Decacorn ve Hectocorn Girişim Nedir?

2013 yılında Aileen Lee, “Unicorn girişim” tanımlamasıyla girişimcilik sektörüne yeni ve fenomen bir kavram kazandırdı. 1 milyar dolarlık değere sahip olan şirketleri tanımlamak için kullanılan Unicorn girişim ifadesi sektörün büyümesi ile yetersiz kaldı ve farklı değerleri ifade eden iki kavram daha ortaya çıktı.

Decacorn Girişim Nedir?

Decacorn, on boynuz anlamına gelir ve değeri 10 milyar doları geçen şirketleri tanımlamak için kullanılır. 2021 yılı Ocak ayında bir Türkiye menşeli bir e-ticaret sitesinin 16.5 milyar dolarlık değere ulaşması ile ülke gündeminde kendine yer bulan bu terim, girişimcilik dilinde de oldukça yenidir. Günümüzde taşımacılık, emlak, oyun yaratıcılığı gibi birçok alanda decacorn şirketler bulunuyor.

Hectocorn Girişim Nedir?

Hectocorn, yüz boynuz anlamına geliyor. Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere bu terim değeri 100 milyar doları geçen şirketleri ifade ediyor. Ülkemizde hectocorn şirket bulunmasa da dünyada birçok örneği bulunuyor.

En Popüler Decacorn ve Hectocorn Şirketler Nelerdir?

Decacorn ve hectocorn şirketlerin büyük bir çoğunluğu dünyada popülerlik yakalamış şirketlerden oluşuyor. Küresel çapta yaptıkları ticaret ve girişimlerle bu değerlere ulaşan firmalar dünya genelinde de tanınıyor.
Trendyol (Decacorn): Trendyol Türkiye’nin ilk decacorn şirketi olarak listede yer alıyor. Binlerce çeşit ihtiyaca yönelik dijital bir “Pazar yeri” olarak hizmet veriyor. Şirket, en sevilen markalara da küçük esnaf denilebilecek mağazalara da yer veriyor ve kendi konfeksiyon ürünlerini de satışa sunuyor. İkinci el satış uygulaması ve taşıma ağına da sahip olan şirket İstanbul’da yer alıyor.
Uber (Decacorn): Mart 2009 tarihinde Travis Kalanic ve Garrett Cam tarafından Kaliforniya’da kurulan Uber, 2013 yılında unicorn şirketler arasında girdi. 2014 yılında ise decacorn olmayı başardı. Uber şirketinin bu kadar hızlı değer kazanabilmesinin temel sebebi ise dünyada yeni bir ihtiyaca seslenebilmiş olmasıydı. Sürücü ve yolcuları bir araya getirerek otomobil ihtiyacına çok kısa bir şekilde cevap bulan Uber, kısa zamanda milyonlarca kullanıcının dikkatini çekti ve 85 ülkede kullanılmaya başlandı.
Airbnb (Decacorn): 2007 yılında iki üniversite arkadaşı olan Brian Chesky ve Joe Gebbia’nın kurduğu şirket kalacak yer arayan kişilerle, evlerini paylaşmak isteyen diğer kişileri bir araya getiren bir platform olarak kuruldu. Yurt dışı seyahatlerinde ve oda kiralama işlemlerinde fazlasıyla talep göre uygulama günümüzde 220 ülkede kullanılıyor.
Apple (Hectacorn): Dünyanın en çok tercih edilen ve kendi işletim sistemine sahip telefon ve bilgisayar markası Apple, 528 milyon dolarlık değeriyle hectacorn şirketlerin en zenginleri arasında yer alıyor. Apple, 1976 yılında Steve Jobs, Steve Woznidak ve Ronald Wayne tarafından kuruldu. Piyasaya bilgisayar kitleri ile giren şirket günümüzde bilgisayar, telefon, akıllı teknoloji aksesuarları ve TV yazılımı gibi birçok alanda hizmet veriyor.
Tesla (Hectocorn): 2003 yılında Kaliforniya’da kurulan şirket yenilenebilir enerji ürünleriyle piyasaya giriş yapmıştır. Günümüzde elektrikli otomobilleriyle ve CEO’su Elon Musk ile sık sık gündeme gelen şirket SolarCity teknolojisi ile evlere de yeşil enerji sağlamaktadır. Tesla’nın günümüzdeki değeri 943 milyon dolara tekabül ediyor.
Amazon (Hectocorn): Jeff Bezos tarafından 1994 yılında Seattle’da kurulan şirket: e-ticaret, bulut bilişim, yapay zeka ve dijital yayın gibi alanlarda hizmet veriyor. Son yıllarda robot teknolojisine yaptığı yatırımlarla anılan şirket, Amerika’nın en çok işçi istihdam eden şirketi olarak da biliniyor. Amazon şirketi 628 milyon dolarlık değere sahip.

Tasarlab