Bütünsel Beslenme Nedir Nasıl Uygulanır?

Sağlıklı bir yaşam dendiğinde aklımıza ilk olarak sağlıklı besinler tüketmek ve egzersiz yapmak gelse de sağlıklı bir yaşam sürmek için bundan çok daha fazlası gerekiyor. Sağlıklı yaşam fiziksel sağlığın yanı sıra ruhen ve zihnen sağlıklı olmak anlamına da geliyor. Üstelik ruhani-manevi ihtiyaçlarımız, yoksunluklarımız, sorunlarımız fiziksel ihtiyaçlarımız üzerinde de belirleyici rol oynuyor.

Bu etapta bütünsel beslenme kavramı devreye giriyor. “Yediğini değiştir.” öğüdü birkaç tabak gıdadan öteye giderek içimize, zihnimize aldığımız her şeyi kapsar hale geliyor. Sağlıklı bir yaşam sürmek; yaşamsal fonksiyonlarımızın her birini ele alarak sağlıklı hale getirmek anlamına geliyor.

Bütünsel beslenme insan ilişkilerimizden kariyerimize, egzersizlerimizden aile bağlarımıza kadar uzanan kapsamlı bir yaşam stilini işaret ediyor.

Yoksunluk, Stres ve Beslenme

İnsanoğlu hatta tüm canlılar olarak hayatta kalma güdüsüyle yaşıyoruz ve bu güdünün konfora eriştiği alanlarda ruhen ve zihnen doygunluğa erişiyoruz. Kariyerimizde, dostluklarımızda, özel ilişkilerimizde, ailemizde temel ihtiyaç olarak gördüğümüz güvenin asıl sebebi ise bu durum oluyor: yarınlar için güvenlik hissi. Hormonlarımız, zihnimiz ve onların etkisinde olan bedenimiz bu ihtiyaca göre eyleme geçiyor ve bizler güven ve sevgi yoksunluğu çektikçe bu durumu avutan kaçamaklara yöneliyoruz.
Depresyon atıştırmaları ya da iştah kesilmeleri, demoralize olunan günlerde sporun ve egzersizlerin aksatılması, stres öğünleri ve sık sık diyet bozmalar ile ya kendinizde ya çevrenizde mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bu sorunların ya da aksaklıkların sebebi çoğu zaman iradesizlik ve sorumsuzluk değildir. Sağlıkla yaşama ve doğru beslenme alışkanlıklarına bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşılmamasıdır.

Öyle görünüyor ki bizleri strese sokan ilişkilerin, olayların ve işlerin hormonlarımız ve zihnimiz üzerinde yarattığı etki yalnızca basit bir üzüntüden ibaret değil. Güvende ve tatminkar hissetmediğimizde bilinçaltımızda tehlike sinyalleri veriliyor. Beden ve zihin panik davranışlar göstererek kendini kaçamaklar ve arayışlar karşısında buluyor.

Bütünsel Beslenme Nedir?

Bütünsel beslenme, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam prensiplerinin baştan sona detaylı bir şekilde ele alınarak baştan inşa edilmesidir. Tıpkı gıda beslenmelerinde olduğu gibi zihinsel ve ruhani beslenim alanlarında, kariyerimizde, ilişkilerimizde de dengeli bir doyuma ulaşma çabası ve ihtiyaçlarımızın en sağlıklı ve kolaylaştırıcı yollar ile giderilmesidir.
Huzurlu hissettiğimiz insanlarla bir arada olmak, üretkenliğe ve hedeflerimize odaklanarak başarılı hissetmek, hoşlandığımız renklere yönelmek, merak duyduğumuz alanlarda faaliyet göstermek, içimizde kalan ama cesaret edemediğimiz şeyleri yapabilmek gibi birçok şey bütünsel beslenmenin bir parçası.

Bu kimi kişiler için ufak değişikliklere işaret ederken kimi kişilerin yaşam tarzını büyük oranda değiştirmesi anlamına gelebilir.

Bütünsel Beslenme Nasıl yapılır?

Bütünsel beslenme uğraştırıcı ve radikal bir değişikliğe gitmek gibi görünse de aslında değil. Bu sürece psikolojik olarak hazırlanmış olmak yani kişinin öz değerinin farkına vararak buna bağlı bir yaşam sürmeye başlaması bütünsel beslenme sürecini kolaylaştırmakta oldukça etkili. Zihinsel olarak, ekonomik olarak, fiziksel olarak faydamıza olan davranışları öncelik haline getirerek gerçekleştirdiğimiz basit davranışlar bile bütünsel beslenmenin temelini oluşturuyor.

Elbette öncelikle yoksunluklarımızın ya da sorunlarımızın farkında olmak gerekiyor.

Bütünsel beslenme sürecine girmeden önce yanlış beslenme alışkanlığını oluşturma sebeplerimizin farkına varmak gerekmektedir. Susuzluktan mı, besin değerlerinin düşük olmasından mı, başarı kaygısından mı, sağlıksız bağlar mı, hayal kırıklıkları mı, fedakarlık mı ya da yolunda gitmeyen işlerimiz mi? Elbette bu sebepler çoğaltılabilir; fiziksel ya da manevi olabilir ve elbette her kişinin etki alanı da tepki alanı da parmak izi kadar özgündür.

O halde ilk adımda sorunu kişisel olarak ele almak ve keşfetmek de gerekmektedir. Eksikleri ya da fazlaları öğrenebilmek ve bunların üzerinde durmak sağlıklı yaşayabilmemizi de daha kolay hale getirebilecektir.

Bu soruların cevabını ararken tahminlerin ya da başkalarının söylemleri üzerinden harekete geçmenin yeni hatalara sebep olabileceğiniz belirtmek gerekir. Doktor ve psikoloji uzmanlarının yönergelerinden izlenecek yol, en faydalısı olacaktır.

Tasarlab