Bullet Journal Nedir? Bullet Journal Fikirleri

Geçmişi takip etmek, günün organizasyonunu yapmak ve geleceği planlamak…

Zaman yönetiminin bu üç altın kuralını Bullet Journal ile eğlenceli bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Bullet Journal Nedir?

Bullet journal basitçe anlatmak gerekirse bir ajandadır. Diğer ajandalardan farklı olarak kişiselleştirilmiş ve zevkli hale getirilmiştir. BuJo kısaltmasıyla anılan bu ajandalar kişilerin yaşam tarzına ve zevklerine göre düzenlenebilir. Bununla birlikte temel amaç hepsinde aynıdır: zaman yönetimi. BuJo zamanı nasıl değerlendirdiğini ve kendini takip etmek; aynı zamanda geleceği planlamak için mükemmel bir yöntemdir.

Örneğin: Eğer üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenciyseniz günlük olarak çözdüğünüz soru sayısını ve konu çalışma programınızı BuJo defterinize kaydedebilirsiniz. Böylece az çalıştığınız ve çok çalıştığınız günlerin üzerinizdeki etkisini tespit edebilir ya da konu çalışmakla soru çözmek arasındaki farkları gözlemleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Bujo defterinize haftalık, aylık, yıllık çalışma ve sosyal yaşam programınızın da kaydını tutabilirsiniz. Önümüzdeki haftanın organizasyonlarını, hedeflenen soru sayılarını gün gün defterinize yazabilirsiniz.  Diyet listeniz, antrenman programınız, toplantı saatleriniz, akraba ziyaretleriniz ve diğer her şey bu defterde planlanabilir ya da kayda geçirilebilir.

Bullet Journal Nasıl Yapılır?

Bullet Journal tamamen kişiye özel ajandalardır. Süslü, renkli, sade ya da renksiz olabilir. Nasıl bir estetiğe sahip olacağı, kişinin seçimleri ve uğraşma isteğiyle ilgilidir. Bu sebeple temel birkaç materyal dışında kullanılacağı ve nasıl yapılacağı da kişisel olacaktır.

Bullet Journal için kullanılması gereken temel materyaller şunlar:

Öncelikle bir defter almalı ya da uygun bulduğunuz bir defteri kullanmalısınız.  Eğer süsleme yapacaksanız ya da üzerinde görsel kompozisyonlar düzenleyecekseniz defterin çizgisiz veya noktalı olması işinize yarayacaktır. Renkli kalemler, boya kalemleri, desenli yapışkanlar da bullet journalınızın bir parçası olabilir.

İçerik kısmında yapmanız gerekenler ise:

Öncelikle bullet journalınızı neden oluşturduğunuza ve ne şekilde sıralama yapacağınıza karar verin. BuJonuzu kronolojik sırayla ya da konu başlıklarına göre dizayn edebilirsiniz. Eğer konu başlıklarınız varsa (Sınav programı, diyet programı, toplantı programı vb.) ilk sayfanızı dizin olarak kullanmanız gerekir. BuJonuzun bir kısmını kronolojik planlama bir kısmını konu takibi için kullanabilirsiniz.

Bullet Journal Fikirleri

Bullet Journalınızı kişiselleştirmek ve daha zevkli hale getirmek için binlerce şey yapabilirsiniz. Planlama ve takip işinizi bütünüyle hobi haline getirecek fikirler daha çok sizin zevklerinizle ilgili olsa da birkaç öneri vermek isteriz:

  • BuJonuzu satın alabileceğiniz gibi farklı sayfaları defter haline getirerek kendiniz de hazırlayabilirsiniz.
  • Sayfalarınıza günün hislerinizi aktarabilir ya da buna dair simgeler koyabilirsiniz.
  • BuJo sayfalarınızda ara sayfalar oluşturarak bu zamana kadar aldığınız yol hakkında kendinize bir not yazabilirsiniz.
  • Boyamalar yapabileceğiniz gibi farklı dergi ve kitaplardan resim fotoğraflar da ekleyebilirsiniz.
  • Sizi motive eden şekil ve görsellere BuJonuzda bol bol yer açabilirsiniz.
  • Planlarınızı yazarak kayda geçirebileceğiniz gibi resim ve fotoğraflarla da geçirebilirsiniz. Örneğin buluşacağınız arkadaşınızın adını yazmak yerine fotoğrafını yapıştırmak ya da orman gezinizi ağaç çizimleriyle kayda geçirmek .
  • Bir harita çizip gitmek istediğiniz yerleri işaretleyebilirsiniz.         
Tasarlab