Ayı Piyasası Nedir? Ne Kadar Sürer?

Finans piyasalarıyla, borsayla ve çeşitli finansal enstrümanlarla ilgilenen kişiler “ayı piyasası” kavramını mutlaka duymuştur. Piyasanın geçirdiği belli bir dönemi ifade eden bu kavram finansal alım satımların seyrine de yön vermektedir.

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası, piyasada satış hacminin alış hacminden yüksek olduğu periyodu ifade eder. Bu dönemde satış baskısı yüksektir ve fiyatlar en yüksek seviyeden yaklaşık %20 oranında düşüş yaşar. Fakat yatırımcılar için koşullar paniklemeye müsaittir ve temkinli hareket ettikleri için piyasada durgunluk başlar. Ayı piyasasının (bir diğer adıyla ayı trendinin) gözlemlendiği zaman dilimi ekonomik daralmanın yaşandığı dönemlerdir. Finansal ürünlerin fiyatlarının düşmesine sebep olan da tam olarak budur. Daralan ekonomiyle birlikte yatırımcı belirsizlik halinde risk almaktan korkar ve ürün talebi azalır. Talebin azalması aynı zamanda ürün değerinin azalması anlamına gelir ve fiyatlar yaklaşık %20 oranında düşüş yaşar. Fakat piyasadaki bu düşüş, kısa zamanda ayı trendi sezonundan çıkılmasını sağlamaz.

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Ayı piyasası ekonomik daralma dönemlerinde yatırımcının kötümser hissiyatına bağlı olarak ortaya çıkar. Fiyat düşüşleri piyasanın daha az hasar görmesini sağlarken piyasadaki gidişatı bütünüyle değiştirmez. Diğer faktörlerin piyasa üzerindeki etkisi ve finansal hissiyatların anlık değişmemesi; trendin ne kadar süreceğini belirsiz hale getirir.  Ayı piyasasının ne kadar süreceğine dair net bir zaman dilimi vermek zordur fakat kısa sürmeyeceği kesindir. Eğer piyasa ayı sezonundan geçiyorsa en kısa 6 aylık bir dönem göze alınır. Ayı trendin boğa trendine geçiş daha çok ülke ekonomisinin ya da uluslararası finans hareketliliğinin artması, büyüme modeline geçilmesi ve finansal hayatın canlanmasıyla ilgilidir. Bu durum, piyasa yatırımcılarının hissiyatını ve risk alma isteğini değiştirecek daha çok yatırım yapmalarına teşvik edecektir. Eğer ayı piyasasına geçişin sebebi; savaş, iç savaş, salgın gibi faktörlerse öncelikle bu süreçlerin sonlanması gerekir.

Ayı Piyasası Döneminde Neler Olur? Yatırım Nasıl Yapılmalıdır?

Ayı piyasası, daha çok ülke ekonomisiyle ve uluslararası ticaret ve krizlerle bağlantılı olarak başlayan bir süreçtir. Bu süreci başlatan: savaşlar, iç savaşlar, yönetim krizleri, sınır komşularında savaş olması, salgın, doğal afet gibi faktörler de olabilir. Sık sık yaşanmayan fakat etkileri uzun süren bu süreçlerde her türlü yatırıma olan heves azaldığı gibi risk almak da tehlikeli görünür. Gelecek zamanda neler olacağının bilinmemesi ve piyasaların güven vermemesi yatırımcının geri adım atmasına sebep olur. Bunun yerine altın gibi risk oranı düşük olan kaynaklar rağbet görmeye başlar. Bunun yanı sıra belirtmek gerekir ki fiyatların düşüşe geçmesi olarak bilinen bu sezonda iniş çıkışlar da yaşanır. Genel olarak fiyat seyri düşüş üzerinden tanımlanıyor olsa da zaman zaman iniş çıkışlar yaşanır ve bu dönemde de yatırımcılar kar edebilir. Bu sebeple yatırımcıların gidişatı iyi takip etmeleri, varlıkların değerlenme potansiyelini iyi tespit edebilmeleri, değerlenme zamanlarını kollamaları ve alım satım işlemlerini ona göre yapmaları gerekir. Ayrıca yatırımcılar açığa satış stratejisiyle de piyasada kar etmeye devam edebilirler.

Açığa Satış: Elde olmayan bir hisse senedinin satılarak vade sonunda teslim edilmesidir. Bu sürede satışı yapmış olan yatırımcı ürünü daha düşük fiyattan satın alarak kara geçer. 

Tasarlab