Bir Günde Tamamını Gezebileceğiniz Keyifli Destinasyonlar

Şehir hayatının yoğunluğu, iş stresi gibi birçok neden ya da sadece yeni yerler gezip görme merakı bizi tatil arayışına yöneltiyor. Ancak bazen zaman problemi, ya da maddi durumlar uzun süreli tatilleri zor kılabiliyor. Böyle durumlarda bir günde tüketilebilecek tatil güzergahları hem zamandan hem de cebinizden tasarruf etmenizi sağlıyor hem de yeni bir yer görmenin ve tatilin dinlenmişliğinin hazzını yaşatıyor.
Sizler için bir günde tamamını gezebileceğiniz keyifli destinasyonları derledik.

Safranbolu

Safranbolu kendine has evleri, muhteşem Karadeniz doğası, hanları, hamamları, bakırcılar ve demirciler çarşılarıyla görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Aynı zamanda bir gün gibi bir sürede burayı gezmeniz ve keşfetmeniz de çok kolay. Eğer kısıtlı bir tatil zamanınız varsa Safranbolu’yu kesinlikle listenize eklemelisiniz.

Cunda Adası Ayvalık’a 15-20 dk mesafede olan güzeller güzeli Cunda Adası da sadece bir günde gezebileceğiniz mükemmel bir destinasyon. Cunda Adası doğal güzellikleri, mimarisi, mutfağı, kilisesi, manastırı ve tarihi sokaklarıyla sizi kendi içine çekecektir. Bir günde keşfedebilceğiniz bir yer olsa da bir günde ayrılmak istemeyebilirsiniz.

Büyükada

İstanbul’un çeşitli yerlerinden vapurla ulaşım sağlanan nostaljik bir yolculuk arıyorsanız Büyükada tam da bunun için var. Aya Yorgi tepesindeki kilise, harika köşklerle dolu nostaljik sokaklar, her yokuşun denizle buluştuğu inanılmaz bir doğa ve daha fazlası Büyükada’da. Dolu dolu bir gün geçirmek ideal bir yer özelliği taşıyan Büyükada’da, sadece bisikletle ulaşım sağlayarak hareketli bir gün geçirebilirsiniz.

Ağva

İstanbul’un yanı başında muhteşem bir doğaya merhaba deyin. Ağva nehirleri, denizi, yeşilden maviye doğası ve milattan önce 5. yüzyıla dayanan tarihiyle bir gün içinde hem birçok aktivitede bulunup hem de dinlendiğinizi hissedeceğiniz bir gezi çeşitliliği sunuyor. Eğer günübirlik gezileri seviyorsanız Ağva’yı kesinlikle rotanıza eklemelisiniz.

Amasra

Karadeniz’de Bartın iline bağlı sevimli kasaba Amasra ile tanıştığınızda bir daha unutamayacağınızı garanti edebiliriz. Bir gün içinde hem bu kasabanın doğasını, tarihi yerlerini keşfedebilir hem de Karadeniz’in lezzetli balıklarının tadına varabilirsiniz. Üstelik Amasra müzesine veya çarşılarını gezerek keyifli zaman geçirmeniz için bir gün yeterli olacaktır.

Nazarköy

Hem İzmir’desiniz hem de İzmir’in biraz dışında ve üstelik her yer nazar boncuklarıyla kaplı. Ege’nin incisi İzmir’de bile böylesine bir yer adeta bir masalı andırıyor değil mi? Ama aslında oldukça gerçek ve bir o kadar da sevimli bir yer. Eğer tüm gününüzü nazar boncuklarıyla, Ege’nin sıcak insanlarıyla, lezzetli ve doğal Ege mutfağıyla geçirmek isterseniz Nazarköy İzmir’e 37 km uzaklıkta sizi bekliyor olacak.

