Art Deco Tasarım ve Dekorasyon Nedir?

1920’li yıllarda ortaya çıkan Art Deco, mobilya ve ev tasarımında sıklıkla karşımıza çıkan Fransız bir sanat akımıdır. Zarif ve incelikli bir estetiğe sahip olan bu akım günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Art Deco Tasarım ve Mimari Nedir?

Art Deco tasarımın doğuşu 1920 yıllarının başında Fransa’da ortaya çıkan bir sanat akımına dayanır. Art Deco tasarımlarda belli başlı materyal ve görseller sıklıkla karşımıza çıkar. Mekan tasarımında mermer ve metale sıklıkla yer verilirken, kumaş materyali olarak genellikle kadife ve saten kullanılır. El işçiliğinin ön plana çıktığı tasarımlarda geometrik desenlere ve oyma işçiliğine de sık sık rastlanır. Sanat ile zanaat unsurlarına sık sık yer verilen tasarımlarda geniş ve ferah bir görüntü oluşturur. Art Deco tasarımlar her ne kadar gösterişli olsa da bu gösterişi detaylarla sağlar ve yorucu bir estetikten uzaklaşır. Bu sebeple tasarımlar, kişilerin zevki kadar dekorasyon yapılacak mekana göre de şekillenmelidir. Mobilyaların ebatı ve konumu mekan boyutlarıyla; kullanılacak materyal ve kumaşlar ise mekan ışığıyla ilgilidir.

Art Deco Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Art Deco tasarım çıktığı dönem gereği birçok sanat akımının etkisinde kalarak meydana gelmiştir. Eğer yeni bir tasarım ortaya konulmak isteniyorsa bu sanat akımının beslendiği diğer akımların da incelenmesi gerekebilir.
Bunun yanı sıra art deco tasarıma uygun dekorasyon yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç unsur vardır:

  • Seçilen ya da yapılan nesneler, mobilyalarda göz alıcı noktalar detay noktalarda incelikli bir şekilde var olmalı.
  • El işçiliği olan desenlerde dantel vb. gibi motifler kullanılacaksa yine incelikli ve zarif bir görüntü tercih edilmeli. Göz alıcılık ile şatafat karıştırılmamalı.
  • Kumaşlarda saten, kadife gibi materyaller seçilse de kumaşların fazla kalın ve göz yorucu olması tercih edilmez.
  • Mekanda kullanılan metal ve mermerler geniş ve ferah bir görüntü yaratmalıdır. Beraberinde kullanılan ahşap ve benzeri ürünler mekanla uyumlu olmalıdır.
  • Geometrik desen kullanımlarında sanatsal bir görüntü hedeflenir. Jean Dunand ve Erte’nin resimleri ilham verici olabilir.

İlham Veren Art Deco Fikirleri

Art Deco ekolüne uygun bir tasarım ya da dekorasyon yapmak istiyorsanız ilham alacağınız birkaç isim ve tasarım örneğinden bahsedebiliriz. Öncelikle bu sanat akımında oldukça başarılı olan Erte, Jean Dunand, Andre Groult, Lee Lawrie, Lia Keilowa, Jacques-Emile Ruhlman, Jean Micheal Frank gibi isimlerin resim ve mimari tasarımlarını araştırmanızı kendinizde bir göz doygunluğu yaratmanızı öneririz. Bu sayede Art Deco estetik zevkinizin bir parçası haline gelecektir.

Modern Art Deco mimarisinde Türkiye’den ve dünyadan birçok örnek bulmak mümkün. Her ne kadar yeni dönemde 1920’lerde var olan bir sanat akımına sıkı sıkıya bağlı olmak mümkün olmasa da yeni nesil tasarımlarda birçok sanat akımının modernize edilerek sunulduğu görülüyor. Bunun için mimari sayfalarında ve çeşitli internet sitelerinde Art Deco iç mimari tasarımlara göz atabilirsiniz.

Tasarlab