Arkadaşlarınızla Film İzleyin: Netflix Party Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda yaşadığımız koşulların da etkisiyle sosyalleşmek için dijital teknolojileri daha sık kullanır olduk. Netflix Party bu teknolojilerden biri. Sevdiklerimizle keyifli zaman geçirmemize olanak sağlayan Netflix Party nedir ve nasıl kullanılır? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Netflix Party Nedir?

Netflix Party, arkadaşlarınızla ya da uzaktaki ailenizle birlikte eş zamanlı olarak film seyretmenizi sağlayan bir eklenti. Ortak film seyretmek istediğiniz kişilerle birlikte seçtiğiniz filmleri, belgeselleri ve dizileri Netflix Party eklentisi sayesinde sohbet ederek izleyebilirsiniz. Bu sayede fiziksel bir aradalık olmasa da birlikte sosyalleşme imkanı yakalayabilirsiniz.

Birlikte vakit geçirmeyi ve film seyretmeyi sevdiğiniz kişilerle Netflix Party ile bir araya gelmek için yapmanız gerekenlere yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Netflix Party Nasıl Yapılır?

Netflix Party yapabilmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Netflix Party için öncelikle Chrome eklentisi indirmeniz gerekir. Yüklemeyi Google Web Store üzerinden yapmalısınız. Daha kolay olması için arama motorunuza “Netflix Party eklentisi” yazabilir ve seçeneklerde çıkan web store bağlantısına tıklayabilirsiniz. Google Web Store’da eklentiye eriştikten sonra “Add to Chrome” ya da “Chrome’a ekle” butonuna tıklayın. Bir sonraki aşamada karşınıza çıkan “Netflix Party eklensin mi?” uyarısını “Uzantı ekle” seçeneğine tıklayarak onaylayın. Böylece eklenti tarayıcınıza tanımlanmış olacak.
  • Eklentiyi yükledikten sonra kullanmaya başlamak için Netflix hesabınızdan birlikte izlemek istediğiniz içeriği açın ve Chrome tarayıcısına eklenen NP butonuna tıklayın. (NP butonu kırmızı renktedir ve arama çubuğunun sağ bitişiğinde yer alır. Eğer almıyorsa aynı bitişikte yer alan uzantılar butonuna tıklayarak erişebilir ve sabitleyebilirsiniz.) Açılan kutuda “Start the party” ya da “Partiyi başlat” seçeneğine tıklamalısınız.
  • Bir sonraki adımda Netflix Party eklentisi, size arkadaşlarınızla paylaşmanız için bir link sunacak. Bu linki diğer sohbet uygulamalarından arkadaşlarınıza ilettiğinizde onlar da bağlantı üzerinden seyre katılabilecekler.
  • Seyrin kontrolünü arkadaşlarınızla paylaşmanız ya da sadece kendinizde tutmanız mümkün. İleri almak, durdurmak, sesi azaltmak ya da yükseltmek için tek kişi seçebilir ya da ortaklaşa hareket edebilirsiniz. Sayfada oluşan “Show chat” – “Sohbeti göster” butonu ile sohbet edebilir, “Disconnect”-“Bağlantıyı kes.” Seçeneği ile ortak seyre son verebilirsiniz.

Nexflix Party Ücretli midir? Kaç Kişi Kullanabilir?

Netflix Party ücretli bir eklenti değildir. Fakat Netflix uygulamasını kullanabilmek için ücretli üyelik zorunluluğu vardır. Kısaca ortak seyir için ikinci bir ücret ödemeniz gerekmez fakat uygulamanın kendisini kullanabilmek için her ay düzenli ödeme yapmanız gerekir.

Netflix Party eklentisinin kişi sayısına dair bir sınırlaması yoktur. Linki paylaştığınız kişiler Netflix partinize katılabilir ve sizinle sohbet edebilir. Fakat eklentiyi kullanacak yani partiye katılacak herkesin Netflix hesabı olması gerekir. Bir hesaptan birden fazla kişinin katılması ya da eklentini farklı cihazlardan aynı anda kullanılması mümkün değildir.

Tasarlab