Bağışıklık Sistemimizi Zayıflatan Gıdalar

Şundan birkaç ay öncesine dek pek çoğumuz beslenme ve yaşam alışkanlıklarına pek dikkat etmiyor, dürüst olmak gerekirse çok da umursamıyorduk. Düzenli spor yapmak, sağlıklı beslenmek, uykunun hakkını vermek hemen hepimizin yapmak istediği, yapabilene gıpta ettiği ancak bir türlü sürdürülebilir olarak gerçekleştiremediği şeylerdi. Ancak bir gün bir virüs geldi ve hemen hepimiz birer beslenme uzmanı ve fitness hocasına dönüştük. “Bağışıklık sistemi” tamlaması çoğumuz için güneş sistemi gibi sıkça duyulan ama aslında pek de bilinmeyen bir şeyken bir anda hepimiz adeta birer doktor, birer sağlıklı beslenme uzmanı olup çıkıverdik. Pandeminin belki de tek iyi yanı tüm dünyaya hijyen ve bağışıklık sistemine dair pek çok hayati bilgiyi gönüllü bir şekilde öğretmesiydi. Kanaldan kanala, kitaptan kitaba, uzmandan uzmana koşup bağışıklık sistemini güçlendiren gıdaları araştırmaya ve mutfak alışverişini buna göre yapmaya başladık. Tek tip beslenmenin zararlarını ve sık yaptığımız beslenme hatalarının neler olduğunu öğrendik. Besinlerin bazıları bağışıklık sistemimizi güçlendirirken bazıları ise zayıflatıyordu. Ancak zaten sağlam olmayan bir şeyi güçlendiremeyeceğimiz için bağışıklık sistemini zayıflatan besinleri bilmek en az diğeri kadar önemliydi. Bu nedenle sadece bu dönem için değil, sağlığımız için hayat boyu uzak durmamız gereken bu gıdaları sizin için derledik.

Kafein içeren her tür içecek

Toplum olarak çay-kahve içmeyi çok severiz. Ancak uzmanlar özellikle bu dönemde kafein içeren gıdalarla aramıza mesafe koymamız gerektiğinin altını çiziyor. Aşırı çay ve kahve tüketimi gıdalardan aldığımız vitamin ve minerallerin emilimini azaltarak bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Sağlıklı beslenmeye ne kadar dikkat etsek de kafein tüketimini azaltmadığımız takdirde aldığımız vitamin ve mineraller boşa gidiyor.

Rafine (işlenmiş) şeker

İşlenmiş şekeri ve onu içeren gıdaları hayatınızdan çıkararak şeker tüketimini azaltmak sağlıklı beslenme yolunda atacağınız en önemli ve faydalı adım. Beslenme uzmanlarının yaptığı çalışmalar rafine şeker ve nişastanın vücuda girdikten saatler sonra dahi bağışıklık sistemini baskıladığını, vücudun direncini düşürdüğünü net bir biçimde ortaya koyuyor. Örneğin kanserli hücrelerin şekeri çok sevdiği, şeker tüketimi nedeniyle daha hızlı geliştiği kuşkuya yer bırakmayacak şekilde kanıtlandı. Şeker tüketimini azaltın hatta yapabiliyorsanız tümüyle sonlandırın. Kendinizi daha dinç hissedecek; kilo verdiğinizi ve cildinizden saçınıza tümüyle yenilendiğinizi kendi gözlerinizle göreceksiniz. Eğer canınız çok fazla şekerli gıda çekiyorsa bu ihtiyacınızı kuru meyve ve tarçınla karşılayabilirsiniz.

İşlenmiş, paketli gıdalar

Olabildiğince taze, az işlem görmüş, içinde kimyasal barındırmayan gıdalar tüketmeye, beslenme alışkanlıklarınızı buna göre şekillendirmeye özen gösterin. Dondurulmuş gıdalar ve konservelerden uzak durun. İşlenmiş ve paketlenmiş pek çok ürün, kimyasal maddelerin yanı sıra trans yağlar da içerir. Sağlığa oldukça zararlı olan pizza, cips, patlamış mısır, patates kızartması, hazır köfte, salam, sucuk gibi ürünlerin hepsinde trans yağlar bulunur ve bu yağlar vücudu alarma geçirerek bağışıklık sistemini zayıflatır. Eğer kimyasal maddelerden ve trans yağlardan kaçınmak istiyorsanız meyve ve sebzeleri çiğden alıp kendiniz de evde sağlıklı bir şekilde konserve yapabilir ve dondurabilirsiniz.

Gluten içeren her türlü gıda

Son yıllarda sağlıklı beslenmek için hemen hepimizin kaçınmaya çalıştığı gluten; buğday, çavdar, arpa gibi tahıllarda bulunan bir protein ailesi aslında. Beyaz ve kahverengi undan yapılmış ekmek, makarna, kek-börek ve bisküvinin yanı sıra patates kızartması, et suyu, işlenmiş et, baharat karışımları ve çorba harçları da gluten içeriyor. Gluten, bağırsak geçirgenliğini artırıp vücuttan atılması gereken mikropların metabolizmamıza nüfuz etmesine neden oluyor. Bu ise bağışıklık sistemimizi sürekli olarak yorup zayıflatıyor.

Alkol

Tıpkı gluten gibi alkol tüketiminde de metabolizmamız yabancı gördüğü bu maddeyle savaşmaya başlıyor. Alkol ve alkol içeren içecekler, özellikle de düzenli kullanıldıklarında böbrek, karaciğer ve pankreas başta olmak üzere pek çok organımızı yoruyor; bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudu güçsüz bırakıyor.

Tasarlab