Çocuğunuza Sporu Aşılayacak Egzersizler

Çağın değişmesi, teknolojilerin ilerlemesi, mesleklerin değişmesi ve en sonunda bizlerin yaşam tarzının değişmesi. Son yüzyılda insanların günlük yaşamlarının en büyük konusu spor oldu. Bunun sebebi, yaşadığımız çağda daha durağan işlerde çalışıyor olmamız ve doğamızın gerekliliği olan bedensel hareketlerden mahrum kalıyor olmamız. 

Bu gereklilik elbette çocuklarımız için de geçerli.

Çocuklar Neden Spor Yapmalı?

Spor yapmak bir yaşam biçimi ya da alışkanlık haline getirildiğinde hem olası kronik hastalıkların önüne geçiyor hem de enerjinin doğru harcanması sebebiyle kötü alışkanlıklardan koruyor. Bununla birlikte geç yaşta başlanan sporu alışkanlık haline getirmek pek de kolay değil. Disiplinli bir şekilde spor vakit ayırmak, kendini sürekli motive etmek yetişkinlik çağında zorlayıcı olabiliyor. 

Çocuk yaşta spor alışkanlığının geliştirilmiş olması ve hayatın bir parçası haline getirilmesi ise ileriki yaşlarda spor yapmayı daha kolay hale getiriyor. Erken yaşta edinilmiş spor alışkanlığı spor yapmayı hem zihnen hem de bedenen kolaylaştırıyor. Aynı zamanda spor yapmak çocukların enerjilerini doğru şekilde atmalarına da olanak sağlıyor. 

Eğer çocuğunuza spor yapma alışkanlığı kazandırmak ve sporu hayatının bir parçası haline getirmek istiyorsanız aşağıdaki egzersizlere yönelebilirsiniz. 

Yüzme

Tüm bedenin aynı zamanda çalıştığı ve bilinen en etkili egzersizlerden biri olan yüzme, çocuğunuza spor yapma alışkanlığı edindirmek için ilk yöntem olabilir. Bedenin fazlasıyla zorlanmasına rağmen fazlasıyla zevkli olan bu egzersiz çocuğunuzun spor alışkanlığını daha zevkli bir şekilde edinmesini sağlar. Aynı zamanda erken yaşta akciğerlerini geliştirmiş olması ve doğru nefes alıp vermeyi öğrenmiş olması da onun için bir avantajdır. 

Spor yapmanın en zevkli hali olan yüzme egzersizleri çocuğun bedensel gelişimi kadar zihinsel gelişimi ve dünyaya bakış açısı üzerinde de etkili olacaktır. Suyla birlikte büyüyen çocuk hayata daha pozitif bir bakış açısı geliştirebilir ve zorluklar karşısında pes etmeme davranışı kazanabilir. 

Çocuğunuzu 3 yaş itibariyle yüzmeye yazdırabilirsiniz. 

Basketbol ve Voleybol 

Grup sporu olan basketbol ve voleybol hem zevkli, hem disiplinli hem de sosyal oyunlardır ve çocuğun karakter gelişiminde de önemli rol oynar.  Fakat çocuğunuzu basketbola yazdırmak için en az 6-7 yaşlarını, voleybola yazdırmak için 9-10 yaş aralığını beklemeniz gerekmektedir. Bu yaş aralıklarında yeterli motor becerisini kazanmış ve bedenen güçlenmiş olması çocuğun temel seviyede basketbol ya da volaybol oynayabilmesine olanak sağlar. 

Basketbol ve voleybol gibi sporları yapmak çocuğunuzun zihin-beden koordinasyonunun güçlenmesini, stratejik düşünebilmesini ve dirayet kazanmasını sağlar. Aynı zamanda sosyal becerilerini geliştirir ve ileriki yaşlarda ekip çalışması yapabilecek özellikler kazanmasını ve bencillikten uzaklaşmasını sağlar. 

Tenis

Çocuğunuzun şimdiki yaşamını daha zevkli hale getirecek ve onu geleceğe daha özgüvenli bir şekilde hazırlayacak sporlardan biri de tenis. Hızlı bir şekilde oynanan ve yüksek konsantrasyon isteyen bu spor çocuğun odak gelişimine ve hızlı refleks kabiliyeti kazanmasına yardımcı oluyor. 

2 kişilik oynan tenis sporu rekabet bilinci, centilmenliğin yanı sıra iletişim becerilerini de kuvvetlendiriyor. 

Çocuğunuzu 7-8 yaş itibariyle tenise yazdırabilirsiniz. 

Ailecek Yapılacak Aktiviteler

Çocuğunuzu spora yazdırsanız da yazdırmasanız da spor alışkanlığı geliştirmesi ve sizinle daha güçlü bağlar geliştirmesi için ailecek spor yapmanız önemlidir. 

Birlikte yürüyüşe çıkmak, tırmanmak, grup sporları yapmak, yüzmeye gitmek, balık tutmak gibi birçok şey çocuğunuzla daha iyi vakit geçirmenizi ve onun karakter gelişiminde daha etkili rol oynamanızı sağlayacaktır. 

Sizinle birlikte spor yapmak ya da sizinle ekip olmak çocuğunuzun sizi arkadaş olarak görmesine, sizinle geçirdiği vakitten daha çok keyif almasına yardımcı olur. Bununla birlikte spor esnasında ona öğrettikleriniz, müdahaleleriniz ve örnek tavırlarınız çocuğunuza vermek istediğiniz erdemleri daha kolay kabul etmesine katkı sağlar. 

Ek olarak belirtmek gerekir ki ebeveynlerinin de sporla ilgileniyor olması çocuğun sporu yaşam biçimi haline getirmesini sağlar. Unutmayın ki modelleme yoluyla öğrenen çocuklar ilk olarak ebeveynlerinin alışkanlıklarını alışkanlık edinmektedir. 

Egzersizler dışında çocuklarınız için doğru sporu nasıl seçebileceğinizi anlattığımız yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Tasarlab