Çocuğunuz İçin Yapabileceğiniz Yatırım Önerileri

Gelecek kaygısı bekarlık döneminde kişinin yalnızca kendisi için güttüğü bir kaygıyken, aile kurulduğu ve çocuk sahibi olunduğu günden itibaren bu kaygılar çocuk üzerinden güdülüyor. Nasıl ki kendimiz için daha iyi ve güvenli bir gelecek hayal ettiysek; ekonomik sıkıntıların daha az olduğu bir yaşamı istediysek çocuklar için de aynısını istiyoruz.

Ergenlik ve gençlik çağı boyunca nasıl bir yaşamımız olacağını merak edip dururken ebeveyn olduğumuzda çocuğumuza sağlayabileceğimiz standartlar üzerinde kafa yormaya başlıyoruz. Oysa nasıl ki hayatımızı planlayabildiğimiz kadar yönetebildiysek çocuklarımızın hayat standartlarını da plan yapabildiğimiz ölçeklerde geliştirebiliyoruz.

Bu yüzden “Nasıl olur?” sorusunu bir kenara bırakıp birikim ve yatırım seçeneklerine erkenden başlamak en iyi seçenek oluyor.

Bu yazıda çocuklarınız için yapabileceğiniz yatırım ve birikim seçeneklerini konu aldık:

Birikimi küçümsemeyin

Çoğu insan birikim yapmanın ekonomik rahatlıkla birlikte sağlanacağını düşünmektedir. Yani birikimin artan paralarla yapılacağını düşünmektedir oysa birikim arttırılan parayla yapılabilmektedir. Ay sonunda hatta eve döndüğünüzde “Bunu almama ne gerek vardı?” ya da “Daha uygun fiyatlısı varmış keşke araştırsaydım.” Dediğimiz onlarca harcama hala birikim yapabileceğimizin göstergesi. Gereksiz harcamalardan kaçınarak, ekonomik olanı tercih ederek para biriktirmek mümkün. Cüzi gördüğümüz ve anlık harcamalarda sorun etmediğimiz meblağlar yıllar içerisinde toplu paralara dönüşerek hayat kurtarabiliyor.

Birikim davranışında bir diğer öneri ise biriktirilecek olanı en baştan ayırmak ve harcanmaz hale getirmek.

Biriktirilenle ne yapabiliriz?

Çocuğunuz için biriktirdiğiniz parayı fon, altın, döviz gibi alanlarda değerlendirmek de çocuk birikim hesaplarında korumak da mümkün. Yıllar içinde oluşturduğunuz birikimleri çocuğun sosyal aktivite, kurs, yurtdışı gibi kültürel gelişimi için, eğitimi için, evleneceği günler için, iş kurması için ya da gayrimenkul sahibi olabilmesi için kullanabilirsiniz.

Örneğin çocuğunuzun daha iyi bir üniversiteye gitmesini ya da yurtdışında eğitim almasını sağlayabilirsiniz. Böylece onunda hayata daha emin adımlarla atılmasını sağlayacaksınız.
Evlilik, iş kurma gibi büyük ölçekli masraflara hazırlık yaparak bu zorlu aşamaların daha kolay atlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Hayatın bin bir türlü ihtimalinde ailenizin ve çocuğunuzun alması gereken tedavileri ve cerrahi işlemleri hazırlıklı karşılayabilir, bu zorlu süreçleri maddi olarak daha rahat yönetebilirsiniz.

Birikimli hayat sigortaları

Günümüzde birçok hayat sigortası şirketi kişilerin birikim yapmasının yanı sıra vefat teminatı da sağlamaktadır. Sigorta şirketleri aracılığıyla açılan birikim hesapları aynı zamanda hayat sigortası görevi üstlenmekte yaşam kaybı halinde ailenizi güvende tutmaktadır. Sigortalı kişilerin aylık birikimlerini belirlenen yıllar içerisinde biriktiren ve poliçede belirlenen faiz oranı ölçeğinde katkıyla teslim eden birikimli hayat sigortaları çocuğunuz için iyi bir yatırım tercihi olabilir. Bu birikimi çocuğun eğitimi için kullanabilir, çocuğunuz için bir mülk satın alabilir ya da faize yatırarak düzenli gelir elde edebilir, birikimlerinize de devam edebilirsiniz.

Gayrimenkul doğru bir yatırım mı?

Eğer ev, arsa, tarla gibi yatırımları daha cazip buluyorsanız bu yatırımlara da yönelebilirsiniz. Yıllar içerisinde yüksek oranda değer artış potansiyeli olan gayrimenkul yatırımları çocuğunuzun gençlik ve yetişkinlik çağında rahat etmesini sağlayabilir. Bu yatırımlar kiraya verildiğinde düzenli gelir imkanı sunarken, olası halde nakite dönüştürülebiliyor ya da kredi güvencesine dönüşebiliyor olması da bir diğer avantajdır.

Eğitim için Hayat Sigortaları

Eğitim için hayat sigortaları çocuklar için yapılabilecek bir başka yatırım. Çocukların geleceği düşünürken birikim yapmak için vaktimizin olacağını düşünsek de yaşamın olası risklerini düşünmekte fayda var. Ebeveyn olarak maluliyet halinde sizi ve çocuğunuzu güvence altına alan hayat sigortaları, yaşam kaybı halinde de çocuğa tazminat sunarak daha güvenli bir yaşam sürmesini desteklemektedir.

Altın ve döviz yatırımları çocuk için uygun olur mu?

Eğer altın ve döviz üzerinden yatırım yapmayı düşünüyorsanız bunu çeşitli yollardan yapmanız mümkün. Döviz ve altını satın alıp biriktirerek ya da bankaların altın ve döviz hesaplarını kullanarak birikim yapabilirsiniz. İlk yöntemde harcama potansiyeli yüksekken diğer yöntemde hem harcama harcama ihtimaliniz azalacak hem de faiz ve kar payından faydalanabileceksiniz.

Tasarlab