Candida Mantarı Nedir? Candida Mantarı Tedavisi

İnsan bedeni; sanıldığı gibi yalnızca hücre, doku, organ, sistem nihayetinde organizma bütününden ibaret değil. Yaşamaya, eylemde kalmaya, çalışmaya devam eden bedenimiz bu işlevlerini yalnızca onun varlığının emaresi olan canlı yapılara borçlu değil. Bakteriler, mantarlar ve çeşitli canlı formları da insan bedeninin sağlıklı çalışmasına ve dengeli kalmasına olanak sağlıyor. Candida mantarı da ( bir diğer adıyla candida ablicans) bunlardan biri. 

Candida Mantarı Nedir?

Halk arasında hastalık olarak bilinen candida mantarı aslında vücudumuzda bulunan mantarlardan biri. Genellikle bağırsakları ve lenf üstlerinde konumlanan bu mantar boşaltım sistemimiz başta olmak üzere diğer sistemlerin de işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine yardımcı oluyor. Ama elbette her şey gibi candida mantarının da bedenimizde az miktarda bulunması, diğer bakterilerin karşısında dengeli bir orana sahip olması gerekiyor. İşin hastalık boyutuna varması ise bu dengenin yitirilmiş olmasından, candida mantarının kontrolsüzce çoğalmasından kaynaklanıyor. 

Genellikle bağırsaklarda ve lenf dokularının içerisinde yer alan candida mantarı, gereğinden fazla çoğaldığından bağırsak zırhını ya da lenf dokusunu aşarak kana karışıyor ve dolaşım sistemine zehirlik atıklar bırakıyor. Bunun sonucunda bedenin tamamına yayılan candina mantarı ağız, genital bölge, üst solunum yolu, idrar yolu gibi bölgelerde belirginlik kazanabiliyor ve birçok soruna yol açabiliyor

Candina Mantarı Belirtileri

Candina mantarı belirtileri oldukça fazla. Bunun sebebi mantarın birden fazla sistemin ve organın işleyişini sağlıksız hale getirmesi ve birbirinden farklı aksaklığa yol açması. Aşağıda sıralayacağımız belirtilerin her biri vücudunuzda candina mantarının fazla olduğunun belirtisi olabilir. Doğru tanı ve tedavinin uygulanması için ise doktora başvurmanız ve kontrollerini yaptırmanız gerekmektedir. 

 • Bağırsak yollarınızda bir problem gözlemliyorsanız; kabızlık problemi yaşıyorsanız bunun sebebi candina mantarı olabilir. Candina mantarının kontrolsüz üremesi bağırsak florasanın kayganlığını yitirmesine ve dışkılama problemlerinin yaşanmasına sebep olabilir. 
 • Benzer bir flora yıpranması idrar yollarında ve genital bölgede de yaşanabilir. İdrar esnasında yanmalar ya da akıntı problemleri yaşıyorsanız, sık sık kaşıntı hissediyorsanız sebebi candida mantarı olabilir. 
 • Ağız içi ve üst solunum yollarındaki enfeksiyon problemleri; dilin beyazlaşması, dil üstü pamukçuklar, diş çürümesi, nefesteki kötü koku candida mantarının belirtileri arasındadır. 
 • Eklem ağrıları, parmak uçlarında-tırnak diplerindeki iltihaplar, uzuvlardaki sebebi belirsiz enfeksiyonlar da candida mantarının belirtilerindendir. 
 • Kronik yorgunluk, halsizlik, isteksizlik de zaman içerisinde gelişen belirtilerden.

Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Yazının başında belirttiğimiz gibi candida mantarı bedenimizin tanışık olmadığı bir yapı değil. Bu mantar bedenimizin, boşaltım sistemimizin içerisinde halihazırda bulunan bir mantar ve pek çok yönden bağırsakları için fayda sağladığı da söylenebilir.  

Bu yüzden candida mantarı hastalığının sebeplerini bulmaya çalışırken nasıl oluştuğundan çok nasıl çoğaldığına ve nasıl kontrolden çıktığına odaklanmak gerekmektedir. Bu sebepler genellikle tüketim, beslenme ve ilaç kullanım alışkanlıklarımızla ilgilidir. 

 • Bir çeşit maya mantar olan candida mayası, onu besleyen gıdaların sıklıkla tüketimi sonucunda kontrolden çıkabiliyor. Fazla şeker, karbonhidrat ve mayalı ürün tüketimi ise candida mantarını besliyor. Kısacası sağlıksız beslenme alışkanlığı diyebileceğimiz şeker ve hamur tüketimleri, yoğun alkol tüketimi candida mantarını besleyenler arasında. 
 • Sebeplerden bir diğeri ise yüksek oranda antibiyotik kullanımı. Beden sağlığını tehdit eden antibiyotiklerin sık kullanımı vücutta birçok iyi huylu bakterinin de azalmasına sebep olur. Bu bakterilerin azalması candida mantarının çoğalmasına ve zaman içerisinde hastalık boyutuna ulaşmasına sebep olur.
 • Diyabet ve bağışıklık sistemindeki zayıflıklar candida mantarının çoğalmasında dolaylı yoldan etkilidir. 

Candina Mantarı Nasıl Geçer?

Candida mantarı tedavisinde farmakolojik tedavilerle iyileştirilebildiği gibi bu tedavi aşamasının yanı sıra beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir. Tedavi süreci başlamadan önce kadınların smear testi yaptırması, erkeklerinse tükürük, kan, idrar testi gibi testlerden geçmesi gerekir. Tedavi süresince kişilerin beslenmesine de dikkat etmesi, bağırsak florasının onarımını kolaylaştıracak besinlere yönelmesi gerekir. Candina diyeti denilen bu diyet aşağıdaki gibidir:

 • Kabızlığa iyi gelen besinleri tüketmek faydalıdır. Lifli bitkiler bunların en başında gelir. Bununla birlikte piyasada bulunan popüler çay ve referanssız ürünler önerilmemektedir. Çeşitli tedarikçiler tarafından sağlanan çay ve benzeri ürünler kabızlığa kısa vadede iyi gelse de bağırsak florasının daha da aşınmasına sebep olabilir. 
 • Ek olarak belirtmek gerekir ki bitki çayları bu süreçte önerilmektedir. Rezene, ada çayı, papatya çayı gibi kısmi olarak antibakteriyel özellikler gösteren çayları gün içerisinde tüketebilirsiniz. 
 • Şekerli ve hamurlu gıdalar, pirinç, makarna azaltmanız ya da durumunuza göre tüketmemeniz gereken ürünler listesindedir. Bu ürünlerin sindirimi ve boşaltımı zor olduğu gibi içerisindeki maya, karbonhidrat ve şeker candina mantarını beslemektedir. 
 • Kefir, yoğurt gibi probiyotik ürünler candina mantarı tedavisinde önemli rol üstlenmektedir. 
 • Salatalarınıza sirke katmanız fakat aşırıya kaçmamanız önerilir. 
 • Spor yapmak, toksin atmak ve zayıflamak da candina mantarı tedavisinde önerilenler arasındadır. Bu vesileyle kan şekerinizi düzenleyebilir ve beslenme alışkanlıklarınızı daha kolay yönetebilirsiniz. 
 • Candina tedavisinde dikkat etmeniz gereken en önemli şey ilaçlarınızı düzenli kullanmanızdır.
 • Son olarak en doğru tedavi için uzman bir doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.
Tasarlab