Dam Üstünde Saksağan: Pika Sendromu Nedir?

Sizce internette satışı yapılmayan ve bu sitelerde bulunamayacak bir şey var mıdır? Peki, satışı yapılan şeyler arasında; yenilebilir toprak, tebeşir, kil gibi maddelerin olduğunu ve bunların alıcısının bulunduğunu da biliyor muydunuz? Pika sendromu, halk arasında toprak yeme hastalığı olarak kabul ediliyor. Bu hastalık sebebiyle normalde yenebilir olduğu düşünülmeyen ve besin olarak kabul edilmeyen maddeleri, tiksinmeden bir aydan uzun bir süre ile yenmesi ile tanımlanıyor. Pika sendromu kimlerde görülür? ve Belirtileri Nelerdir? detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Pika Sendromu Belirtileri Nelerdir? Kimlerde Görülür?

Daha çok çocukluk çağlarında ortaya çıkmakla beraber her yaşta, cinsiyette ve toplumda görülebilen bu sendromu uzmanlar, çoğunlukla demir ve çinko gibi elementlerin eksikliğine bağlı olarak gelişen ve devam eden bir hastalık olarak tanımlıyorlar. Bu nedenle özellikle çocukluk çağında ortaya çıkan anemide pika sendromu etkeninin araştırılması gerektiğini söylüyorlar. Sosyoekonomik düzeyin düşüklüğü sebebiyle yetersiz beslenme ise diğer önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Bahsettiğimiz fizyolojik eksikliklerin yanında ruhsal problemler de pika sendromunun başlıca etkenleri arasında yer alıyor. Sendromun ağır duygusal yoksunluk yaşayan ve terk edilmiş çocuklarda daha çok görüldüğü, anoreksia nevroza ve blumia nevroza bozukluğu bulunan kişilerin çocukluğunda pika hastalığı öyküsü bulunabiliyor. Depresyon ve anksiyetenin de pika hastalığının ortaya çıkışını körüklediği, obsesif-kompulsif bozukluk ve şizofreni gibi ruhsal bozukluklarda da sendromun görülebildiği belirlenmiş durumda. En çok yenen maddeler arasındaysa kum, kil, toprak, buz, plastik, bez, saç, kağıt, kireç, kibrit ucu gibi maddeler bulunuyor.

Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) tarafından geliştirilmiş olan Ruhsal Bozuklukların Tanımsal ve İstatistiksel El Kitabı’nda pika sendromunun temel tanı ölçütleri şu şekilde sıralanmıştır:

  • Yenilebilir olarak kabul edilmeyen maddelerin en az 1 ay süreyle sürekli olarak yenmiş olması
  • Bu maddelerin yenmesinin gelişim düzeyine uygun olmaması
  • Bu yeme davranışının kültürel açıdan kabul edilebilir bir uygulamanın parçasının olmaması
  • Şizofreni gibi diğer ruhsal bozuklukların varlığında ortaya çıkması durumunda bile ayrıca bir klinik değerlendirmeyi gerektirecek kadar ağır olması

Sosyal medyada satışın yapıldığı hesaplarda kişilerin doğal toprak tadı olan killerin sipariş ettiği, özellikle belirli bir tebeşirin tadının güzel olduğuna yönelik yorumları göze çarpıyor. Bu sendromda yenen madde fizyolojik olarak herhangi bir mineralin eksikliğini gidermediği gibi kabızlığa, bağırsak parazitlerine, cıva zehirlenmesine ve nörolojik bozukluklara neden olabiliyor. Yabancı cismin soluk borusuna kaçması nedeniyle ölüm de gerçekleşebiliyor.

Tedavisi için ise başlangıç noktası altta yatan nedeni anlamaktan geçiyor. Beslenme yetersizliği, kansızlık, mineral eksikliği gibi faktörler göz önünde bulundurup buna bağlı tedaviler, yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi gibi dokunuşların yapılması ile sorunun çözülmemesi durumunda ruhsal değerlendirme ve davranış değişikliklerine yönelik tedavilerin uygulanılması uzmanlar tarafından önerilen yöntemler. Hastalığın adının hepçil bir beslenme şekline sahip meyve, sebze, besin çöpleri, her türlü et çeşidi, böcek, tohum dahil olmak üzere her şeyi yiyen kuş olan saksağanın Latincesi olan “pica”dan gelmiş olması da bu sendroma dair başka bir ayrıntı.

 

Tasarlab