Beklentilerinize Göre Tatil Alternatifleri

Kimi zaman yoğun bir yılı geride bırakmak, kimi zaman önümüzdeki yıllara enerji toplamak;

Bazen eğlenmek bazense iyileşmek için tatile ihtiyaç duyarız. Bunların yanı sıra yapacağımız tatiller zevklerimize ve ihtiyaçlarımıza göre de farklı konseptlere ayrılır. Türkiye’de yaşıyor olmanın en büyük avantajlarından birini de bu konsept farklılıklarında hissederiz. Üç tarafı denizlerle çevrili, engebeli, bitki örtüsünde ormanların olduğu bir ülke, her sakini için ayrı bir şanstır. 

Bu yazıda beklentilerinize göre gidebileceğiniz tatil seçeneklerinden bahsettik. 

Mavi Yolculuk

Bir süre ayağınızın karaya basmasını istemiyorsanız, denizde yüzerek gideceğinizden çok daha fazlasını görmek istiyorsanız tekne ve yatlarla yapılan mavi yolculuk turları tam da aradığınız şey olabilir. Yaklaşık 1 hafta boyunca devam eden mavi yolculuk turlarında her gün Muğla’nın başka bir koyunda soluğu alabilirsiniz. 

Bunların yanı sıra kitap okumayı, kulaklığınızla müzik dinlemeyi seven biriyseniz mavi yolculuk daha da keyifli hale gelecektir. Birkaç gün boyunca su üstünde yolculuk yaparken sessizliğin ve eşsiz manzaranızın ortasında müzik ve kitaplarla kendinize yeni bir dünya kurabilirsiniz. Karadan uzaklaşıp deniz üzerinde geçirdiğiniz gecelerde yıldızlara çok daha yakın hissedersiniz. 

Turlarda her gün farklı bir bölgeyi ziyaret ediyor olmanın bir diğer avantajı ise çevredeki tarihi kalıntıları ve müzeleri de ziyaret edebilecek olmanız. Antik medeniyetlerin bıraktığı izleri bu esnada keşfedebilirsiniz.

Daha uzun yol kat etmek isteyenler; şehirler ve ülkeler arasını su üstünde kat etmek isteyenler için gemi turları da bir başka seçenek. 

Karavan Tatili

Mavi turların yerine tercih edebileceğiniz ve bol km kat edebileceğiniz bir diğer tatil konsepti de karavan. 

Bir yere bağlı kalmaktan hoşlanmıyor, kısa zamanda çok şey keşfetmek istiyor ve yolculuk yapmaktan hoşlanıyorsanız karavan tatili sizin için paha biçilemez. Her gün farklı bir şehirde gözünüzü açabilir, onlarca tarihi mekana erişebilir ya da rotayı bir sahile ya da ormana kırarak doğanın göbeğine yol yapabilirsiniz. 

Hem konaklama hem yolculuk yapılabilen karavanlarda sürekli yolculuk yapmak zorunda da değilsiniz. Yorulduğunuzda ya da daha uzun kalmak istediğiniz bir yer bulduğunuzda karavanınızı uygun bir yere park ederek tatilinize devam edebilirsiniz.  

Bungalov Tatili

Lüks ya da orta halli bir otelden ise sıcak, samimi, doğa içinde olan bir konaklamayı tercih ediyorsanız bungalov evlerini deneyin. Deniz, orman ya da yayla tatili yapıp yapmadığınız fark etmez. Bungalov evlerini bol bol yüzmek, orman havası almak ve milli parklarda gün geçirmek için de kiralayabilirsiniz. 

Genellikle sakin ve izole yerlerde bulunan bungalov evlerinde bedeniniz gibi ruhunuzu da dinlendirebilirsiniz. Civarda geçireceğiniz vaktin yanı sıra evin içerisinde de kendinizi doğayla baş başa hissedersiniz. 

Kamp Tatili

Konfor alanlarından uzaklaşarak doğayla daha iç içe olmak istiyorsanız kamp tatilleri uygun olacaktır. Fakat şehrin getirdiği neredeyse tüm konforlardan bu tatilde uzaklaşacaksınız. Çadırda konaklamak; toprakla, ağaçlarla mesafesiz hissetmek ve dolu dolu solumak…

Tüm bunların yanı sıra kamp tatillerinde yeni bir arkadaş çevresi edinebilir ya da arkadaşlarınızla kamp yaparak yeni bir macera yaşayabilirsiniz. 

Evet, kamp tatillerinin diğerlerine göre çok daha maceraperest olduğunu kabul etmek gerekir. 

Termal

Dört mevsim boyunca ziyaret edebileceğiniz termal tesisleri –otelleri şifa amaçlı da kullanabilirsiniz. Fizyoterapi etkisinin yanı sıra astım bronşit, enfeksiyon, iltihap, stres ve depresyon gibi rahatsızlara iyi gelen termaller iyi bir tatil seçeneği olabilir. 

Tesis ve otellerde havuz, sauna, hamam gibi alternatiflerin bulunması; genellikle doğal güzelliklerle çevrili olması da tatilinizin daha doyurucu geçmesini sağlayacaktır. 

Yayla Tatili

Tatil dediğimizde aklımıza ilk gelen şey sahiller olsa da yayla turizmi de bir o kadar keyiflidir. Tertemiz hava, çevredeki doğal su kaynakları, nehirler, göz alabildiğince yeşillik ve sakinlik… Yayla tatilinde ilk akla gelen bunlar olsa da yalnızca bunlardan ibaret değil. Genellikle Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu civarında yapılabilen yayla tatillerinde kendinizi zengin bir bitki örtüsüyle çevrilmiş olarak bulacaksınız. Karadeniz’in eşsiz ormanları, Doğu Anadolu’nun verimli toprakları yılın en güzel günlerini geçirmenize bir o kadar yardımcı olur. 

Şehir-Kültür Turları

Bir tatilden beklentiniz yeşil ve maviden çok daha fazlasıysa, sizin için mutlaka olması gereken yeni bilgi ve öğretilerse şehir turlarını deneyin. Yurt dışında ve yurt içinde farklı şehirlerde yapabileceğiniz turlarda tarihi bölgeleri gezebilir, şehirlerin modern ve geleneksel kültürüyle tanışıklık kurabilirsiniz. 

Aynı zamanda kültür turu yapacağınız şehri, doğal güzelliklerle çevrili olanından seçebilir iki tatil türünü bir araya getirebilirsiniz. Bir gün tarihi mekanları, çarşı ve pasajları gezebilir başka bir gün sahilde yüzebilir ya da orman yürüyüşleri yapabilirsiniz. 

 

Tasarlab