Deprem Korkusu (Seismophobia) Nasıl Yenilir?

Deprem anını yaşamak, depremin yaratacağı sonuçları düşünmek herkes için korkutucu. Fakat bu korkular günlük yaşamı etkiler hale geldiyse ya da anksiyete gibi hislere sebep oluyorsa kişi, deprem fobisi sahibi olabilir.

Deprem Fobisi Nedir?

Seismo (deprem) ve phobia(fobi) kelimelerinden türetilmiş olan seismophobia olarak terimselleşmiş olan deprem fobisi, basit bir korkunun ötesinde. Öncelikle belirtmek gerekir ki seismophobia sahibi kişiler yalnızca deprem yaşamaktan ya da kendilerinin depremi tecrübe etmesinden korkmuyor. Aileleri, yakın çevreleri ya da evcil hayvanları için de bu kaygıyı taşıyorlar. Depremin kendisinden çok depremin yaratacağı enkaz ve hayatlarında sebep olacağı kayıplar onlar için çok daha tedirgin edici.

Seismophobia’nın kısaca tanımını yapmak gerekirse: Deprem ihtimalinin kişiyi aşırı boyutta tedirgin etmesi ve günlük yaşamını etkiler haline gelmesidir. Seismophobia sahibi kişiler bu sendrom neticesinde çeşitli rahatsızlıklar çekebilirler.

Deprem Fobisi Kişileri Nasıl Etkiler?

Deprem korkusunun fobi olarak tanımlanması için kişi üzerindeki etkileri referans alınır. Basit bir kaygıdan öte olan bu korku kişinin reflekslerini ve düzenini yönetir hale geldiyse deprem fobisi boyutuna ulaşır. Deprem fobisi sahibi kişiler genellikle depremi deneyimlemiş kişilerden oluşsa da daha önce deprem tecrübesi olmayan kişiler de bu fobiye sahip olabilirler.

Deprem fobisi kişileri şu şekilde etkileyebilir:

 • Kaygı bozukluğuna sebep olabilir
 • Uyku sorunları yaratabilir.
 • Tepkisel tavırlar sergilenmesine sebep olabilir.
 • Panik davranışlar sergilenebilir.
 • Kişinin kazalardan korkması ve bunlara karşı panik geçirmesine sebep olabilir.
 • Terleme, titreme oluşabilir.

Deprem Fobisi Nasıl Aşılır?

Deprem fobisinin temelinde güvenlik kaygılarımız ve kaybetme korkularımız yatar. Hayatımızı, sağlığımızı, yaşam alanımızı, sevdiklerimizi kaybetmek ya da sevdiklerimizin sağlığını kaybetmesi.

Deprem fobisini yenmenin temel yolu bu sebeple deprem olmayacağını düşünmekten ibaret değildir. Kaybetmekten korktuğumuz şeylere karşı kaygılarımızı gidermek ya da yönetmektir. Bunun yanı sıra önlem almaktır. Ve elbette tüm bu süreci psikiyatrist ve psikologların desteğiyle sürdürmektir.  Deprem fobisini aşmak isteyen kişilerin izlemesi gereken adımlar ise şöyledir:

 • Öncelikle korkusunu kabul etmeli ve aşmaya odaklanmalıdır.  İyileşme kararı kişinin kendi aldığı bir karar olmalıdır.
 • Eğer deprem yaşadıktan sonra deprem fobisi yaşadıysa yaşadıklarının değersiz olmadığının farkına varmalı çevresini bu farkındalığa sahip kişilerden oluşturmalıdır.
 • Etkilendiğini düşündüğü hisleri yönetmenin ya da onlardan arınmanın en sağlıklı yolu psikoloji uzmanlarından ve doktorlarından destek almaktır.
 • Deprem konusunda bir eğitime katılmak, deprem fobisi olan kişiler için faydalı olacaktır. Bu sayede hem depreme karşı alabileceği önlemleri öğrenebilir hem de konuyu gerçekçi bir şekilde ele alabilir.
 • Rahatlatıcı müzikler, filmler ya da zevk alınan eylemlere bu dönemde daha sık başvurulmalıdır.
 • Kişi güvendeyim ve sevdiklerim de güvende düşüncesini kendi içinde tekrarlamalıdır.
Tasarlab