COVID-19 Aşı Çalışmaları Ne Durumda?

2019’un son aylarında Wuhan’da ortaya çıkan, 11 Mart 2020’de Türkiye’de ilk vakanın saptanmasıyla hayatımıza giren Koronavirüs; iş hayatımızda, okul hayatımızda ve ev hayatımızda tüm düzenimizi değiştirdi ve içerisinde sosyal mesafe olan bambaşka bir hayata uyum sağladık. Tarihten benzeri salgınların görüldüğünü ve geçmesinin yıllarca sürdüğünü biliyoruz. Peki COVID-19 ne kadar hayatımızda kalacak? Normale dönüşümüz kısa süre içerisinde olabilecek mi yoksa yeni normal diye tabir edilen mevcut duruma daha yıllar boyunca devam edecek miyiz? Sürü bağışıklığı ve virüsün mutasyon geçirip daha zayıf hale gelmesi seçeneklerinin yanında, normale dönmek için en gerçekçi çare aşı çalışmaları. Dünya çapında yüzlerce aşı çalışması, devlet, üniversite veya özel kurumlar tarafından yürütülmekte. Bu yazıda kısaca güncel durumu size aktarmak istedik.

Yeni bir aşı bulmak, yıllar süren klinik çalışmalar ve test aşamaları içeren zorlu bir süreç gerektirir. En iyi ihtimalde 5 ila 10 yıl arasında süren bu çalışmalar, söz konusu COVID-19 olunca ve bütün dünyadaki yaşamı ve ekonomik sürdürülebilirliği tehdit edince, oldukça hızlanmış durumda. Bilim insanları etkin bir aşı bulmak için adeta yarışıyor ve an itibariyle 93 adet hayvanlarda test aşamasında olan preklinik aşı ile 43 adet insanlar üzerinde denenen klinik aşı potansiyel vaat ediyor.

SARS-CoV-2 genomunun Ocak ayında yayınlanmasıyla insan deneyleri Mart ayında başladı. Çalışmalar tüm hızıyla devam etse de önümüzdeki süreç net değil ve bu süreçte bazı aşılar başarısız, bazıları etkisiz, bazıları ise başarılı olacak.

Aşağıda hem aşı bulma çalışamalarının aşamalarını hem de güncel rakamları bulabilirsiniz.

Önemli Not:

Klinik çalışmalar ve aşı etkinlik araştırmaları her gün güncellenmektedir. Ekim ayında hazırlanmış bu yazıda yer alan bilgiler, siz bu yazıyı okurken değişmiş olabilir. Yine de genel anlamda size fikir vermesi ve büyük tabloyu gösterebilmesi açısından güncelliğini korumaktadır.

Kaynak:
Dünya Sağlık Örgütü – COVID-19 Aşı Adayları Genel Görünümü
https://www.who.int/publications/m/item/draft-landscape-of-covid-19-candidate-vaccines

Tasarlab