Başarılı Yatırımcıların 5 Karakteristik Özelliği

Herkes birikimlerini değerlendirmek, üzerinden para kazanmak ve başarılı bir yatırımcı olmak ister. Ancak pek az insan bunu gerçekleştirebilir. Başarılı yatırımcı nasıl olur sorusunun cevabı pek çok dinamiği ve karakter özelliğini içinde barındırıyor. Yatırımcı olmanın dönemsel bir durum değil bir yaşam biçimi, bir felsefe olduğunu ve tüm hayatınızı bu doğrultuda şekillendirmeniz gerektiğini kavramanız, başarıyı yakalamanız ve sürekli hale getirmeniz açısından oldukça önemli. Bill Gates, Jeff Bezos, Warren Buffett, George Soros gibi dünya ekonomisini şekillendiren başarılı yatırımcıların ortak özellikleri, başarının bir tesadüf olmadığını; genel kültür ve entelektüel birikimin yanı sıra meraklı ve araştırmacı olmak da gerektiğini ortaya koyuyor. Başarılı yatırımcıların ortak özellikleri gösteriyor ki doğru yatırım bir tesadüf değil; arka planda ciddi bir öngörü, birikim, uzmanlık ve emek var. Siz de bu öncü ve önemli isimlerin ortak özelliklerinden ilham alabilir, hayatınızı bu yönde şekillendirebilir, başarılı bir yatırımcı nasıl olur sorusunun canlı örneği olabilirsiniz. Haydi o özelliklere bir göz atalım.

Yatırımın bir yaşam felsefesi olduğunun bilincinde olmak

Dünyaca ünlü, başarılı yatırımcıların ortak özelliklerine bakıldığında fark edilen ilk şey bu isimlerin hepsinin yatırımı, hayatının odağına almış olduğu. Yatırımcı olmak, dönemlik bir kavram değil; tüm hayatınızı bu yönde şekillendirmeniz gereken bir yaşam felsefesi. Dolayısıyla başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsanız tasarruf etmeyi, birikim yapmayı ve her daim yatırım fırsatlarını takip etmeyi öğrenmelisiniz. Bu da ciddi bir mesai demek. Para biriktirme alışkanlığı kazanmak da çok önemli. Piyasaları takip etmek, dünya siyasetinden ve ekonomiye yön veren dinamiklerden her daim haberdar olmak hiç kolay değil. Ancak ekonomide havayı doğru koklamayı öğrendiğinizde ve para biriktirme alışkanlığı edindiğinizde emin olun başarı da kendiliğinden gelecek.

Çok ama çok okumak

Günümüzde okumak pek çok insana öğrenmenin en sıkıcı yolu gibi geliyor. Ancak alanının öncüsü olan başarılı yatırımcıların ortak özelliklerine baktığımızda, istisnasız bir şekilde hepsinin çok ama çok okuduğunu görüyoruz. Günde birkaç saatlerini kitap okumaya ayıran bu isimler, milyon dolarlık servetlerine rağmen okumak ve yeni şeyler öğrenmekten vazgeçmiyorlar. Meraklı ve araştırmacı olmak, bilginin peşine düşmek, başka insanların görüş ve deneyimlerinden ilham almak yatırım alanında yaratıcılığı ve doğru öngörüyü de beraberinde getiriyor. Genel kültür ve entelektüel birikimi olan yatırımcı, rakiplerinin açık ara önüne geçiyor.

Yüksek öz disiplin sahibi olmak

Başarılı yatırımcılar patronları veya ortakları öyle istediği için değil yalnızca ve yalnızca karakterlerinin bir parçası olduğu için disiplinliler. Elon Musk, Bill Gates, Warren Buffett; dünya ekonomisini şekillendiren bu isimlerin hepsi sabah 5’te kalkıyor; spor yapıp kahvaltısını ediyor ve okuyor. Hepimizin güne yeni başladığı saatlerde onlar çoktan hem bedenlerini hem de zihinlerini yeni güne ve dünyaya hazırlamış oluyor. Milyoner olmalarının bir önemi yok. Öz disiplin sahibi olmak ve çok çalışmak başarılı yatırımcıların ortak özellikleri; bir yaşam hatta daha da ileri gidelim, nefes alma şekli.

Asla pes etmemek

İrlandalı yazar ve şair Samuel Beckett’in o meşhur sözünü hatırlar mısınız? “Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.” Beckett bu sözüyle tam da başarılı yatırımcıların ortak özelliklerinden olan “pes etmeme”yi anlatmış. Tamam yatırımınız hayal kırıklığı ve maddi kayıpla sonuçlanmış olabilir. Ancak unutmayın ki deneyim dediğimiz şey aslında hata, kayıp ve yenilgilerimizin toplamıdır. Öğrendiklerinizi değerlendirip fizibilite yapın ve yeniden başlamaktan korkmayın.

Açık fikirli ve esnek olmak

Pek çoğumuz kendi fikirlerimizin en doğrusu olduğunu düşünürüz. Özellikle de bir alanda uzmansak başkalarının görüşlerine biraz üstten bakıp kendimizi farklı fikir ve olasılıklara kapatırız. Oysa kim olursa olsun başkalarının fikirlerini dinlemek, bilgi ve birikimlerinden yararlanmak ve eğer söylenilen şey doğru ise yatırım stratejisini ona göre şekillendirmek başarılı yatırımcıların ortak özelliklerinin başında geliyor. Dinleyin, öğrenin, farklı insanların görüşlerine başvurun ve yatırım planlarınızı buna göre yapın. Eğer kararlarınız reel dünyaya uymuyorsa ve veriler yanlış bir karar verdiğinizi gösteriyorsa “benim görüşüm doğrudur” saplantısını bir kenara bırakıp yatırımınızı yeniden şekillendirin. Ve esnek olmayı düşünce yapınızın bir parçası haline getirin.

Tasarlab