Çocuklarınız İçin Doğru Sporu Nasıl Seçersiniz?

Yetişkinler olarak her birimiz sporu yaşamımızın bir parçası haline getirmek istiyoruz. Çünkü beden ve zihin sağlığının sporla ilişkisinin farkına varmış durumdayız. Çocuklar için de bu durum geçerli, üstüne üstlük çocukların erken yaşta motor ve koordinasyon becerisi edinmesi sporu onların hayatında daha önemli hale getiriyor.
Günümüzde çoğu ebeveyn de bu durumun farkında ve çocuklarını spor faaliyetlerinin içerisinde yer almasını istiyor. Fakat spor dalı seçimlerinde kafa karışıklığı yaşanabiliyor.
Çocukları için spor seçiminde yardımcı olabilecek birkaç detay ise şöyle:

Çocuklar neden spora yönlendirilmeli?

Kent yaşamında çocuklar için özgür aktivite alanları oldukça kısıtlı. Çocukların gelişim dönemindeki yüksek enerjilerini ve merakını düşünecek olursak; amatör ya da profesyonel spor yapmanın AVM ve internet odaklı aktivitelerden çok daha iyi bir seçenek olduğunu görüyoruz. Spor bu noktada çocuklardaki potansiyel enerji ve keşif arzusunu aktarabileceğiniz doğru alanlardan biri olarak görülüyor.

Çocuk gelişimi uzmanlarının ve psikologların da önerisi olan sporun kişisel gelişim üzerindeki etkilerine değinecek olursak:

Çocukların motor becerilerinin gelişmesi ve beyin-kas koordinasyonunun artması için spor önemli bir etken. Bu sayede beden kullanım becerilerini erken yaşta geliştirmiş olan çocukların disiplin ve azimli bir ruh kazanımına da sporun yardımcı olduğu gözlemleniyor.

Uzman eğitimi ile yapılan spor dallarında uygulanan yüksek disiplin, çocuk sporu profesyonel mesleğe dönüştürmeyecek olsa bile, hayatının diğer alanında da işe yarıyor. Çünkü çocuk spor yaparken bir davranış biçimi de kazanıyor.

Çocuklar ne zaman spora başlamalı?

Eğer bir spor dalına yazdırmayı düşünüyorsanız çocuklar için doğru yaşın 4-6 arasında başladığı görülmektedir. Çünkü 4 yaşın altındaki çocuk zıplama, koşma, sıçrama gibi bazı temel hareketleri yapabilse de spor yapacak evreye geçmemiştir. Fakat çocuğunuzu aktif tutmak istiyorsanız temel becerisini kullanabileceği hareketleri birlikte yapabilirsiniz. Park ve oyun alanlarını değerlendirebilir bu alanlarda gelişimini destekleyebilirsiniz.
4 yaşından sonra ise uygun spor dallarına göre seçim yapmaya başlayabilirsiniz.

Her yaşa her spor uygun mu?

Çocuklarda psikolojik ve bedensel gelişim evrelere ayrılmaktadır ve spor dallarının kendi içerisinde beceri-kabiliyet standartları bulunmaktadır. Bu sebeple her spor dalı her yaş grubuna uygun değildir.
4-6 yaş grubundaki çocuklar dans, koşu, bisiklet gibi spor dallarına yönelebilir. Ayrıca 5 yaş sonrasında yüzme sporu da önerilmektedir.

6 yaşından sonra çocuklarda güven duygusu ve motor becerileri artmaya başlar. Bu yaştan sonra çocuk için jimnastik benzeri grup sporları seçilebilir.

Basketbol, futbol, voleybol gibi hem kas gücü isteyen hem de rekabetin olduğu sporlar içinde 9-10 yaşlarının beklenmesi gerekiyor.

Not: Ebeveynler çocukları 11-12 yaşına gelene kadar sporu bir başarı alanından çok oyun ve beceri geliştirme alanı olarak görmelidir. Bu yaşın altında olan çocuklarda başarı hırsı ve sorumluluk hissi psikolojisinde zorlayıcı bir etki yaratabilir.

Çocuğun genetik, psikolojik yatkınlığı ve istekleri

Çocuklar için spor dalı seçerken dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar ise çocuğun genetik yatkınlığı, psikolojik olarak hazır hissetmesi ve çocuğun istekleri.

Unutmamalı ki çocuklar da biz yetişkinler gibi birbirinden farklı donanımlara sahipler.
Örneğin; bir çocuk genetik olarak bir diğerinden daha esnek olabilir, bir diğer çocuk ise ebeveynleri gibi uzun boylu olmaya daha yatkın olabilir. Çocuğun yaptığı sporda başarı potansiyelinin yüksek olması için genetik yatkınlıklara dikkat edilmeli.

Çocuğun psikolojisi ve davranış biçimleri de spor dalı seçimlerinde dikkate alınmalıdır. Çocuk rekabetten hoşlanmıyor ya da bireysel aktivitelere daha meyilli ise buna uygun spor dalları seçilmelidir.
Çocuğun istekleri de onun için seçim yaparken dinlenmeli. Ebeveyn grup sporu isterken çocuk dans etmeyi seviyor ve bu yönde talep üretiyor olabilir.

Pedagog desteği

Kimi zaman ebeveynler kendi hayal ve isteklerine kapılabiliyor ya da çocukla iletişimin zorlaştığı anlar olabiliyor. Bu durumlarda çocuğu spora yazdırmadan ya da onun için doğru spor dalını seçmeden evvel pedagog danışmanlığı almak oldukça faydalı olabilir.

Tasarlab