Çocuklara Tasarrufu Öğretmenin Yolları

Harcamak, tüketmek, yetinmemek, hep ama hep daha fazlasını istemek, 21. yüzyıl insanının temel özellikleri arasında. Oysaki dünya artık gerek çevresel gerekse ekonomik açıdan israf temelli tüketim kültürünün sürdürülebilir olmadığının açık sinyallerini veriyor. Pandemi ve ardından yaşadığımız karantina süreci; tasarruf, paylaşım, yardımlaşma ve çevre bilinci gibi unuttuğumuz pek çok değer üzerine yeniden düşünmemizi, tüm bunları hayatımıza yeniden dahil etmemizi sağladı. Evde tasarruf etmeye; su tasarrufu ve çevre bilinci üzerine kafa yormaya başladık. Hatta daha çok evde, ailemizle vakit geçirdiğimiz şu distopik dönemde evde tasarruf tekniklerini öğrenmeye çalıştık. Şimdi gelin çocuklarımıza da tasarruflu olmak nedir, evde tasarruf nasıl yapılır, öğretelim. Dünyamızı ve geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı, su tasarrufu ve çevre bilincine dair bilinçlendirelim. Çocuklara tasarruf öğretmek, evde tasarruf tekniklerini anlatmak yarınlarımız kadar bugünümüzü de değiştirecek. Bizim için, dünyamız için umut ışığı olacak. İşte çocuklara tasarrufu öğretmemizi sağlayacak basit ama etkili yöntemler.

İhtiyaçla istek arasındaki farkı anlatın

Çocuklar gerekli-gereksiz gördüğü her şeyi ister. Ve bu istekleri karşılanmayınca üzülür hatta ağlamaya başlarlar. Ebeveynlerin çocuklarına evde tasarrufu öğretirken karşılaşacağı temel ve en zor aşama, ihtiyaç ve isteğin ne olduğunu ve aralarındaki farkı doğru anlatabilmek. Çocuğunuzla konuşup ihtiyaç nedir, istek nedir anlatın ve hayatınızdan basit örnekler vererek farkını kavramasını sağlayın. Çocuklara tasarruf öğretmek, onlara öncelikle neyin keyfi neyin zorunlu olduğunu anlatabilmekten geçiyor. İsteklerin ve keyfiyetin dozunu ayarlamayı, bütçe ile istek dengesini doğru kurmayı öğrenmek çocuğunuzun, tasarruflu olmak nedir, sorusunu doğru bir şekilde yanıtlamasını sağlayacak.

Çevre bilinci edinmesini sağlayın

Tasarruf deyince pek çoğumuzun aklına ilk olarak para gelir. Ancak hepimiz farkındayız ki dünyada paradan çok daha değerli şeyler var. Çocuğunuzun evde tasarruf tekniklerini öğrenirken dikkat etmesi gereken şeylerin başında elektrik ve su tasarrufu geliyor. Bunu yapabilmesinin yolu ise doğayı tanımaktan, dünya ekosistemini bilmekten, çevreye ve doğaya duyarlı olmaktan ve israfın ne demek olduğunu kavramaktan geçiyor. İnsanlık bugün, temiz su kaynaklarının tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya. Bu nedenle özellikle su tasarrufu ve çevre bilinci arasında büyük bir paralellik bulunuyor. Evde tasarruf tekniklerini öğretmenin en etkili yolu ise söylemek değil, çocuğunuza davranışlarınızla örnek olmak.

Harçlık (para) yönetimini kavraması önemli

Bir çocuğa paranın ne demek olduğunu ve neden tasarruf etmemiz gerektiğini öğretmek zor olabilir. Çocuğunuzun paranın ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmesi için bütçesini bire bir kendisi yönetmesi gerekiyor. Ona harçlık veya haftalık vererek bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Çocuğunuzun maddi bir hedef koymasını; buna ulaşmak için harcamalarını yönetmesini, ihtiyaç/istek dengesini kurmasını ve parasını nasıl saklayacağını öğrenmesini sağlayın. Pek çok alışkanlık gibi tasarruf ve birikim yapma alışkanlığı da küçükken kazandırılır. Belirli bir maddi hedef koyarak çocuğun kendi parasını yönetmesini sağlamak, çocuklara tasarruf öğretmek için en etkili yollardan biri. Ona bir kumbara hediye etmek bu aşamada çok ama çok faydalı olabilir.

Geri dönüşüm kültürünü öğretin

Tüketim kültürü biraz eskiyen, yıpranan eşyalarımızı atıp yerine hemen yenilerini almamızı dayatmayı sürdürüyor. Oysa gerek bütçemiz gerekse dünya görüşümüz bunun aslında çok yanlış olduğunu fısıldayıp duruyor kulağımıza. Eskileri dönüştürüp değerlendirmek, kullanmadığımız eşyaları satmak veya ihtiyaç sahiplerine vermek, sıfır alma takıntısını bir kenara bırakıp ikinci ele yönelmek bugün pek çoğumuzun yaptığı şeyler. Evde tasarruf yapmak ve evde tasarruf tekniklerini anlatabilmek açısından çocuğunuza geri dönüşüm kültürünü aşılamanız oldukça önemli. Böylece hem doğamızı, çevremizi ve bütçenizi korumuş hem de çocuğunuza tasarruflu olmak nedir sorusunun yanıtını vermiş olacaksınız. Daha ne olsun!

Tasarlab