Bademcik Taşı (Tonsillit) Nedir? Nasıl Temizlenir?

Dilin arka kısmında ve boğazın her iki tarafında konumlanan bademcikler, bedenimizde savunma mekanizmasının bir parçası olarak görev alır. Vücudumuzun enfeksiyon kapması halinde ilk reaksiyonun gerçekleştiği yerdir. Bademciklerimiz hasta olduğumuz zamanlarda şişerek bizlere ilk sinyalleri verir ve iyileşme süreciyle birlikte normal boyutuna dönerek daha rahat solunum yapmamızı sağlar. Bademcik taşı ise bademciklerde biriken sert tortulaşmaları ifade eder.

Bademcik Taşı (Tonsillit) Nedir?

Bademcik taşı, bademciklerden atılması gereken salgıların birikerek tortulaşması ve sert bir yapıya dönüşmesi ile oluşur. Bademcikte bulunan crypts adlı çukurlar, mukusun birikme alanıdır. Normal koşullarda crypts çukurlarında biriken mukus yemeklerle birlikte yutulur, bu esnada ölü mukoza hücreleri de yutulur. Fakat kimi kişilerde mukus yutulsa da ölü mukoza hücreleri crypts çukurlarında birikmeye devam eder ve zamanla sertleşerek kitle halini alır. Bu kitleye bademcik taşı denir. Bademcik taşı, bakterilerin beslenmesini ve çoğalmasını sebep olurken kişide kötü bir ağız kokusuna sebep olur. Boğaz çevresinde ağrı, yutkunma problemi, solunum yolu üzerinde baskı ve ağrı hissi de bademcik taşının kötü etkilerindendir.

Bademcik Taşı (Tonsillit) Belirtileri Nelerdir?

Bademcik taşı her kişide belirti göstermeyebilir. Bunun sebebi, kimi kişilerde küçük boyutlarda olması ve boğaz etrafında etkilerini göstermemesidir. Fakat kimi kişilerde bademcik taşının boyutuna bağlı olarak belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bademcik taşıyla birlikte bakterilerin çoğalması, kitlenin solunum ve yutkunma üzerinde baskı oluşturması belirtileri artırır.

 • Kötü ağız kokusu
 • Boğazda sarı ve beyaz lekeler
 • Bademcik şişmesi
 • Öksürük
 • Yutkunma güçlüğü
 • Kulak ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Solunumun zayıflaması

Yukarıda gördüğünüz gibi bademcik taşı belirtileri, kulak burun boğaz yolunda gerçekleşen enfeksiyonlarla aynı belirtileri göstermektedir. Fakat birinde semptomları iltihaplar oluştururken diğerinde bademcikteki kitleler oluşturur.

Bademcik Taşı (Tonsillit) Nasıl Temizlenir?

Bademcik taşı temizliği her kişide gerekli olmayabilir. Kimi kişilerde taşlar rahatsız edici etkiye sahip değildir. Bu nedenle kişinin ağız, diş temizliğine ve beslenmesine dikkat etmesi yeterlidir. Tedavi gerektiren bademcik taşlarında ise temizlenme yöntemleri kişinin durumuna göre belirlenir. Bu sebepten dolayı aşağıda sıralayacağımız bademcik taşı temizleme işlemlerini kendi kararlarınızca yapmamanızı ve doktorunuza danışmanızı öneririz.

 • Kimi bademcik taşları pamuklu çubuklarla ağız yolundan temizlenebilir. Tuzlu su ile gargara yapmak da bademcik taşlarının sökülmesinde etkili olabilir.
 • Kimi bademcik taşları, enfeksiyona sebep olabilir. Bunun için antibiyotik ilaçlar yardımıyla Tonsilit tedavisi uygulanır.
 • Bademcik taşlarının sık sık tekrarlanması, taş oluşumunun kişinin beslenme ve hijyenik alışkanlıklarıyla değil bademcik yapısıyla ilgili oluşu bademciklerin alınmasını gerektirebilir.
 • Kimi tedavilerde lazer ışınları ve radyofrekans ile bademcik taşları giderilir.

Tüm bu tedavi yöntemlerinde önemli olan, hangi tedavi yönteminin uygulanacağına uzman doktorların karar vermesidir. Bademcik taşı oldukça yaygın bir rahatsızlık olsa da sebepleri ve boyutları kişiye göre değişkenlik gösterir.

Tasarlab