Daha Mutlu Bir Yaşam İçin: 9 Adımda Zen Keşişi Gibi Yaşamak

Son yıllarda neredeyse tüm dünya halkları, eski zamanlardan gelen yaşam felsefelerini benimser hale geldi. Modern çağın çıkmazlarında ve kaos dolu hallerinde bizlere dinlenme, dingin kalma ve sağlıklı düşünebilme becerisi kazandıran bu felsefelerden biri de Zen felsefesi.

Çin ve Japonya’da Budizm inancıyla birlikte var olan bu felsefe günümüze kadar bölgesel kalmış olsa da,medeniyetlerin birbirini hızlı bir şekilde etkilediği günümüz dünyasında birçok halkın hayatına girmeyi başarmış ve evrensel bir boyut kazanmıştır. Dini bir öğreti olmaktan çok felsefik bir anlayış haline gelmiş ve inançlardan bağımsızlaşarak tüm insanların hayatını etkiler hale gelmiştir. Önerdiği yaşam stili, ahlak ve düşünme sistemiyle birçok insanın zihinsel ve ruhsal sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Zen Keşişi Gibi Yaşamak

Daha özlü, huzurlu ve mutlu bir yaşam…

Zen felsefesinde bulacağınız bu özelliklerin en büyük yol gösterici olan Zen keşişleri tüm zamanlar için ilham verici. Her ne kadar onlar gibi soyutlanmış ve bütünüyle arınmış bir yaşam sürmek mümkün olmasa da düşünce sistemlerinde feyz alarak yaşam kalitenizi artırabilir, zihinsel huzurunuza kavuşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri şöyle sıraladık.

Telaşsız ve Sindirerek Yapın

Yaptığınız işleri ve kendinize verdiğiniz görevleri sakinlikle ve sindirerek yapın. Aynı zaman aralığında birden fazla sorumluluk üstlenmemeyi de bir o kadar önemseyin. Telaştan uzak, tek bir göreviniz olduğunda yaptıklarınızın daha çok farkına varacaksınız. Eylemlerinizi izleme ve derinlikli bir şekilde fark etme imkanı bulacak, işlerinizden yeni bir öğreti elde edeceksiniz.

Odaklanarak Yapın

Her ne yapıyorsanız odaklanarak yapın. Uğraşlarınızı tanımaya, detaylarını fark etmeye ve geliştirmeye çabalayın. Bu hem yaptığınız iş hem de sizin için gerekli olandır. Uğraşlarınız ve ürettikleriniz sizin aynanızdır ve rastgele yaptığınız şeyler rastgele bir yaşam sürmenize sebep olur.

Hakkını Verin

Kendiniz gibi zamanınızın ve ürettiklerinizin de saygıyı hak ettiğini unutmayın. Zamanınıza ve işinize duyduğunuz saygının kendinize olan saygınızı da pekiştirdiğini fark edin. Bu yüzden yaptıklarınızı hakkını vererek yapın ve olabilecek en iyi hale getirmeye çabalayın. Özenle, kıymet vererek, uğraşarak ürettiğiniz her iş zamanınızı daha kıymetli hale getirecektir.

Az Olan Fazladır

Sahip olduğunuz ve sorumluluk olarak üstlendiğiniz her şey sırtınızdaki bir yüktür. Zenle yaşayan biri sorumsuz ve boş bir hayatı tercih etmez fakat ölçeklerine göre yük edinmek zorunda olduğunun farkındadır. Bu yüzden gereğinden fazlasına sahip olmaz ve gereğinden fazla sorumluluk almaz. İşlerini zamana bölerek; tertipli, özenli ve en güzel şekilde yapar. Bu esnekliğe sahip olmasının sebebi az olanla yetinmeyi bilmesinden kaynaklanır.

Aralıklı ve Düzenli

İşlerinizi aralıklı olarak yapın. Bu, sizin kolay bıkmamanızı sağlar. Fakat uzun aralar vermekten ve tembelleşmekten kaçının. Bu sizin işlerinizden uzaklaşmanızı sağlar. Kısa aralıklar vererek, kendinizi dinç tutarak, sakinlikle ve özenle yapmaya çalışın. Böylelikle dingin ve düzenli bir yaşam sürebilirsiniz.

Ritüelleriniz Olmalı

Hayatınızı belirsizlik ve karmaşadan uzaklaştırmanın en iyi yolu ne yapacağınızın önceden belli olmasıdır. Eğer bir Zen keşişi kadar sakin ve dinç bir yaşam sürmek istiyorsanız yemeğiniz, temizliğiniz, çalışma saatleriniz, uyku saatiniz rutin haline dönüşmelidir. Sabit hale getirdiğiniz tüm bu eylemleri hissederek ve özümseyerek yapmaya da dikkat edin.
Hiçbir Şey Yapmamaya Zaman Ayırın
Daha önceki yazımızda Niksen’den bahsetmiştik. Hollandalılar tarafından benimsenen bu alışkanlık Zen felsefesinde de yer alır. Hiçbir şey yapmadan, düşünmeden; bedeninizi ve zihninizi dinlendirin. Yüklerinizden, stresten ve planlardan uzaklaşın. Bu alışkanlık duyularınızı açık, zihninizi temiz, bedeninizi sağlıklı kılacaktır.

Yardım Edin

Gülümsemek paylaşmak, vermek ve yardım etmek; bu davranışlar yalnızca karşı tarafı değil sizi de mutlu eder. Alçakgönüllülük, kibir ve bencillikten uzaklık bir erdem olduğu kadar mutluluk kaynağıdır. Çünkü siz ruhunuzu güzelleştirdikçe etrafınız güzellikle donanır.

Basit Yaşayın

Hırstan, olmak kaygısından, sahip olma önceliğinden uzaklaşın. Bunların yerine iç dünyanızdaki sağlığa odaklanın ve etrafınızı basit ve pürüzsüz hale getirin. Rekabet ve yarışın sizi tüketeceğini, ruhunuzu yıpratacağını bilin.

Tasarlab