Bağırsak Hastalıkları Nelerdir?

İkinci beynimiz olarak adlandırılan bağırsaklarımız, bu namını beden sağlığımızı ve ruh sağlığımızı fazlasıyla etkilediği için alıyor. Sindirim ve boşaltım sisteminden sorumlu olan bağırsaklarımız aynı zamanda psikolojimiz üzerinde de etkili. Çoğu zaman can sıkıntılarımızın, gerginliğimizin sebebini yaşadığımız olaylarda ve düşünme biçimimizde arasak da sebep bağırsaklarımızda yaşadığımız sorunlar olabiliyor.

Bu yazımızda bağırsak hastalıklarını konu aldık.

Bağırsaklarımız Nasıl Çalışır?

Sindirim sistemi ilk olarak ağızda başlar. Diş ve tükürük yoluyla parçaladığımız gıdalar ağzımızdan midemize iner ve orada tekrar parçalanarak bir kısmı sindirilir. Daha sonra kalan besinler 12 parmak bağırsağına itilerek orada pankreas ve karaciğer tarafından emilmeye devam eder. Bu safhalardan sonra arta kalan besinler ince bağırsağa gönderilir ve orada son kez besin emilimi gerçekleşir. Son olarak kalın bağırsağa aktarılan besinlerde besin emilimi gerçekleşmese de su emilimi gerçekleşir.     

Su emiliminin gerçekleşmemesi ishale sebep olurken, besinlerin bağırsakta uzun süre beklemesi ve gereğinden fazla su emilmesi kabızlığa sebep olur.

Bağırsak Hastalıkları Neden Olur?

Bedene giren besinlerin aktarıldığı son yer olan bağırsaklarımızda binlerce mikrop ve bakteri bulunuyor. Bu bakteriler genellikle beden için gerekli olsa da beslenme bozuklukları ve bağırsakların çalışmaması sebebiyle zamanla hastalıklara sebep olabiliyor. Gereğinden fazla şeker ve karbonhidrat tüketimi bağırsakta bulunan bakterilerin dengesinin bozulmasına yol açabiliyor. Bununla birlikte çeşitli mantarların üremesine sebep olurken aynı zamanda var olan mantarların bağırsak florasını deforme etmesi uzun vadede bağırsak hastalıkları oluşturabiliyor.

Ayrıca üşütme, enfeksiyon kapma, genetik aktarımlar ya da başka bir organla ilgili sorunlar da bağırsak hastalıklarına sebep olabiliyor.

Bağırsak Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak hastalıklarının belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Şiddetli karın ağrısı
 • Kramp
 • Kabızlık
 • İshal
 • Ateşlenme

Eğer bu belirtiler birkaç günden fazla sürdüyse ya da sık sık tekrarlanıyorsa doktora gitmenizde fayda vardır.

Bağırsak Hastalıkları Tedavisi ve Beslenme

Bağırsak hastalıklarının tedavisi; hastalığın ne olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden uygulanacak tedavi, yalnızca doktorlar-uzmanlar tarafından belirlenir ve kişisel önerilerden kaçınılmalıdır. Bağırsak hastalıklarına karşı kişisel olarak yapılabilecek tek şey: sağlıklı yaşamaya dikkat etmek ve yanlış yiyeceklerden kaçınmaktır. Bu önlemler tedavi amacıyla değil korunmak amacıyla alınabilir.

Bağırsak hastalıklarına karşı tüketilmesi gereken gıdalar şöyledir:

 • Probiyotik gıdalar (Yoğurt, kefir, turşu tarhana, peynir)
 • Lifli gıdalar (Lifli yapısıyla bilinen sebze ve meyveler)

Bu gıdaların düzenli olarak tüketilmesi bağırsak hastalıklarından korunmanızı sağlar.

Kaçınılması gereken gıdalar ise şöyledir:

 • Gluten içeren besinler (Neredeyse tüm karbonhidrat grubudur)
 • Şekerli gıdalar
 • Paketlenmiş gıdalar
 • Yüksek oranda et tüketimi (Et tüketimi sınırlı tutulmalıdır)
 • Alkol ve sigara
Tasarlab