. İllüzyon tekniği ile dijital teknolojinin buluşması sayesinde görüntü ve mekanda yapılan değişiklikler oldukça şaşırtıcı. Augmented reality (artırılmış gerçeklik) ve virtual reality (sanal gerçeklik) bunlardan bazıları. Kimi zaman iş yerlerimizde kimi zaman müşterisi olduğumuz markalarda karşımıza çıkan bu illüzyonlar bir süredir sosyal medyada eğlenceli filtreler olarak da karşımıza çıkıyor. 

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik o an bulunduğumuz gerçek mekanla sanal görüntünün bir araya getirilmesinden oluşan bir teknoloji. Bu teknoloji ile bulunduğunuz mekana bilgisayar ve diğer görüntü nesnelerinin yardımıyla yeni nesneler ekleyebilir, görüntüyü zenginleştirebilirsiniz. 

Salonunuzun ortasında koyacağınız bir orta sehpayı almadan önce artırılmış gerçeklik ile deneyebilir, nasıl görüneceğine dair deneme yapabilirsiniz ya da evinizin bahçesine bir kaplan yerleştirebilirsiniz. Elbette bunları yalnızca kullandığınız görüntüleyici aletin ekranında görebilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik Nasıl Kullanılır?

Bir konsept olan artırılmış gerçeklik teknolojisinde önce görüntüleyici cihaz ile gerçek alan taranır ve tanımlanır. Daha sonra çeşitli yazılımlar tarafından hazırlanan görüntü hedefe sanal olarak monte edilir. Ardından artırılmış gerçeklik teknolojisine uygun olan cihazlar aracılığıyla görüntülenir.
Yani artırılmış gerçeklik kurgusu gerçek alana çıplak gözle baktığınızda değil; bilgisayar, tablet ya da sanal gözlük aracılığıyla baktığınızda görebileceğiniz bir kurgudur.

Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

Artırılmış gerçekliğin uygulama alanları oldukça geniş. İç mimari ve dekorasyonda, alışveriş ve pazarlamada ya da sosyal medyada artırılmış gerçeklik teknolojisinden faydalanabilirsiniz. En sık karşımıza çıktığı yer ise filmler. 

Günümüzde birçok film gerçeklik ötesi unsurlara yer veriyor ya da görüntüyü zenginleştirmek için gerçek olana farklı eklemeler yapıyor. Filmlerde gördüğünüz ejderhalar ya da basit bir obje artırılmış gerçeklik sayesinde görüntü içine yerleştirilmiş olabiliyor. Bunların yanı sıra satış ve pazarlamada da artırılmış gerçeklik kullanılabiliyor. Az önce verdiğimiz orta sehpa örneğini mobilyanızı alacağınız birkaç marka sunabiliyor.

Artırılmış gerçekliğin sıklıkla kullanıldığı bir alan ise mimari ve mühendislik. Mühendis ve mimarlar yapacakları binaların ön görüntüsünü artırılmış gerçeklik teknolojisi ile elde edebiliyor ya da endüstriyel tasarımlarını artırılmış gerçeklik teknolojisi ile test edebiliyor. 

Sanal Gerçeklik Nedir?

Bir diğer adıyla virtual reality…
VR olarak da sık sık duyduğumuz-gördüğümüz sanal gerçeklik teknoloji son yıllarda oyun kültürü ile hızla yayıldı. Daha öncesinde bilim kurgu ve animasyonlarda sıklıkla karşımıza çıkıyordu. 

Sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliğin farkını kısaca şöyle de anlatabiliriz: Artırılmış gerçeklik sizin bulunduğunuz mekana yeni bir nesne ekler, artırılmış gerçekliğin amacı ise sizi alır bambaşka bir mekana götürmektir.

Sanal gerçeklik konseptinde bulunduğunuz mekandan izole olarak kendinizi simülasyonun içerisinde bulursunuz. Ama elbette öncesinde sanal gerçeklik gözlüğünüzü takmış olmanız gerekir. Taktığınız gözlük sayesinde içinde bulunduğunuz mekanla görsel temasınız kesilir ve yeni mekanı 3 boyutlu şekilde görmeniz sağlanır. O an birkaç metrekarelik bir odada bulunuyor olabilirsiniz fakat sanal gerçeklik sayesinde kendinizi binlerce metrekarelik bir ormanın içinde hissetmeniz mümkün. 

Sanal gerçeklik uygulamalarının en popüler olduğu alan ise oyunlar. VR Room olarak karşımıza çıkan bu oyun merkezlerinde belirlenen süre içerisinde sanal gerçeklik deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu oyunun farkı ise oyunu yöneten-yönlendiren kişi olmak yerine oyuncunun ta kendisi olmanız. Geleneksel oyun konseptlerinde bir kolonla oyunu yönetirken VR oyunlarında mekanın içinde savaşan, suçluyu kovalayan ya da yarışan siz olabilirsiniz.

Tasarlab