Boğa Piyasası Nedir?

Finans piyasasında sıklıkla karşımıza çıkan kavramlardan biri boğa piyasası. Bu kavram; piyasanın yönü ve yatırımcıların gelecek günlerdeki davranışı hakkında bilgi verir. 

Bu yazımızda boğa piyasası (bullish market) hakkında detaylı bilgileri ele alacağız. 

Boğa Piyasası Nedir? Ne Zaman Başlar?

Boğa piyasası bir finans alanının spesifik bir özelliğini değil; piyasanın hareketini niteler. Piyasanın yükselişe geçtiğini haber veren bu kavram aynı zamanda piyasanın gelecek dönemi hakkında fikir verir. Fiyatların iyimser seyrettiği, yatırımcıların alışa geçtiği dönemler boğa piyasası olarak adlandırılır. Bu adlandırma elbette boğaların hareketlerinden ilham alınarak yapılmıştır. Boğaların önlerindeki nesneleri kafalarıyla yukarı kaldırmaları, grafiklerdeki piyasa yükselişine benzetilmiştir. Bir diğer finans kavramı olan ayı piyasası ise tam tersi durum, dönemleri ifade etmektedir. Ayı piyasası olarak adlandırılan dönemlerde piyasa trendleri düşüşe geçmiştir. 

Boğa piyasası kavramı; hisse senedi, altın gibi kaynaklar için Forex piyasasında da kullanılmaktadır. 

Boğa Piyasası Ne Kadar Sürer?

Piyasaların yükselişi anlamına gelen boğa piyasasının ne kadar süreceği finans kaynağının güvenilirliği, bilinirliği, entegrasyonu ya da trendin yönüne göre tahmin edilebilir. Bu tahminler kesinlik içermese; bitiş tarihini tam olarak belirtemese de piyasanın ne kadar süre aynı durumda kalacağı hakkında görüş bildirebilir. 

Boğa piyasasının başlangıç zamanı ise bir önceki piyasa hareketlerinden anlaşılmaktadır. Yatırımcılar boğa sezonuna girildiğini geçmiş fiyat hareketlerine kıyasla fark edebilir fakat bu sezon genellikle piyasa hacmini etkileyen faktörlere göre ortaya çıkar. Arz talep dengesi; boğa piyasasının ne kadar süreceğini belirleyen faktörlerden biridir. Arz talep hangi ürünün boğa piyasası döngüsünde bulunacağını belirlediği gibi sezonun ne kadar süreceğini de belirler. 

Boğa Piyasası Aşamaları Nelerdir?

Toplama Aşaması: İlk aşamadır. Zararda olan ve satışa yönelen yatırımcıların düşük değerde olan ürünlerinin büyük yatırımcılar tarafından toplanmaya başladığı aşamadır. Bu aşamada belirgin bir yükseliş gözlemlenmez ve yükseliş trendi hakim değildir. Toplama aşaması boğa sezonunun ön hazırlık aşaması olarak da tanımlanabilir. 

Alım Dalgası: İkinci aşamadır. Bu aşama, toplama aşamasından sonra piyasadaki iyileşmenin başladığı aşamadır. Alım dalgası aşamasında yükseliş trendi net bir şekilde gözlemlenebilir ve küçük yatırımcılar da alıma dahil olmaya başlar. Bu sayede işlem hacmi artar. Boğa sezonunun en etkin olduğu aşama alım dalgasının yaşandığı aşamadır. 

Doygunluk: Son aşamadır ve bu süreçte piyasa belirli bir doygunluğa ulaşmıştır. Alıcılar doygunluk aşamasına ulaşıldığından geri çekilmeye başlar ve hareketlilik azalır. Doygunluk aşamasının sonunda sert bir düşüş yaşanması olasıdır. 

Boğa Piyasası ile Ayı Piyasası Arasındaki Fark Nedir?

Boğa piyasası ile ayı piyasası arasındaki fark birbirlerinin tam aksi dönemleri ifade ediyor olmaları diyebiliriz. Boğa piyasasında piyasa trendi yükselişe geçerken ayı piyasasında trendler düşüşe geçer. Yatırımcıların alım oranı düşüktür ve fiyatlar kötümser bir ortamda seyreder. 

Ayı piyasası aynı zamanda işsizliğin arttığı, ekonominin daraldığı dönemdir. Bu durum yatırımcının piyasalardan beklentisini ve gelecek beklentisini olumsuz etkiler. Yatırımcıların alım işleminden kaçınmasına sebep olur. 

Boğa Piyasası ile Tavşan Piyasası Arasındaki Fark Nedir?

Tavşan piyasasının boğa piyasası ile arasındaki farkın, ayı piyasası ile aynı olduğunu söylemek mümkün. Boğa piyasası finans sektörü için olumlu bir sezonu, ayı piyasası ise olumsuz bir sezon tarif eder. Tavşan piyasası ise tam anlamıyla tahminde bulunmanın mümkün olmadığı, değişkenliğin çok hızlı yaşandığı dönemlerdir. Tavşan sezonunda alımların yükselişe ya da alçalışa geçtiğini söylemek ya da yükseliş ve düşüşlerin tutarlı seyrettiğini söylemek, pek mümkün değildir. 

Anlık değişimlerin sık yaşandığı, düşüş ve yükselişin peş peşe seyrettiği ama istikrarın sağlanamadığı dönemdir. 

 

Tasarlab