Cottagecore Akımı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Dekorasyon trendlerinde oldukça popülerleşen Cottagecore akımı, yaşam alanımızın dışında tuttuğumuz iş ve hobi gibi etkinlikleri alanımıza nasıl dahil edebileceğimizi bize gösteriyor. Son dönemlerde birçok kişi evlerinin bir bölümünü sadece bu etkinlikler için düzenliyor. Bu sayede kişiler konfor alanından çıkmadan istedikleri aktiviteleri gerçekleştirme imkanı buluyor.

Cottagecore Akımı Nedir?

Cottagecore akımı evimizden bağımsız olarak yaptığımız aktiviteleri bulunduğumuz alana taşımak olarak tanımlanabilir. Özellikle 2021 yılının başlarından bu yana gittikçe bilinirliğini arttırmış ve birçok kişi tarafından bu akıma uyum sağlanmıştır. İş hayatımızı, aktivitelerimizi veya düzenlediğimiz etkinlikleri tek bir alanda topladığımız aynı zamanda da konfor alanımızdan çıkmak zorunda kalmadığımız için tercih sebebi olmaktadır. Cottagecore akımı aslında yazlık yerler ya da kamplar için tercih edilen bir etkinlik olsa da artık evlere de dahil edilen doğallık akımı haline gelmiştir. Bu akım sayesinde sadece dış dünyada bağlı olduğunuz etkinlikleri değil doğayı da evinize taşıyabiliyorsunuz. Örneğin, yaz tatili için herhangi bir planınız yoksa ya da tatile gitmeyi tercih etmezseniz bu akım sayesinde tatili evinize taşıyabilirsiniz. Doğayı çok seven ve böyle alanlarda vakit geçirmekten zevk alan kişiler evlerinin bir bölümünü sadece doğayla iç içe olabilmek için ayırmaktadır. Bu sayede hem görsellik açısından hem de ruhsal olarak kişiler kendilerini daha rahat ve huzurlu hissedebilmektedirler.

Cottagecore Akımı Nasıl Uygulanır?

Cottagecore akımını uygulamak için birkaç yöntem mevcuttur. Öncelikle ev dekorunda kullanılacak renklerin seçimine özen gösterilmelidir. Örneğin, evinizin belirlediğiniz bölümünü oluşturacağınız ortamın atmosferine uyumlu bir şekilde seçeceğiniz renklerle dekore etmelisiniz. Bu sayede bulunduğunuz ortamdan farklı bir yerdeymişsiniz hissi yaşamaz ve kolayca adapte olursunuz. Özellikle çalışma ortamınız için hazırlayacağınız düzen oldukça önemlidir. İş ortamınız ofis ortamı gibi bir yer ise evinizde dekore edeceğiniz kısımda aynen bu şekilde düzenlenmelidir. Çalışma ortamları genellikle sakin ve dikkat dağıtıcı objelerden uzak durulmuş şekilde dizayn edilmelidir. Ayrıca yaptığınız işe bağlı olarak motive edici eşyaları yanınıza almanız genel görünümü bozmaz ve sizi rahatsız etmez. Eğer tam da böyle bir ortamı evinizde de sağlayabilirseniz çalışma verimliliğinizden hiçbir şey kaybetmeden yolunuza devam edebilirsiniz. Tabi ki kişisel zevkler ve tercihler bu konuda kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Duvar rengi olarak pastel tonları tercih etmeye çalışmanız da bu akımı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Sebebi ise pastel tonların kişinin bulunduğu ortamdaki enerjisini etkilemesiyle ilişkili olduğudur. Bu tonlar motivasyon açısından kişiyi daha iyi hissettirir. Özellikle toz pembe, şeftali tonları, soluk sarı ve açık yeşil tonları çokça tercih edilmektedir. Kişisel zevke göre tasarlanacak olan ortamda mobilyalara ve diğer aksesuarlarda da dikkatli bir seçim yapılması gerekmektedir. Doğayı, yeşilliği çok seven biri için hazırlanacak olan ortamda genellikle açık yeşil ve sarı tonlarına ağırlık verilmeli, ahşap mobilyalardan yana seçim yapılmalıdır. Bu kriterlere uyulduğu takdirde istenen ortam kolayca elde edilebilir. Cottagecore akımı sayesinde birçok kişi yaşam alanının dışına çıkmadan istediği ortamı kolayca yakalayabilmektedir.

Tasarlab