Değer Yatırımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Yatırımcıların şirketlerin değerlerini analiz ederek, borsada bu değerlerden daha düşük seviyede işlem gören hisse senetlerini bulma çalışmalarının tümü değer yatırımı olarak tanımlanmaktadır. Başarılı yatırımcıları incelediğimizde uyguladıkları stratejiler genellikle değer yatırımı olarak ifade edilmektedir. Değer yatırımı nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Değer Yatırımı Nedir?

Değer yatırımı mevcut değerinin altında bulunan şirket hisselerini alma stratejisi olarak tanımlanmaktadır. Eğer değer kelimesini görüyorsak bu durumun kârlı olduğunu anlamalıyız. Bu tarz yatırım araştırmalarının piyasada hisse senedi almak için analiz yapmaktan pek bir farkı yoktur. Değer yatırımı yapan kişilerin alacakları hisseler güncel hisse değerlerin düşük olmaktadır. Bu durumun açıklaması ise şirketin durumu görünenden daha iyidir ve az parayla daha çok kâr elde etmek anlamına gelmektedir. Genellikle piyasa %100 etkili olmamaktadır. Bazı durumlarda şirketlerin hisseleri mevcut değerinden daha ucuza satılmaktadır. Bu tür şirketleri bulmak ve analizini yapmak ise değer yatırımının temelini oluşturmaktadır. Bu sebeple gelecek vaadeden ve yüksek kaliteli şirketleri bularak değer yatırımı yapmak her zaman daha mantıklıdır. Peki yüksek kaliteli şirket ne demektir? Sürekli üretim veren, karlılığı yüksek ve temettü karlılığı yüksek olan şirketler için yüksek kaliteli şirketler olarak söz edebiliriz. Piyasaya çok fazla bağımlı olmayan bu şirket hisseleri düşük değerden alınarak mevcut pazarda yükselmesi sonucu elde edilen kar değer yatırımının tanımını tam anlamıyla yapmaktadır.

Değer Yatırımı Nasıl Yapılır?

Değer yatırımı fazla zaman gerektiren gereken bir süreç olabilir çünkü bir şirket için biçilen değer subjektiftir. Her yatırımcı şirket hakkında aynı bilgiye ulaşsa bile şirkete biçilen değer kişiden kişiye göre değişebilir. Nedeni ise her yatırımcının risk karşısında toleransı farklıdır. Örneğin riskten kaçan bir yatırımcı daha çok nakit akışı ve kâr payı beklentisi içindedir. Risk almayı seven yatırımcı ise daha çok büyüme fırsatlarının peşindedir. Bu sebeple şirket değerlerinin ne kadar subjektif olduğu önemli bir konudur. Bu durumu analiz etmek için değer yatırımı yapacağınız şirketin geçmiş dönemlerdeki başarı performanslarını inceleyebiliriz. Ancak bu analizde tek başına yeterli olmayabilir. Değer yatırımlarının en önemli ayrıntısı kişinin alacak olduğunu şirket hisselerinin gelecekte ne olacağını çok bilmese de değerinin altına düşmüş hisseleri almasıdır.

Hisse İçsel Değeri Nedir?

Hisse senedinin piyasadaki mevcut değerinden farklı olarak sizin bir hisse senedine belirlediğiniz asıl değer hisse içsel değeri olarak tanımlanmaktadır. Hisse senetleri hakkında doğru tahminde bulunmak aslında bir fırsat elde etmek gibidir. İçsel hisse senedi üzerinden yatırım yapmak oldukça önemlidir. Çünkü hisse senedinin piyasa değerinden bağımsız olarak yatırımcının belirlediği düzeyde yatırım yapması söz konusudur. Bu sayede yatırımcı pazarlık yapabileceği ortamı yaratmış olur. Örnek verecek olursak herhangi bir hisse senedinin ekonomik çöküş ya da farklı nedenlerle piyasa fiyatının oldukça altına indiğini görebiliriz. Ancak bu hisse senedinin geçmişte yaşanan olumsuzlar nedeniyle potansiyelini belirlememiz doğru olmaz. Yatırımcı hisse senedinin düşük fiyatı altındaki gizli değerini görebilirse o hisse senedini alacak ve gelecekte oldukça kârlı bir yatırım yaptığını görebilecektir.

Tasarlab