Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimine Nasıl ve Ne zaman Başlanmalı?

Bir dil öğrenmeye başlamak için hiçbir zaman erken değildir. Çocuklar için dil öğrenme süreci eğlenceli ve sağlıklı gelişimi desteklemektedir. Aynı zamanda hayatlarının geri kalanı için birçok bilişsel ve sosyal faydası bulunmaktadır. Peki, çocuklarda yeni bir dil öğrenme süreci nasıl olmalıdır?

Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimi Nasıl Olmalı? Yabancı Dil Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Globalleşen dünyada yabancı dil bilmek artık zorunlu hale gelmektedir. Her alanda karşılaşılan ve bilinmesi gereken yabancı dil kariyer ve sosyal hayatta başarıyı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Çocuk sahibi olan anne babalar geç yaşta yabancı dil öğrenmenin zor olduğunu bildiklerinden çocuklarının küçük yaşta yabancı dil öğrenmelerini isterler. Bu talep doğrultusunda birçok anaokulları ve kreşler yabancı dil eğitimi programlarını kurumlarında vermektedirler. Çocuklarda yabancı dil eğitiminin nasıl olması gerektiği konusunda bazı adımları izlemek yararlı olabilir. Bu adımların birkaçından bahsedecek olursak şunları söyleyebiliriz:

  • Yabancı dil eğitimine ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuç alınmaktadır. Çocuğun doğumundan itibaren 7 yaşına kadar geçen sürede yabancı dil eğitimi alması iki dili aynı anda dengeli bir şekilde öğrenmesini kolaylaştırır. Bu dönem genç beyin öğrenimin en verimli olduğu dönemdir.
  • Ebeveynlerin çocuğu için yabancı dil hedefi belirlemesi de önemli bir noktadır. Çocuğun yabancı dil konusunda hangi konuşmaya mı okumaya mı ilgisi olduğunu analiz ederek bu alan üzerinden ilerlemesini sağlamak daha mantıklıdır. Bu sayede çocuk aldığı eğitimi daha eğlenceli ve zevkli bir hale getirebilir. Zevk aldığı bir alanda çalışması onu daha başarılı kılacaktır.
  • Kitapların sesli okunması da dikkat edilecek diğer bir noktadır. Ebeveynlerin montörlüğünde çocuklara her gün 15 dakika sesli bir şekilde yabancı dil kitap okutmak oldukça faydalıdır. Bu sayede çocuğun okuryazarlığa ve kitaplara olan ilgisi artacaktır. Eğer bu süreç düzenli olarak tekrar edilirse çocuğun kelimeleri telaffuz edilişi hakkında gelişimi de gözle görülür şekilde gelişecektir.
  • Ev ortamını yabancı dil ile ilgili müzik, kitap, film ve dergi gibi materyaller ile zenginleştirmek kulağın aşina olacağı bir dile yatkınlaşmasını sağlar. Böylece çocuğun yabancı dil gelişimi hızlanır.
  • Diğer öneri ise çocuğa yazılı ödevler verilerek yabancı dil yazımı hakkında bilgisini çoğaltmaktır. Yabancı dil başlangıç seviyesinden başlanarak ödev verilmesi kelimelerin ve sayıların doğru yazımı için faydalı olacaktır.
  • Anne ve babalar çocuklarına küçük yaştan itibaren yabancı dil eğitimi aldırmak istiyorlar ise bunu bir zorunluluk gibi değil oyunlaştırarak ve eğlenceli hale getirerek yapmaları önerilir. Çünkü o yaştaki bireyler çabuk sıkılır. Bunun sonucunda yabancı dile daha da uzaklaşırlar. Bir çocuğa yabancı dil eğitimi aldırmak için ideal yaş tartışmaları oldukça fazladır. Ancak bilimsel açıklamalara göre 3-4 yaş aralığı bu eğitimi almaları için uygundur.

Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitimi Almanın Faydaları Nelerdir?

Çocukların erken yaşta yabancı dil öğrenmeye başlaması oldukça avantajlıdır. Öncelikle yetişkinlere kıyasla daha çabuk öğrenme kapasitesine sahip oldukları için bilgileri hızlıca kaparlar. Yabancı dil eğitimi alan çocuklar genellikle daha özgüvenli ve girişken olurlar. Bu durum ise onları ilerleyen yaşlarında daha başarılı bir pozisyona getirir. Yetişkinler yabancı dil öğrenirken bu durumu daha karmaşık ve zor bulurlar. Ancak çocuk yaşta alınan yabancı dil eğitimi çocukların eğlenerek yaptığı bir iş olduğu için zevkli hale gelir. Ayrıca yabancı dil çocukların zihinsel gelişimine de oldukça yararlı olur. Bu sayede kolay odaklanma, düşünme ve matematiksel zekaları daha hızlı gelişir.

Yabancı Dil Eğitiminde Öğretmen Nasıl Olmalı?

Küçük yaş grubunda çocuklara eğitim veren öğretmenlerin naif, güler yüzlü ve aynı zamanda da disiplini olması gerekmektedir. Çocuklara fazla baskı uygulamamalı ve dili sevdirecek etkinlikler düzenlemelidir. Eğer ufak yaşlardaki çocuklara öğretmen tarafında baskı uygulanırsa çocuklar yabancı dilden uzaklaşır. Bunun sonucunda öğrenme süreci daha uzun ve zorlu geçer. Küçük yaş gruplarına hitap eden oyunlaştırılmış eğitimler, yabancı çizgi filmler gibi etkinlik çocukların eğlenerek öğrenmesini sağlar. Böylece çocuklarda yabancı dil zevkli bir hale gelir, öğrenme istekleri artar.

Tasarlab