Böbrek Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bedenin damıtma merkezi sayılan böbreklerin temel görevi; kanı süzmek ve atık maddelerden idrar üretmektir. Aynı zamanda kandaki minerallerin dengelenmesine de yardımcı olur. Kolay kolay görevini aksatmayan ve bedene hemen sinyal vermeyen bu organ kansere yakalandığında da belirtilerini geç gösteriyor.

 Yazımızda böbrek kanserinin detaylarını ele alacağız.

Böbrek Kanseri Nedir?

Böbrek kanseri de tüm kanser çeşitleri gibi hücrelerin anormal üreyişinden kaynaklanır. Kontrolsüzce çoğalan hücreler zamanla kist-tümör halini alır ve eğer kötü huyluysa kanser hastalığına sebep olur. Börek kanseri de aynı şekilde gelişen bir hastalıktır ve böbrek hücrelerinin anormal üremesi-büyümesi sonucunda meydana gelir. Böbrek üzerinde zamanla büyüyen tümörler böbrek kanserine ve zamanla hastalığın ileri seviyeye gelmesine sebep olur. 

Böbrek kanserini tetikleyen sebepler tam olarak bilinmese de sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, obezitenin temel sebepler olduğu düşünülüyor. Bunun yanı sıra böbrek kanser, sıklıkla rastlanan bir kanser türü değil. Yetişkin kanserlerinde günümüze kadar böbrek kanserine %3 oranında rastlanıyordu fakat günden güne artış gösterdiği de biliniyor.    

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek kanseri az rastlanıyor olsa da sessizce ilerleyen ve çoğu zaman ilk evrelerde belirti vermeyen bir kanser türüdür.  Aşağıda sıralayacağımız belirtiler, böbrek kanseri belirtileri arasında yer alıyor olsa da bu hastalık kolay kolay belirti vermeyebilir.

  • İdrarın kanlanması
  • Sırt ve yan ağrısı
  • Karın ve yanlarda kitlenin ele gelmesi
  • İstem dışı zayıflama, kilo kontrolünü kaybetme
  • İştahsızlık
  • Kansızlık
  • Enfeksiyon olmamasına rağmen ateşlenme

Böbrek Kanseri Risk Grubu

Böbrek kanseri her yaş grubu ve cinsiyet grubunda ortaya çıkabilir. Fakat kimi gruplar daha fazla risk altındadır. Genellikle 50 yaş üzerinde rastlanan böbrek kanseri hastalığına erkeklerin de daha çok yakalandığı biliniyor. Aynı zamanda tansiyon hastaları ve obezite hastaları da böbrek kanseri risk grubunda yer alıyor.

Sigara ve alkol kullananlar, paket gıda tüketenler, yağ oranı yüksek beslenenler böbrek kanseri riskine karşı uzmanlar tarafından uyarılıyor. 

Böbrek Kanseri tedavisi

Böbrek kanseri tedavisi üç ana başlıkta gerçekleştiriliyor:

Cerrahi operasyon: Kanserin seviyesine ve tümörün büyüklüğüne göre uygulanan bir tedavidir. Böbrek üzerindeki tümör-kist böbrek korunarak çıkarılır.

Kemoterapi: Kanser hastalarına özgü bir tedavi yöntemidir. İlaç kullanımı ve diğer farmakolojik desteklerle hastanın iyileşmesi amaçlanır.

Radyoterapi: İleri seviye için kullanılan tedavi yöntemidir. Radyofrekans dalgalarıyla tümörün güçsüzleşmesi sağlanır.    

Hayat Sigortası ve Böbrek Kanseri

Birçok kanser çeşidi ve riskli hastalığa karşı hayat sigortası güvencesi altına girebilirsiniz. Hayatın kötü sürprizlerinden biri olan böbrek kanseri tedavinizde hayat sigortanızdan destek alabilir, iyileşme safhalarınızı maddi anlamda iyileştirebilirsiniz. Bunun yani sıra malulen emeklilikte de hayat sigortanızdan faydalanabilir; yaşam kaybı gibi bir ihtimalde ailenizi faydalandırabilirsiniz.

Tasarlab