Astigmat, Miyop ve Hipermetrop Nedir?

Göz hastalıklarının ve görme bozukluklarının birçok çeşidi olabiliyor. Uzağı görememe en yaygın göz hastalıklarından biriyken yakını görememe ya da hem uzağı hem yakını görememe gibi hastalıklara da sıklıkla rastlanabiliyor.

Miyop Nedir?

Miyop hastalığı, karşınıza miyopi olarak da çıkabilir ve halk arasında uzağı görememe problemi olarak bilinir. Bu hastalığa sahip kişilerin göz küreleri ya normalden daha uzundur ya da korneaları normalden daha kavislidir. Genellikle kalıtsal yolla geçen bu hastalık 8-12 yaş arasında ilk belirtilerini göstermeye başlar ve erken teşhisle tedaviye başlanmazsa hızla ilerleyebilir. Miyopun yüksek seviyelere ulaşması görme eylemini daha da zorlaştıracağı gibi retinanın incelmesine ve yırtılma riskinin artmasına da sebep olur. Bunun yanı sıra miyop hastalığı beraberinde göz tansiyonu hastalığını da getirebilir.  

Miyop Belirtileri Nelerdir?

  •         Uzaktaki objeleri bulanık görme.
  •         Yakın mesafenin dışındaki bir şeye bakarken gözü kısmen kapatma refleksi.
  •         Gözün erken yorulması ve buna bağlı olarak gelişen baş ağrısı.
  •         Özellikle gece ve akşam saatlerinde görme zorluğu.
  •         Hareketli nesneleri netleştirememe, bulanık görme.

Miyop ya da miyopi hastalığında göze gelen ışınlar retinanın ön bölümüne odaklanır ve bu sebeple kişiler yakını net görebilirken uzağı bulanık görürler. Erken yaşlarda gözlük kullanımı ile tedavisine başlanılabilen hastalık lazerle de kalıcı bir şekilde tedavi edilebilir.

Hipermetrop Nedir?

Hipermetrop hastalığı karşınıza hipermetropi olarak da çıkabilir, halk arasında yakını görememe olarak bilinir. Bu hastalığa sahip kişilerin göz yapıları normalden kısa olabilir ya da korneaları olması gerekenden daha düz olabilir. Kısacası hastalık, miyopun tersi özelliklere sahiptir. Fakat hipermetrop hastalığı da tıpkı miyop gibi kalıtsal yollarla geçer  yani çocuk hipermetrop ile doğar. Fakat bebeklik ve ilk çocukluk yaşlarında hipermetrop seviyesinin düşük olması sebebiyle anlaşılmayabilir. 8-12 yaş aralığında hipermetrop belirtileri belirginleşmeye başlar.  

Hipermetrop Belirtileri Nelerdir?

Hipermetrop hastalığı olan kişilerde gözlemlenen belirtiler şunlardır:

  •  Yakın objeleri bulanık görme
  •  Yakını görmeye çalışırken gözleri kısma
  • Gözde yanma hissi ve ağrı
  • Uzun süren yakın mesafeli eylemlerin baş ağrısı yapması
  • Okuma, çizme, yazma, bilgisayar kullanımı gibi eylemlerde sorun yaşama ve odaklanma problemi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hipermetrop olan bireyler zamanla odaklanma problemi de yaşayabilirler. Bunun sebebi günlük eylemlerin onlar için daha zorlayıcı olması ve göz-baş ağrısı gibi sorunlar yaratmasıdır.

Hipermetrop kişilerin, göz kornealarının düz olması ya da gözlerinin daha kısa olması sebebiyle, gözlerine gelen ışınlar uygun açıda retinada ilerleyemez. Bu durum yakını görmekte sorun yaşamalarına ve ileri dönemde göz tansiyonuna sebep olur. Kişiler, erken yaşta tedavi almaya başladığında etkilerini çok daha az hissederler. Gözlük, kontakt lens gibi tedavilerin yanı sıra uygun bulunmaları halinde cerrahi operasyon ve lazer tedavisi de alabilirler.

Astigmat Nedir?

Göz bebeğinin tam üzerinde bir mercek gibi bulunan kornea, normalde tam bir yuvarlak olmalıdır fakat kimi gözlerde kornea tıpkı bir yumurta gibi elips şeklindedir yani korneanın bir kadranı diğer kadrana göre daha bombelidir. Bu durum göze gelen ışınların bir kısmının retinanın arka tarafına bir kısmının ise retinanın ön tarafına odaklanmasına sebep olur. Retinanın tam üstüne ışınlanması gereken ışınların ön ve arka tarafa odaklanması ise kişinin hem uzağı hem yakını bulanık görmesine yani hem miyop hem hipermetrop belirtilerini aynı anda yaşamasına sebep olur. Ama elbette bu durum hem miyop hem hipermetrop hastası olunduğu anlamına gelmez. Çünkü kişinin korneası ne miyop hastaları ne de hipermetrop hastalarının gibidir. Fakat yaşadığı sorunlar ikisiyle de ortaktır.

Astigmat, Miyop ve Hipermetrop Nasıl Tedavi Edilir?

Her üç hastalık da birbirinden farklı gözlük, kontakt lenslerin ve  lazer ile tedavi edilebilmektedir. Fakat burada önemli olan hastanın doktor kontrolünü aksatmaması, kendi başına ya da uzman olmayan kişilerin tavsiyeleri ile gözlük ve lens kullanımına başlamamasıdır.

Miyop, hipermetrop ve astigmat diğer tüm göz hastalıkları gibi yalnızca doktoru tarafından tedavi edilmelidir.

Tasarlab