Eskişehir

‘’Eskişehir büyük bir şehir nasıl bir günde gezilir?’’ diye düşünüyorsanız, Eskişehir’in düzenli yapısını görünce bu fikirlerinizin değişeceğine eminiz. Eskişehir, Anadolu’da size eşsiz bir tatil sunabilir. Odunpazarı evlerini görebilir, Masal Şatosu’na gidebilir, şehri ikiye bölen porsuk Çayı’nın yanında dinlenebilir ve meşhur Çiğ böreğinin tadını çıkarabilirsiniz. Eskişehir’e günübirlik bir gezi yaparak hem şehri keşfedebilir hem de keyifli zaman geçirebilirsiniz. Üstelik tam bir üniversite şehri olduğu için gece hayatının da iyi olduğu biliniyor.

Kapadokya

Kapadokya’da gezilecek, görülecek yerlerin yanı sıra eşsiz tecrübeler de edinebilirsiniz. Güne balona binerek başlamak burada dolu dolu bir gün geçirmek için en iyi yollardan biridir. Göreme’deki peri bacalarının büyüsüne karşı lezzetli yemekler yiyebilir, Ürgüp’te meşhur Asmalı Konak’ı gezebilir, Kapadokya’nın en sıcak yerlerinden biri olan Avanos’ta zamanın nasıl geçtiğini anlamadan kendinizi doğaya bırakabilirsiniz. Ihlara Vadisi de ayrıca size Kapadokya’da muhteşem bir doğa ve kültür mozaiği sunuyor.

Bozcaada

Çanakkale’den bir vapur ile ulaşılan ve Türkiye’nin en güzel adalarından biri olan Bozcaada da bir gün içerisinde keşfedebilceğiniz ancak, bir günde doyamayacağınız yerlerden. Harika ev yapımı şarapları, muhteşem Ege mezeleri bir yana Arnavut kaldırımlarda ki şirin mekanları ile sizi yaşadığınız dünyadan alıp başka bir diyara götürecek. Tertemiz bakir koylardan denize girebilir, Bozcaada Kalesi’ni ziyaret edebilir ve gün batımını rüzgar güllerinin yanı başında geçirebilirsiniz.

Cumalıkızık

Meşhur rengarenk Cumalıkızık sokakları pek meşhur Cumalıkızık kahvaltısı, tarihi konakları, camileri, hamamları ve müzesiyle hem tarihi bir yolculuk hem de sıcacık bir atmosfer vaadeden bir destinasyon da Bursa’daki Cumalıkızık köyü. Bu köyü keşfetmeniz ve tadını doyasıya çıkarmanız için bir gün yeterli olacaktır. Efsane bir kahvaltı, tarihi konaklarda konaklama ve doğal ürünler alabileceğiniz pazarına hayran kalacaksınız. Kısa süreli bir tatil planı yapıyorsanız seçenekleriniz arasına Cumalıkızık mutlaka girmeli.

Beypazarı

Ankara’nın şirin ilçesi Beypazarı, sadece harika evleriyle değil, Gümüşçüler Çarşısı, Tarihi Beypazarı Çarşısı, ünlü Tarihi Suluhan Kervansarayı Nasuh Paşa Hanı gibi birçok gezilecek yer sunarak listelere girmeye hak kazanıyor. Hamamlar, müzelere gibi birçok seçeneğin yanı sıra doğa harikası vadileriyle de oldukça çekici bir yer olan Beypazarı da bir günde keşfedilecek harika destinasyonlardan biri oluyor.

Maşukiye

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde küçük bir köy olan Maşukiye, yeşillikler içinde kuş sesleri, Kartepe’nin eteklerinde yüksek oksijen eşliğinde keyifli kahvaltısı ve birçok doğa sporunu bir araya getirmesiyle bir günlük bir tatil için birçok aktivite olanağını size sunuyor. Aynı zamanda çok yakınındaki yayları, dere kenarında keyifli piknik alanları ve yaklaşık 15 dk mesafedeki Sapanca Gölü osiyonuyla özellikle İstanbul’da oturanların listesine birinci sıradan girmeye hak kazanıyor.

Tasarlab