Biz Evdeyiz Ama Mevsim Değişiyor: Saç ve Tırnaklarınız İçin Evde Yapılacak Bakım Kürleri

Mevsim geçişlerinde hepimizin ortak dertlerinden biri de saç ve tırnak tahripleri. Saç dökülmeleri ve matlaşması, tırnak soyulmaları ve kırılmaları en çok bu dönemlerde yaşanıyor. Gerek havaların ısınmasıyla değişen hormon değerlerimiz gerek beslenme düzenimizin değişmesiyle oluşan mineral ve vitamin kayıpları saç ve tırnaklarda sorunlara sebep olabiliyor.
Uzmanlar tarafından mevsim geçişlerinde olağan karşılanan bu durumdan daha iyi beslenerek ve doğru bakımları yaparak saçlarınızı da tırnaklarınızı da korumanız mümkün.
Bu yazıda evde uygulayabileceğiniz saç ve tırnak kürlerini yazdık.

Saçlar İçin

Mevsimsel saç dökülmelerine karşı önlem almadan evvel yapılması gereken ufak bir test var. Bu dökülmelerin mevsim geçişi sebebiyle mi yoksa genel bir saç seyrelmesi problemi mi olduğunu anlamak. Bu testi yapmak oldukça basit.
Saçınızı 5 defa tarayarak dökülen saçlarınızı tutun ve bir kağıdın üzerine koyun. Dökülen saç miktarınız 15’in üzerindeyse saç dökülmeniz saç seyrelmesi sebebiyle olabilir. Uzmana görünmeniz faydalı olacaktır.
15’in altında olan dökülme ise saçın olağan dökülmesi ya da mevsim geçişi sebebiyle olabilir. Bunun için alınacak önlem ise saçı bu dökülme ritüellerine karşı daha dayanıklı hale getirmek.
Hem besinlerinizde hem de kozmetik bakımlarınızda saçınızın ihtiyaçlarını karşılamak ve biraz da saç hassasiyetine özen göstererek kimyasal işlemlere sokmak faydalı olacaktır.

Vitamin Kürü

Saçın en sevdiği vitaminler E ve B vitaminleriyle hazırlayacağınız bir kür güçlü ve dirençli saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.
2 haftalık ya da 1 aylık aralarla uygulamanız oldukça yeterlidir.
İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Evigen Ampul (1 adet)
 • Bemiks Ampul (1 adet)
 • Bepanthen Ampul (1 adet)
 • Gliserin (4 damla)
 • Zeytinyağı (Yarım çay bardağı)

Eğer saçlarınız uzunsa kullandığınız saç kremiyle çoğaltmanız ve yayılır hale getirmenizde bir sakınca yoktur.
Hazırladığınız karışımı saçınıza dipten uca yedirdikten sonra enselerinize akmayacak şekilde sarın. 4 saat bekleyerek saçın vitaminleri emmesini sağlayın.

4 saat sonrasında saçınızı yıkayabilirsiniz. Uyguladığınız kür yağ ve vitamin konsantrelerinden oluştuğu için saçınızı arıtmanız uzun sürebilir. Saçınız yağdan arınana kadar bolca yıkayın ve diğer tüyleri beslememesi için vücudunuza akmamasına özen gösterin.

Protein Kürü

Bu kür biraz kokuyor olsa da saçınız için oldukça faydalı olacaktır.
Diyetlerimizde ve sağlıklı öğünlerimizde sıklıkla yer açtığımız yumurtanın protein ve B vitamininden faydalandığımız bu kür saç dökülmesini engellerken daha parlak ve esnek saçlara kavuşmanız da yardımcı olacak.

Malzemeler

 • 1 adet yumurta
 • 2 kaşık zeytinyağı
 • 1 tutam yeşil çay
 • Yarım limon

Hazırlanışı:
Yumurtayı çırparak homojen hale getirdikten sonra içine zeytinyağını koyun. Demlediğiniz yeşil çaydan 2 kaşık ekleyerek karışımın içine biraz da limon sıkın.
Hazırladığınız kürü saçlarınıza dipten uca sürerek yayın, ince telli bir saç tarağıyla maskenin saçınızın her teline işlemesini sağlayabilirsiniz.
Maskenin emilimi için yarım saat bekleyin ve yıkayın.
Bu maskeyi ayda bir ya da iki kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Not: Maskelerin ve kozmetik desteklerin yanı sıra sağlıklı beslenmek ve omega desteği almak da sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Tırnaklar İçin

Mevsim geçişlerinde tırnaklarımızda da kuruma, soyulma ve kırılmalar meydana gelebiliyor. Daha sağlıklı ve estetik tırnaklar içinse minerallerden faydalanmak ve doğal tırnak maskeleri uygulamak gerekebilir.
Tırnaklarınız için evde uygulayacağınız kürler ise hiç zahmetli değil. Ulaşması oldukça kolay ürünlerle birkaç dakikada hazırlayacağınız karışımlar güçlü ve sağlıklı uzayan tırnaklara sahip olmanızı sağlayacak.

Badem yağı kürü

Badem yağı içerisinde bulunan bol E vitaminiyle el ve tırnaklar için oldukça faydalı.
Bu tırnak kürünü hazırlarken ihtiyacınız olacak malzemeleri kolayca bulabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı badem yağı
 • 1 çay kaşığı bal
 • Limon

Badem yağı ve balı karıştırdıktan sonra birkaç damla limon sıkarak tekrar karıştırın. Homojen hale getirdiğiniz karışımı tırnaklarınıza sürüp emilmesi için masaj yapın. 15 dakika bekleyip tırnaklarınıza işlemesini sağlayın ve sonrasında durulayın.

Protein ve Vitamin Kürü

Bu kürle tırnaklarınız hem ihtiyacı olan proteine hem de vitamine doyacak.

Malzemeler

 • 1 E vitamin ampulü
 • 1 çay kaşığı hint yağı
 • 1 yumurta sarısı

Malzemelerin 3’ünü de homojen bir şekilde karıştırarak tırnaklarınıza yedirin. 15 dakika sonra ellerinizi yıkayabilirsiniz.

Limon kürü

Dirençli tırnaklar için en çok kullanılan ürünlerden biri de limon. Bu basit yöntemle daha sert tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

 • Yarım limon
 • Bir çay kaşığı şeker

Yarım limonu sıkmadan içine şeker ekleyin. Limonun içine tırnaklarınızı tek tek sokarak biraz ovalayın. Bu kürü 2 günde bir yaptığınızda tırnaklarınızın zamanla daha sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz.

Not: Çinko, kalsiyum, D vitamini ve E vitaminine sahip besinleri öğünlerimize ekleyerek ya da bu vitamin ve minerallerin takviyesini alarak daha sağlıklı tırnak ve cilde sahip olabiliriz.

Tasarlab