Chionophile (Çiniofil) Ne Demektir?

Yaz insanları ve kış insanları arasında her zaman tartışmalar söz konusu olmuştur. Birçok insan sıcak, tenin rahat ettiği ve tatil mevsimi olarak adlandırılan yaz mevsimini severken, sınırlı sayıda insan kış mevsimini sever. Fakat kış seven bazı kişilerin özel bir merakı vardır: Kar. Chionophile, kar (Chion) ve sevgi (ophile) kelimelerinden türetilmiştir. Bu tanımın koyulduğu kişilerin elbette kendine has özellikleri de bulunmaktadır. 

Chionophile (Çiniofil) Ne Demektir?

Türkçe ifadeyle yazacak olursak çiniofil kişiler kar seven, kar yağdığında ya da kar haberi aldığında mutlu olan kişilere deniyor. Kimi insanların denize, okyanusa, gökyüzüne aşık olduğu gibi çiniofiller de kara aşıklar. Kar denildiğinde akla hep yürünemeyen yollar, trafik kazaları, soğuk gibi etmenler gelse de ciniofillerin kar sevgisinin bilimsel dayanakları da var.

Araştırmalara göre kar, sesleri elimine ederek yaran sayısını ve ses kirliliğini azaltıyor. Beyaz rengi insanlarda sakinleştirici bir etkiye sahip ve kar manzarası hem kendi güzelliğiyle hem de çevre kirliliğini örtmesiyle büyüleyici olabiliyor. Tüm bu etkileri göz önüne alındığında çiniofillerin kara olan sevgisi hiç de yadsınacak gibi değil. Çiniofiller, karı izlemeyi de karla oynamayı da çok seviyorlar. Kış aylarından en büyük beklentileri ise kar yağması. Tıpkı bir deniz hayranının yaz aylarından en büyük beklentisinin tatile gitmek olması gibi…

Çiniofil İnsanların Ortak Özellikleri

Çiniofil kişiler hakkında yapılan araştırmalar öyle gösteriyor ki bu kişiler oldukça pozitif bir ruh haline sahip. Bu pozitif bakış açısının kardan kaynaklı mı yoksa doğal olaylardan mutluluk çıkarmak kaynaklı mı olduğunu söylemek zor. Fakat aşağıda sıralayacağımız özellikler öyle gösteriyor ki çiniofiller gökyüzünü, denizi ve ormanı seven insanlarla pek çok ortak özelliğe sahip. Belki de işin sırrı yaşamda büyük olayların ya da hırsların peşini bırakıp, dünyanın doğal akışından var olandan keyif çıkarabilmektir.

Anın tadını çıkarmak: Birçok doğa insanı gibi çiniofiller de anın tadını çıkarma becerisine sahip. Sadece kar yağdığında bile mutlu olabilen bu insanlar hayatın zorluklarını ve stresi bir kenara bırakıp karın tadını çıkarabilirler.

Yalnızlığı sevebilmek: Sosyal olmak her ne kadar insani bir ihtiyaç olsa da sağlıklı bir psikolojinin yalnız kalmaktan da keyif alabilmesi beklenir. Çiniofiller bu konuda oldukça başarılıdır. Kişiyi izole eden ve sosyal olanakları kısıtlayan kar yağışlarında evlerinde kar izleyerek ya da karda eğlenip yürüyüş yaparak mutu olabiliyorlar. Şehri, işleri, arkadaş görüşmelerini durduran doğa olayı, onlar için kendileri ve doğayla vakit geçirmek için bir fırsat.

Dayanıklılık: Zorlu koşullar çiniofilleri durduruyor. Hareket etmenin, ısınmanın hatta alışveriş yapmak işe ve gitmek gibi temel ihtiyaçların zorlaştığı kar koşulları onlar için her şeye rağmen keyifli. Bu özellikleri öyle gösteriyor ki zorluklar çiniofilleri yıldırmadığı gibi neşelerini kaybetmelerine de sebep olamıyor.

Eğlenebilmek: Birçoğumuz eğlenebilmek için özel sebepler ararız. Her şeyin yolunda gitmesi, özel bir davette olmak, bir görüşme içinde olmak vb. Aynı zamanda eğlenmemek için birçok sebebimiz de olur. Toplumsal sorunlarımız, bireysel sorunlarımız ve bazen bizi hiç mi hiç ilgilendirmeyen şeyler. Çiniofillerde ise durum böyle değil. Onlar için mutlu olmak basit. Genel olarak hayata karşı pozitif tutumlarıyla öne çıkan bu kişilerin eğlence anlayışı da oldukça basit. Karı izlemek, karda oynamak ve  kar yemek onlar için yeterince eğlenceli.

Tasarlab