Arbitraj (Arbitrage) Nedir?

Finans piyasalarında çoğu zaman kar etmek riskle bağdaştırılır ve risksiz kazanma olasılığına yok gözüyle bakılır. Oysa kimi zaman yatırımcıların karşısına anlık risksiz kazanç fırsatı çıkabilir. Arbitraj da bu fırsatları değerlendirmenin yollarından biridir. 

Arbitraj (Arbitrage) Nedir?

Birçok menkul kıymet, farklı piyasalarda işlem görür ve fiyatları her zaman eş değer değildir. Finansal değeri olan aynı ürünler kimi zaman bir piyasada farklı başka bir piyasada farklı değer alır. Piyasalar arasındaki fiyat farkları genellikle geçicidir ve kısa zamanda eşitlenir. Arbitraj, farklı piyasalarda işlem gören menkul kıymetlerin, madenin ya da para biriminin fiyatı düşük olan piyasadan alınıp yüksek olduğu piyasada satılması işlemidir. Bu sayede yatırımcı kısa sürede, düşük riskle kar edebilir.

Arbitraj işlemini riskli kılan fiyatın hangi yönde harekete geçeceğidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi piyasalar arası fiyat farkı kısa sürede eşitlenir. Bu durumda pahalı olan piyasadaki fiyatın düşme riski de bulunur. Yatırımcının yapması gereken satın almak ve karlı bir şekilde satmak istediği ürünün grafiğini incelemektir. Daha sonrasında ise hızlı davranmaktır.

Arbitraj Nasıl Yapılır? 

Arbitraj yapmak isteyen yatırımcı birden çok piyasayı düzenli olarak takip etmeli ve finansal ürünlerin değerini karşılaştırabilmelidir. Bu işlemde en önemli şey hızlı davranabilmektir. Ürün değerleri özellikle günümüz haberleşme teknolojisinde çok kısa sürede eşitlenir ve yatırımcının bu kısa sürede al-sat işlemini yapabilmesi gerekir.

Fakat belirtmek gerekir ki arbitraj yüksek risk içeren bir işlem değildir. Yatırımcı hızlı davranmazsa kar etmeyebilir ama fiyatların eşitlenmesi halinde zarar da etmeyecektir. Önemli olan yatırımcının elindeki ürünün aldığı değer altına düşmemesidir. Bunu da yukarıda bahsettiğimiz gibi piyasa takibi yaparak ve ürün grafiğine bakarak öngörebilir.

Arbitraj Avantajları Nelerdir?

Arbitraj yapmanın avantajı kısa süre içerisinde kar edebilmektedir. Yatırımcı belirsiz koşullarda risk alarak değil, fırsatı görerek bilgiyle işlem yapar. Bu sayede bir al-sat işlemi kadar kısa bir sürede kazanca geçebilir. Ürünü beklemez, uzun vadede elinde tutmaz, risk almaz ve yatırım stresi yaşamaz. Tek koşul hızlı davranmasıdır.

Arbitraj Dezavantajları ve Riskleri Nelerdir?

Piyasalar arasındaki dengesizlikten faydalanmak anlamına gelen arbitraj işlemini yapmak, günümüz koşullarında gitgide zorlaşmıştır. Piyasaların çok daha hızlı haberleşmesini sağlayan teknoloji sayesinde fiyat eşitlikleri çok kısa sürede bazen saniyeler içerisinde gerçekleşir. Bu kadar kısa sürelerde yatırımcının bir piyasadaki ürünü alıp başka bir piyasada satabilmesi genellikle mümkün değildir ve çok hızlı davranılması gerekir. Bunun yanı sıra fırsat yaratan fiyat değişikliğini yatırımcının ilk anda öğrenmesi de önemlidir. Zaman yatırımcının en büyük dezavantajıdır.

Bu içerik kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım tavsiyesi özelliği taşımamaktır.

Tasarlab