Binaural Meditasyon Nedir?

Meditasyon ve egzersizler ile beden zihninde bütünsel bir iyileşme hali yaratmak isteyen kişilerin metotlarından biri de binaural meditasyondur. Spor aktiviteleri ile yapılan egzersiz ve meditasyonların yanı sıra diğer duyuların kullanımı aracılığı ile yapılan egzersiz ve meditasyonlar da sağlıklı bir yaşam için önemli bulunuyor. Ses terapisi yani binaural meditasyon da bunlardan biri.

Sesin İnsan Bedeni ve Zihni Üzerindeki Etkisi

Müziğin iyileştirici gücü adlı yazımızda ses ve titreşimin insan bedeni üzerindeki etkilerinden bahsetmiştik. Tarih boyunca bir iyileşme aracı olarak kullanılan ve birçok medeniyetin kullandığı ses, 20 YY Batı bilimi tarafından da bir yardımcı tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir.

Sesin insan zihni ve bedeni üzerindeki etkilerine gelecek olursak:

Fizik yasalarına göre evren ve evrendeki her şey bir titreşime sahiptir. Bununla birlikte her canlının dahil olduğu bir frekans bulunmaktadır. Aynı frekansta titreşime sahip olan varlıklar ise birbirleri ile rezonans yapabilirler. Bununla birlikte insanın ve insan bedenini oluşturan organ, doku ve kemiklerin de bir frekansı vardır ve birbirleriyle etkileşim-rezonans halindedir. Frekans ve rezonansın doğru çalışması ise kişinin zihinsel ve bedensel sağlığını işaret etmektedir.

Hastalık durumlarında ise ses terapileri ile hücresel titreşime etki edilerek frekansın iyileştirilmesi sağlanmaktadır. Antik tarihten bu yana kullanılan ses-müzik terapileri günümüz biliminde de deneysel yollar ile araştırılmış ve kabul görmüştür.

Bu tedaviler için çoğunlukla kullanılan ritim ise binaural ritimlerdir. Binaural ritim terapi için kullanılabilecek frekans ve titreşim özelliklerine sahip özel müziklerdir.

Binaural Ritim Nedir?

Binaural ritimler her iki kulaktan birbirinden farklı frekanslarla verilen seslerle oluşturulmuş ritimlerdir. İki kulaktan birbirinden bağımsız iki ayrı frekansın veriliyor olması beynin doğal frekanslarından değişikliğe sebep olur. Örneğin sağ kulaktan 900 hertz sol kulaktan 930 hertz titreşim sağlanır. Beyin bu frekans farkını kapatmak için harekete geçer olur ve kendi frekansını 930 hertze ulaştırmaya çabalar.

Bu tasarımda oluşturulmuş ritim ve cihazlar pek çok amaç için kullanılabilmektedir. Binaural ritimler beyinde gevşeme, ağrıları azaltma, yoksunluk hissini azaltma, yaratıcılık gibi etkilere sebep olabilmektedir. Fakat bu etkiler iyileştirici olabildiği gibi olumsuz etkilere de sebep olabilir. Bu sebeple ritim seçiminin uzman eşliğinde yapılması önemlidir.

Binaural Meditasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak söylemek gerekir ki: Binaural meditasyon yaparken kullanılan ritimler internet, sosyal medya ve kişi önerileriyle yapılmamalıdır. Bu seçim mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır.
Binaural ritimler farklı frekans ve ritimlerden oluşmaktadır ve oldukça çeşitlidir. Üstelik kişilerin ihtiyacı olan ritim ve meditasyon yöntemleri de birbirinden farklıdır. İyileştirici olabildiği gibi rahatsız etkilere de sahip olabilir.

Günümüzde binaural meditasyon, binaural beat-ritim başlığı adı altında birçok müzik yayındadır. Bu ritimler yatıştırıcı, ağrı kesici, iyileştirici olarak sunulduğu gibi halüsinasyon ve ölüm hissi gibi etkilere sahip olanları da bulunmaktadır. Nörolojik travmalara sebep olabilecek düzeyler ise kişilerin uzun süreli rahatsızlıklar yaşamasına sebep olabilmektedir.

Bu sebeple seçimler bir uzman yönergesi ile yapılmalı. Kullanılan herhangi bir uygulama ya da genel geçer tavsiye risk taşıyabilir.

Tasarlab