Bir Solukta Bitecek 5 Mini Dizi

Filmler kısa geliyorsa, karakterleri içselleştirmek ve kendinizi bir öykünün içinde bulmak istiyorsanız fakat diziler bunun için fazla uzunsa sizlere mini dizileri tavsiye ediyoruz.

Birkaç saatinizi ayırarak hızla izleyebileceğiniz karakterleri tam anlamıyla tanıyabileceğiniz ve izlemeye doyamayacağınız 5 mini dizi aşağıdaki listede yer alıyor.

The Alienist

Türkçe’ye Ruh Avcısı olarak çevrilen The Alienist Caleb Carr’ın romanından uyarlanmıştır. Times muhabiri John Shirley Moore, ruh avcısı Dr. Laszlo Kreizler ve polis Theodore Roosevelt’in birlikte çalıştığı bir cinayet soruşturmasını anlatan The Alienist polisiye türünde harika bir dizidir. New York şehrinde çekilen mini dizi o 1890lı yıllarda yeni gelişen psikeanlizin ve güvenlik güçlerinin çatışmalarını da göz önüne sermektedir.

2018’de yayınlanan mini dizinin yönetmenliğini Hossein Amini yapmaktadır.
Dizi ortalama 50 dakika süren 10 bölümden oluşmaktadır.

Tabula Rasa

Boş levha anlamına gelen Tabula Rasa Annemie D’haese adlı kadının geçirdiği trafik kazası sonucu hafızasını kaybetmesini konu almaktadır. Geçmiş ve şimdi olmak üzere iki ayrı zamanın seyredildiği dizide Annemie’nin karanlığa gömülen geçmişine ulaşma çabaları konu alınmaktadır. Başına gelen talihsiz kazanın yanı sıra Annemie’yi bekleyen farklı bir zorluk vardır. Kısa süre önce kaybolan Thomas adlı kişinin yanında görülen son kişinin Annemie olması şüpheleri onun üzerine çeker. bu sebeple karakter hem soruşturmadan aklanmak hem de hayatına devam edebilmek için geçmişini hatırlamak zorundadır.

Belçika’da çekilen Tabula Rasa dizisi Malin Sarah Gozin ve Veerle Baetens yönetmenliğinde çekilmiş ve 2017 yılında yayımlanmıştır.
Dizi 50 dakikalık 9 bölümden oluşmaktadır.

When They See Us

Dördü 14 biri 16 yaşında olan 5 siyahi çocuğun tecavüz ve darp suçlarından yargılanma serüvenini anlatan When They See Us Amerika’da gündeme oturan gerçek bir hikayeyi konu almaktadır. Hukuki bir sansasyonun işlendiği mini dizide 5 gencin etrafında gelişen olay örgüsü ve çaresiz bırakılışları seyrediliyor. Son yıllarda insanlığın üzerinde fazlaca kafa yorduğu ırkçılık konusunu da ele alan When They See Us Ava Duvernay yönetmenliğinde çekilmiş ve 2019 yılında yayınlanmıştır.

Dizi ortalama 1 saat 15 dakika süren 4 bölümden oluşmaktadır.

Masum

Berkun Oya’nın Bayrak adlı oyunundan uyarlanan ve senaristliğini yine Berkun Oya’nın yaptığı Masum bir Türk dizidir. Bir kıyı kasabasında eşi Nermin ve oğlu Tarık ile birlikte yaşayan eski başkomiser Cevdet abisi ve eşini bir trafik kazasında kaybetmiştir. Cevdet’in eski öğrencisi olan Yusuf ise bu cinayeti aydınlatmak için kasabaya gönderilir. Yusuf komiserin gelmesi ile sırlarının açığa çıkması an meselesi olan komiser Cevdet ve ailesi huzurlarını kaybeder.

Yönetmenliğini Seren Yüce’nin yaptığı ve 2017 yılında yayımlanan dizinin oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Okan Yalabık, Nur Sürer ve Ali Atay gibi oyuncular yer alıyor.
Dizi 60 dakikalık 8 bölümden oluşmaktadır.

The Last Dance

Gelmiş geçmiş en iyi basketbol oyuncusu olarak bilinen Micheal Jordan ve takım arkadaşlarının biyografilerinin işlendiği The Last Dance dizisi basketbol sevenler gibi başarı hikayesi sevenler için de muhteşem bir belgeseldir. Dizide Chicago Bulls’ı zirveye taşırken basketbolu da tüm dünyaya tanıtan Michael Jordan’ın yanı sıra, Scottie Pippen, Dennis Rodman, John Paxson ve Steve Kerr gibi birçok ünlü basketbolcuya da yer veriliyor. Chicago Bulls’ın efsane isimlerinden biri olan basketbol koçu Phil Jackson’ı da mini dizide sıklıkla görebilirsiniz.

Chicago Bulls’ın yükseliş serüveninde gelişen olayları kişilerin oyuncuların kendi dilinden birbiriyle bağlantılı bir şekilde anlatıldığı belgesel basketbol dünyasının arka planına da ışık tutuyor.

The Last Dance Jason Hehir yönetmenliğinde çekilmiştir ve 50 dakikalık 10 bölümden oluşmaktadır.

And Then There Were None

And Then There Were None dizisi Agatha Christie’nin On Küçük Zenci isimli romanından uyarlanmış bir mini dizidir.Gizem ve gerilimin enfes bir şekilde işlendiği mini dizi birbirini tanımayan 10 kişinin bir adaya davet edilmesini ve sırlarıyla birlikte gelen cinayetleri konu almaktadır.

And Then There Were None dizisi Craig Viveiros yönetmenliğinde çekilmiştir. Dizi 3 bölümden oluşmaktadır.

Tasarlab