Bayılma (Senkop) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bayılma sorunu yaşamı boyunca herkesin en az bir kere yaşadığı bir problemdir. Senkop olarak da adlandırılan bayılma birbirinden farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir ve kimi kişilerde sık tekrarlanırken kimi kişilerde nadiren görülür.

Bayılma (Senkop) Nedir?

Senkop halk arasında bilinen haliyle bayılmadır. Beyne giden kan akışının yavaşlaması sebebiyle kişi şuurunu yitirir ve bu esnada postür hakimiyetini kaybedildiği için düşme yaşanır. Fakat senkop aslında bir düşme durumu değil, şuurun kaybedilmesi ve beynin bir süreliğine kendini kapatması durumudur.

Senkopun sebebi birbirinden farklı sebeplerden olabilir. Geçici bir hastalık, kalıcı bir hastalık, kalp hastalıkları, nörolojik sorunlar, psikiyatrik krizler senkop yaşanmasına sebep olabilir.

Senkop Hastalığı Nedenleri?

Senkop-bayılma atağı geçiren insanların birbirinden farklı onlarca sebebi olabilir. Buna bağlı olarak senkop ataklarının sıklığı da değişkenlik gösterir. Çoğu atak vazovagal senkop olarak bilinen sebebiyle yaşanır.

Vazovagal senkop: Senkop vakalarının büyük bir çoğunluğunu (%80’den fazlası) vazomotor senkop bir diğer adıyla nörokardiyojenik senkop sebebiyle gerçekleşir. Kanın bacaklarda birikmesi, kan basıncının düşmesi sonucu beyne giden kanın azalması senkopa-bayılmaya yol açar. Susuzluk, diyabet, ilaç kullanımı, otonom(sinir) sistemini etkileyen nörolojik hastalıklar vazovagal senkop faktörlerinin gerçekleşmesine sebep olur.  Baş dönmesi, terleme, kulak çınlaması, göz kararması gibi belirtiler gösterir.

Kalp ritim bozukluğu: Kalp ritminde yaşanan aksaklıklar; hızlı veya yavaş çalışması da bayılma sebeplerinden biri olabilir. Kalbin yol açtığı bayılmalarda en sık görülen sebep kalp ritim bozukluğudur.

Kan basıncının düşmesi: Kan basıncının düşmesine birçok hastalık sebep olabilir. Bunun yanı sıra ani hareketler sebebiyle gün içinde de kan basıncı düşebilir ve bayılmaya sebep olabilir.

Anksiyete ve psikolojik sorunlar: Stres altında, kaygılı, bunalımlı hisler de senkop sebepleri arasında yer almaktadır. Anksiyete ve panik atak krizi geçiren kişilerde senkop görülebilir.

Refleksif Senkoplar: Şok geçirilen anlarda ya da katılarak gülme sonrasında bayılma yaşanabilir. Kişinin bir anda duygularının boşalması senkop geçirmesine sebep olur.

Açlık, alkol ve uyuşturucu kullanımı, aniden öksürmek, dışkılama esnasında kasılmak, dehidrasyon gibi sebepler de senkopa sebep olabilir.

Senkop Belirtileri Nelerdir?

Senkop belirtileri senkop sebebine göre değişkenlik gösterebilir. Kalp sorunları sebebiyle senkop geçirmek üzere olan bir kişide çarpıntı, yüksek tansiyon, düşük tansiyon gibi belirtiler gözlemlenir. Fakat diğer senkoplarda çarpıntı gerçekleşmeyebilir.

Baş dönmesi, beden hakimiyetinin azalması, bulantı, şaşkınlık, algılama problemi, ışık ve gürültüyü tolere edememe senkop belirtileri arasındadır.  

Senkop Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi, kişinin geçirdiği hastalığa göre değişkenlik gösterir. Bunun için senkop sonrası sağlık kontrolünden geçmek faydalı olacaktır. Psikolojik, kardiyolojik ya da nörolojik tedaviler zorunlu olabilir. Fakat bu tedaviler senkopun yani bayılmanın giderilmesi üzerine değil, kişinin genel sağlığına kavuşması içindir.

Unutmayalım ki bayılma tıpkı terleme gibi bedenin gösterdiği bir reflekstir. Tedavi bu reflekse sebep olan sorunların ortadan kaldırmasını amaçlar.

Tasarlab