Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Modern çağda daha konforlu bir yaşam sürmek isteyen kişilerin olmazsa olmazı haline gelen otomobil, çoğu kişinin alacaklar listesinde yer alıyor. Özenle yapılması gereken otomobil alışverişlerinde alıcının dikkat etmesi gereken detayları bu yazımızda belirttik. Sıfır araç alınırken dikkat edilmesi gerekenlere ve ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenlere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Öncelikle İhtiyacınızı Belirleyin

Kendinize bir otomobil almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey otomobile hangi koşullarda ihtiyaç duyacağınızı belirlemektir. Kalabalık bir aileye mi sahipsiniz yoksa aracı yalnızca kendiniz için mi satın alıyorsunuz? Aracınızı yalnızca şehir içinde mi kullanacaksınız yoksa engebeli arazilerde de kullanmanız gerekecek mi? Pahalı bir araç mı istiyorsunuz yoksa düşük bütçe kullanmayı mı tercih edersiniz?

Tüm bu soruların cevapları almanız gereken araç hakkında ilk fikirlerinizin oluşmasını sağlayacaktır. 

Otomobil Giderlerini Hesaplayın

Otomobil kullanıcılarının tek gideri yakıt değildir. Vergiler, bakım ve sigorta masrafları da otomobil sahiplerinin yükümlülüğü altına girdiği masraflardır. Bu yüzden araç almadan önce bu masrafları göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca hatırlatmak gerekir ki otomobiller ticari, lüks ve ekonomik olarak ayrılmakta ona göre vergi tarifesi uygulanır.  Aracın motor silindir hacmi, yaşı da vergiyi etkiler. 

Araç alırken dikkat etmeniz gereken bir başka detay ise parça masraflarıdır. Bu da otomobilden otomobile değişkenlik gösterir ve her aracın arıza masrafları eş değer değildir. Almak niyetinde olduğunuz araçların parçalarının pahalı mı yoksa uygun fiyatlı mı olduğunu önceden öğrenmek lehinize olacaktır. 

Yakıt Türü 

Tek masraf olmasa bile yakıt masrafı da önemli bir meblağa eder. Bu sebepten dolayı alacağınız otomobilin hangi yakıt türüyle çalışacağını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Günümüzde otomobillerde dizel, benzinli, LPG ve elektrik olmak üzere farklı enerji kaynakları kullanılır ve her biri kullanacağınız araca göre farklı avantajlar sunmaktadır. 

Kullanıcı Bildirilerine Göz Gezdirin

Otomobil ve motorlu taşıtlar üzerine hazırlanan forum ve bloglardan almak istediğiniz araç hakkında ön bilgi toplayın. Aracı daha önceden kullanmış olan; ortalama masrafları, sürüş rahatlığı ve performansı hakkında bilgi alabileceğiniz kişi ve sitelere danışmanız lehinize olacaktır. Unutmayın daha önce kullanmadığınız bir araç alıyorsunuz ve sizden önce bu aracı kullanıp tüm konfor ve sorunlarını deneyimleyenler oldu. Piyasadaki en iyi otomobili alacak olsanız bile sizi bekleyen masraf ve diğer olasılıkları önceden bilmek iyidir. 

Ön bilgi almak için yardım alacağınız bir diğer kişiler ise tanıdıklarınızdır. Otomobil almadan önce aynı araca sahip olan ya da otomobil konusunda tecrübeli olan bir tanıdığınıza danışmanız fayda sağlayacaktır. Bu bilgileri toplarken alığınız modelin bir önceki yıllardaki sürümünü, marka hizmetlerini ve yakınlarınızdaki bayilerin hizmet kalitesini araştırmayı da unutmayın.

Test Sürüşünü İhmal Etmeyin

Alacağınız otomobil belki de hayalinizdeki otomobil ya da bulacağınız en iyi araç belki de çağın en gelişmiş teknolojik unsurlarına sahip…

Ne kadar emin olursanız olun test sürüşü yapmadan otomobil almayın. Çünkü ne kadar iyi bir sürücü olursanız olun ya da aracınız ne kadar iyi olursa olsun otomobil kullanmak kazalara açıktır ve araçla uyum içerisinde hareket ediyor olmanız kritik zamanlarda oldukça önemlidir. Elbette araç kullanırken konforlu hissetmeniz de…

İkinci El Araç Alacaklar İçin Ek Öneriler

Yukarıda verdiğimiz bilgiler hem sıfır hem ikinci el araç alacak kişilerin dikkat etmesi gereken özelliklerdir. Fakat ikinci el satın alım yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken başka özellikler de bulunuyor. Aşağıda sıraladığımız maddelerden bunlara ulaşabilirsiniz.

  • Aracı kimden aldığınıza dikkat edin. İkinci el satış sitelerinde verilen her bilginin doğru olmayabileceğini ve satıcı kişinin dolandırıcı çıkma ihtimalini göz ardı etmeyin. 
  • Aracın geçmişini, arıza kayıtlarını ve parça değişimi yapılıp yapılmadığını inceletin. Bu kayıtlar kimi zaman resmi kimi zaman gayri resmidir. Güvenilir bir bayi-tamircide inceletmek ve tramer sorgulama ile evrak kayıtlarını araştırmak gerekecektir. 
  • Yakın zamanda ekspertiz raporu çıkarılmamış bir araç satın almanız önerilmez. Çünkü araç arızalı olup herhangi bir tamir yapılmayarak arızası kayıt dışı tutuluyor olabilir. Eğer ekspertiz raporu yoksa eksper bularak raporu hazırlatabilirsiniz. 
  • Otomobili satın almadan önce mutlaka hem sıfırını hem de diğer ikinci ellerini inceleyin ve kendi satın alacağınız otomobille kıyaslamalar yapın. Aracın ne kadar iyi kullanılıp kullanılmadığını bu kıyaslamayla tahmin edebilirsiniz. 
  • Acele etmeyin. Aracın tüm evraklarını talep edin ve geçmişini sorgulayın. Garantici davranın.
  • Alışverişe yalnız gitmeyin. Hem otomobilden anlayan tanıdığınız birine danışabilmeniz hem de güvenliğiniz için yalnız olmamanız önemlidir. 

 

Tasarlab