Çok Konuşulan Süper Gıda: Klorella

Son zamanlarda sağlıklı beslenme denildiğinde en çok ‘süper gıda’ söylemini duymaktayız. Birçok süper gıdadan bahsetmek mümkün ancak, Klorella özellikle ön plana çıkıyor. Hem süper gıda kavramına hem de süper gıdaların en meşhuru Klorella’yı mercek altına alıyoruz.

Süper Gıda Nedir?

Süper gıda resmi olarak tanımlanmamış olsa çeşitli sözlüklerde kendine tanım bulmuş olan anlatımdır.

İngilizce sözlüklerde “vitamin, mineral, lif, antioksidan ve/veya bazı besin ögelerinin yoğun olarak bulunduğu gıda ve sağlık ve sağlıklı yaşam için özellikle faydalı olduğu düşünülen ve besin öğeleri açısından zengin gıda olarak tanımlanmıştır. Diğer besinlere göre sağlık üzerinde daha faydalı olan; vitamin, mineral yönünden zengin besinlere süper gıda adı verilmektedir. Bu tanımlamanın doğruluğu ise besinler üzerinde yapılan bilimsel araştırmalara dayanmaktadır.

Süper Gıda Olarak Klorella

Klorella yeşil algler grubunda yer alan 2 ila 8 mikrometre boyutları arasında değişkenlik gösteren bir besindir. Klorellayı diğer besinlerden ayıran şey ise 2.5 milyar yıldır genetik yapısında hiçbir değişiklik olmamasıdır. Bu onu tamamen doğal hale getirirken dirayetini de göz önüne sermektedir. Küre ve elip şeklinde olabilen klorella tek hücreli bir tatlı su yosunu olmakla birlikte klorofil taşımaları ve fotosentez yapmaları sebebiyle bitkilere de benzetilmektedir.

Oldukça minik olan klorella vitamin, protein, mineral, amino asit, nükleik asit, temel yağ asitleri, karotenoid ve enzim kaynağıdır. Klorellada 20’den fazla vitamin, yüksek oranda protein ve beta karoten bulunmaktadır, klorofilin doğadaki en büyük kaynağıdır. Bununla birlikte sığır karaciğerinden bile fazla B12 vitamini içermektedir.

Bu besin değerlerini minik bünyesinde yoğun ve dengeli bir halde barındıran klorella genetik özelliklerini milyarlarca yıldır koruyarak saf ve katkısız kalmayı başarmıştır.

Klorellanın süper gıda tanımını hak edecek kadar fazla özelliği bulunmaktadır. Bunlardan biri ise vücudun gereksinim duyduğu besinleri en üst seviyede sağlarken vücudu zararlı maddelerden temizlemesidir. Bilinen en zengin klorofil kaynağı olan klorella bu özelliği ile sindirim sistemindeki kötü kokulu bakterileri de temizlemektedir.

Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda beslenme uzmanları ve diyetisyenler tarafından sıklıkla önerilen klorellanın faydaları saymakla bitmiyor da diyebiliriz.

 • Besin değerlerini yüksek oranda temin etmesi ve düşük kalorili olması sebebiyle kişilerin sıklıkla acıkmasının önünü keser ve onları ihtiyaç duydukları besinlerden mahrum kalmamalarını sağlar.
 • Sindirim sistemindeki bakterileri temizleyerek hem sindirimi kolaylaştırır hem de kötü koku ve zararlı bakteri oluşumunu engeller.
 • İçerisindeki nükleik asitle hücre yenilenmesini ve hücre deformasyonunun giderilmesine yardımcı olur.
  Vücut enzimi ve enerji üretimini düzenler.
 • Amino asit oluşumunu engelleyerek kanserli hücre oluşumunun önünü keser.
 • Detoks özelliği taşır, toksinlerden arınmayı sağlar.
 • Selüloz çeperinin kurşun, civa, kadmiyum gibi zararlı kimyasallardan arınmasını sağlar.
 • Nasıl temin edilebilir?

  Klorella bir diğer adıyla Chlorella yosununu tablet ve toz halinde satın alabilirsiniz. Güvenilir markalardan ve sağlık bakanlığı tarafından onaylanan ürünleri araştırarak aktar ve benzeri yerlerden klorella temin edebilirsiniz.
  Aldığınız klorella tozlarını çay olarak tüketebileceğiniz gibi yoğurt gibi ürünlerin içerisine karıştırarak ya da direk toz halinde yutarak tüketebilirsiniz.

  Not: Klorella satın almadan önce ürünün güvenilirliğini denetlemeyi ihmal etmeyiniz.

  Tasarlab