Çok Sık Alışverişe Çıkmayın: Uzun Ömürlü Yiyecekler

Son zamanlarda herkesin gündemi malum: Koronavirüs. Bir çok korunma yöntemi; en önemlisi hijyen, yeterli uyku, düzenli beslenme ve temastan kaçınma. Uzmanlar olabildiğince toplu alanlardan uzak durulmasını ve çalışan kişiler için mümkünse evden çalışma sistemini öneriyorlar. Dolayısı ile evde geçireceğimiz zamanın süresini uzatıp dışarıya daha az çıkacağımız durumlar ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu durumda en temel ihtiyacımız olan besin kaynakları daha da önemli hale gelmekte.
Sizler için uzun süre bozulmadan tüketilebilecek ve aynı zamanda besin değeri açısından oldukça faydalı olan 10 adet yiyeceği listeledik.

1. Bal

2015 yılında arkeologlar Mısır’da bir mezarda 3 bin yıllık bir bal küpü buldular ve bu bal yenebilir durumdaydı. Balın dayanıklılığı kendine has özelliklerinden kaynaklanıyor. İçinde çok az su ve çok fazla şeker bulunan bal, bakterilerin üzerinde yaşamasına imkan vermiyor. Bal hem şeker ihtiyacınızı karşılar hem de vücudunuzun direncini arttırır. Uzun sürenin ardından açıldığında balın üzerinde kristalize bir yapı oluşabilir. Bunun sebebi şekerin içine su çekmesi. Görüntüyü düzeltmek için balı biraz ısıtmak yeterli olacaktır.

2. Kuru Baklagiller

Baklagillerin kurutulması içindeki şeker konsantrasyonunu artırmanın yanı sıra su miktarını azaltıyor. Böylece bakteri ve küf bu gıdaların üzerinde yaşayamıyor.Ayrıca hasadın ardından normalde ürünü parçalayan enzimler işleme sırasında durduruluyor. Eğer hava geçirmeyecek şekilde saklanırsa kuru baklagiller yıllarca korunabilir ve çok iyi bir protein kaynağı olabilir. Ancak kabın içine su girerse sadece birkaç ay dayanabilir. Özellikle beyaz pirinç, kuru fasulye ve barbunya uzun süre dayanabilen baklagillerin başında geliyor.

3. Zeytin

Zeytini bozulmadan neredeyse üç yıl muhafaza edebilirsiniz. Buradaki püf nokta, zeytini yıkamadan cam bir kavanozda herhangi bir yağ eklemeden olduğu haliyle saklamakta. Zeytini kullanacağınız zaman yıkayıp soslayabilirsiniz. Zeytin hem besin değeri ile hem de uzun süre muhafaza edilebilir olması ile listenin ilk sıralarında.

4. Beyaz sirke

Beyaz sirke, asidik özelliği nedeniyle bozulmadan dayanabilir. Boğaz ve baş ağrılarına iyi gelen sirke, cilde de faydalıdır. Evde güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edeceğiniz sirkeyi, yemeklerinizden, cilt bakımına kadar geniş bir yelpazede kullanabilirsiniz. Beyaz sirke aynı zamanda iyi bir dezenfektan ve temizlik maddesidir.

5. Bitter Çikolata

Çikolatanın bozulup bozulmadığı hakkında içine süt eklendiği için bazı tartışmalar var ancak kakao oranı yüksek bitter çikolatalar bozulmadan daha uzun süre dayanırken önemli bir enerji kaynağı da oluyor.

6. Konserveler

Konserve yiyeceklere genelde çok miktarda sodyum işlenir ve bozulmalarını önlemek için içinde fazla miktarda tuz bulunur. Delinmemiş veya neme maruz kalmamışsa konserve ürünleri yemek güvenlidir. Ancak konserve açıldıktan sonra içindeki yiyecek mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir. Kolay ulaşılabilirlik ve besleyicilik açısından ton balığı ve barbunya konserveleri en çok tercih edilen konservelerdir.

7. Kuruyemişler-Kurutulmuş Meyveler

Kuruyemişler ve kurutulmuş meyveler mükemmel protein-lif-vitamin kaynağıdırlar ve anında enerji verirler. Paketlemeden önce neme maruz kalmamışlarsa serin, kuru yerde hatta dondurucuda saklanarak 1 yıldan daha fazla süre tüketilebilirler.

8. Toz Kahve

Hazır kahve aslında taze demlenmiş öğelerin toz haline getirilmiş halidir ve tüm nem içeriğinin çıkarıldığı anlamına gelir. Kahve hava geçirmez bir kapta saklanırsa tüketime göre 3-4 yıl kullanılabilir.

9. Şeker-Tuz

Pek çok gıdanın uzun süre dayanmasının sebebi içindeki şeker ve tuz oranının fazla olması. Bu maddeler gıdanın içindeki suyu çekerek bakterilerin yaşamasını engelliyor. Bu yüzden pastırma yaparken tuz, reçel yaparken şeker kullanılıyor.Şeker ve tuz, eğer hava almayacak şekilde saklanırsa sonsuza dek korunabilir. Ancak tuza eklenen iyot gibi maddeler, raf ömrünü beş yıla kadar düşürebilir.

10. Erişte ve Makarna

Bu yiyecekleri serin ve kuru yerde uzun süre saklayabilirsiniz. Yapılışının kolay olması, besleyiciliği ve uygun fiyatı ile en çok tercih edilen besinler arasında yer alır.Uzun ömürlü yiyeceklerden olan makarna ve erişteler böylelikle listenin vazgeçilmez bir parçası oluyor.

Tasarlab