Çocuklarınızla Geçirdiğiniz Vakitleri Daha Keyifli Kılabilecek 7 Aktivite

Yoğun iş hayatı sizi çocuklarınızla zaman geçirmekten büyük oranda alıkoyuyor olabilir. Çocuklarla geçirdiğiniz vakitleri daha keyifli bir hale getirerek kısıtlı sürenizi çok etkili kullanmanız oldukça mümkün. Son yılların popüler söylemlerinden olan ‘kaliteli vakit geçirme’ çocuklarınıza ayırdığınız zamandan ziyade ayırdığınız zamanın nasıl geçtiğiyle bağlantılı.
Bu yüzden zamanınızı en etkili ve keyifle geçirebileceğiniz ebeveynlik aktivitelerini listeledik.

Evde Kamp Var!


Evinizin salonunda kolaylıkla bir çadır kurabilir ve çocuğunuzla keyifli bir gün ya da haftasonu geçirebilirsiniz. Çadırın içinde ve dışında yapılacakları gerçek bir kamp lanındaymışsınız gibi çocuğunuza öğretebilir ve aynı zamanda onunla evcilik oynayarak hayal gücünün gelişmesine katkıda bulunursunuz. Üstelik bu ev kampı oldukça keyifli bir aktiviteye dönüşeceğinden bu oyunu sık sık tekrar etmek isteyebilirsiniz.

Bugün yemek yapıyoruz


Çocuğunuzla mutfakta zaman geçirmek birlikte hamur açmak ve ortaya çıkardığınız yemeği birlikte yemek size ve çocuğunuza çok iyi gelecektir. Üstelik çocuğunuz üretici olduğu bir durumda hissedeceğinden bu aktiviteden çok keyif alacaktır. Siz de onun ve kendinizin keyfi aldığı bir mutfak tecrübesi yaşadığınız için iyi hissedeceksiniz. Mutfakta zaman geçirmenin dinlendirici etkisini de unutmamak gerekir tabi.

Ev yapımı kukla ve drama partisi


Evde çok kolay bir şekilde bir makas, iğne iplikle yapacağınız kuklalar ile harika bir hikaye anlatabilir çocuğunuzu bu hikayenin bir parçası yapabilir ve onun yaratıcı drama becerilerinin gelişmesini keyif içinde gözlemleyebilirsiniz. Hem de bu hem eğitici hem de oldukça keyifli aktivite için çok fazla zamana ve eşyaya gerek bile duymayacaksınız.

Hayvanseverlik zamanı: Kuş yuvası yapıyoruz


Varsa bahçenizde yoksa yakınlardaki bir park alanında, bir ağaca yerleştirmek için basit bir kuş yuvasını çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz. Kesme ve birleştirme işlemlerini siz yaparken bu yuvanın renklendirilmesi işlemini pekala çocuğunuz yapabilir. Hem hayvansever bir çocuk yetiştirmek için sevimli bir yol bulmuş hem de o günü keyifle geçirmiş olursunuz.

Bahçede dikili bir fidanınız olsun


Büyük bir şehirde yaşıyorsanız çocuğunuz yeşil alana erişiminin ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak bu onun yeşil alanın değerini bilemeyeceği anlamına gelmiyor elbette. Çocuğunuzla birlikte kendi bahçenizde ya da fidan dikebileceğiniz bir alanda toprakla ve fidanla bir gün geçirmek inanın sizin de yorgunluğunuzu atmanızı sağlayacaktır. Üstelik hem çok eğlenceli zaman geçirecek hem de çocuğunuzun doğa ve gelecek için bir şeyler yapmasına sebep olacaksınız.

Yüzmenin ve havuzun mevsimi yoktur


Su ile zaman geçirmek birçok çocuk için inanılmaz keyifli bir aktivite anlamına geliyor. Yaz aylarında açık havuzlarda saatlerce oynayabilir, yüzme pratiği yaparken suyun özgürleştirici atmosferini çocuğunuzun da tatmasını sağlayabilirsiniz. Kış aylarında da kapalı havuzlar imdadınıza yetişecek ve çocuğunuzla hem eğlenceli zaman geçirmenize olanak sağlayacak hem de onu spor yapmaya bu eğlenceli yöntemle alıştırmış olacaksınız.

Evde yapılan içeceklerden kendi standınızda sosyalleşme


Çok basit bir limonata standı ile komşularınıza ferah bir ikramda bulunabilir ve çocuğunuzla birlikte yaptığınız bir içeceği paylaşarak, çocuğunuzun sosyalleşmesini arkadaşlar edinmesini ve özgüveninin yükselmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik bu şekilde hem siz hem de çocuğunuz komşularınızla sağlıklı ilişkiler geliştirecektir.

Tasarlab