Bağışıklık Sistemini Zayıflatan Faktörler

Ellerinizi sık sık yıkamak, sağlıklı beslenmek ve uykuyu tam almak kişiyi virüslere ve diğer mikroplara karşı korumanın etkili yollarından olsa da tam olarak yeterli olmayabilir. Yaşamınızdaki diğer faktörler de vücudunuzun kendini koruma yeteneği engelleyerek bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Boş zamanınızı nasıl geçirdiğiniz, stres seviyeniz, fiziksel olarak ne kadar aktif olduğunuz ve soluduğunuz hava bile bağışıklık sisteminize zarar verebilir.

Stres

Uzun süreli yoğun stres dönemleri bağışıklık sistemini etkileyebilir. Stres, beyinde enfeksiyonla mücadele eden T hücrelerinin işlevini bozan kortizol hormonunun üretimini artırıyor ve bu nedenle bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor.
Arkadaşlarınızdan destek almak, önceliklerinizi belirlemek, düzenli egzersiz yapmak ve yoga gibi gevşeme tekniklerini uygulamak strese yardımcı olabilir.

Kötü Beslenme

Doymuş yağ bakımından yüksek olan bir beslenme düzeni diyet bağışıklık sistemini bozar. Aynı zamanda aşırı tuz ve şeker kullanımının da olumsuz etkileri olabilir. Obezite, enfeksiyonla savaşmak için gerekli beyaz kan hücrelerinin sayısını ve işlevini azaltarak bağışıklık sistemini etkilemektedir. Bu nedenle sağlıklı bir bağışıklık sistemi için iyi beslenmenin gerekli olduğu açıktır.

Alkol

Aşırı alkol tüketimi, bağışıklık sisteminin istilacı patojenlere etkisini azaltabilir. Alkol akciğerlerin fonksiyonu bozarak bakteriyel ve viral istilaya daha yatkın hale getirir. Aynı zamanda, bakterilere ve virüslere saldırma ve parçalanma sürecini de bozuyor, ve bu da alkol kullanan insanları enfeksiyon için daha yüksek risk altına sokuyor.

Uykusuzluk

Uyku yoksunluğu stres gibi vücudun bağışıklık sistemi üzerinde benzer bir etkiye sahiptir. Uyku eksikliği, vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir bileşeni olan beyaz kan hücrelerinin normal üretimini bozar.

Sigara

Sigara içmek bağışıklık sisteminiz üzerinde zararlı etkileri olabilecek nikotine maruz kalmanıza neden olur. Nikotin kortizol seviyelerini arttırırken, B hücresi antikor oluşumunu ve T hücrelerinin antijenlere tepkisini azaltıyor.

UV Işınları

Hava kirliliği ozon tabakasına zarar vererek güneşten gelen zararlı ultraviyole (UV) seviyesini arttırır. Bu durum daha yüksek oranda cilt kanseri, katarakt ve zayıflamış bağışıklık sistemi sorununa yol açabilir. Çevresel UV ışınlarına maruz kalmak, bağışıklık tepkilerini tetiklemekten, enfeksiyon riskini arttırmaktan ve cilt kanserine karşı savunmayı düşürmekten sorumlu hücreleri de etkileyebilir.

Tasarlab